Lokalny Fyrtel

To co najciekawsze w Poznaniu i okolicach
Poznań

W listopadzie za darmo zwiedzicie Muzeum Sztuk Użytkowych

W ramach akcji Darmowy Listopad w Rezydencjach Królewskich możecie za darmo odwiedzić Muzeum Sztuk Użytkowych w Zamku Królewskim w Poznaniu. Muzeum zaprasza do wspólnego świętowania nie tylko poznaniaków ale i turystów. Przez cały listopad zupełnie za darmo będzie można skorzystać ze specjalnie przygotowanej oferty.

Na zwiedzających czekają na wspólne spacery po zamku, które pozwolą poznać tajemnice i historię tego niezwykłego miejsca. Muzeum zaprasza na wystawę czasową „Silva Rerum”, wykłady, koncerty i warsztaty zarówno dla młodszych, jak i starszych. Ponadto, za darmo można wejść na wieżę widokową i zobaczyć piękna panoramę Poznania.

Darmowy listopad to nie tylko czas zwiedzania, ale także okazja do budowania świadomości o Zamku Królewskim w Poznaniu jako miejscu pamięci związanym od wieków z polską dynastią Piastów; również o miejscu spotkań pokoleń, które razem przenoszą depozyt przeszłości ku przyszłości przez dzisiejszą pracę.

Wiecej szczegółowych informacji znajdziecie na stornie Muzeum Sztuk Użytkowych w Poznaniu.

Program:

11.11.2023, niedziela, godz. 13:00

Co trzeba wiedzieć o zamku

Przybliżymy Wam nieznaną historię Wzgórza Przemysła – legendy i faktu z dziejów stojących tu obecnie i w przeszłości budynków i ich gospodarzy. Na zakończenie spotkania wybierzemy się do zwykle niedostępnych zakamarków Zamku oraz opowiemy o najnowszych odkryciach archeologicznych.

Prowadzenie: Michał Błaszczyński

Wstęp: bezpłatny (Darmowy Listopad w Rezydencjach Królewskich)

Zapisy: brak

12.11, niedziela, godz. 15.00

Koncert pieśni patriotycznych

Zapraszamy na koncert organizowany w ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości i wystawy sreber Funduszu Obrony Narodowej. Zapraszamy do wspólnego śpiewania znanych i nieznanych pieśni i piosenek, które od pokoleń gromadzą nas wokół ważnych momentów w dziejach by tworzyć wspólnotę.

Występują: prof. Jacek Kowalski i zespół Monogramista JK

Wstęp: bezpłatny (Darmowy Listopad w Rezydencjach Królewskich)

Zapisy: 61 856 80 75

16.11.2023, czwartek, godz. 12:00

Czwartki dla Seniorów: Głębia Talerza

Mogą być obiadowe i deserowe, porcelanowe i metalowe, dekoracyjne i użytkowe, a także głębokie… choć czy w porównaniu z misami nie wydają się płytkie? Spotkanie dookoła najbliższego nam naczynia – talerza. Podczas spaceru przyjrzymy się muzealnym talerzom i spróbujemy dotrzeć do ich głębi kryjącej się, za tylko z pozoru, płaską fasadą.

Prowadzenie: Karolina Aszurkiewicz

Wstęp: bezpłatny (Darmowy Listopad w Rezydencjach Królewskich)

Zapisy: 61 856 80 75

18.11.2023, sobota, godz. 12:00

Warsztaty rodzinne „Chwile Wspólne”

Zapraszamy dzieci i ich opiekunów do wyruszenia w sensoryczną podróż, w której przewodnikiem po naszym kraju i jego zwyczajach zostanie zmysł smaku. Warsztaty rodzinne pt. „Chwile Wspólne”, realizowane  będą w ramach programu „Barwy wspólne” we współpracy z Narodowym Centrum Kultury. Proponowane warsztaty to okazja do doświadczenia edukacji patriotycznej w nowoczesnym wydaniu w oparciu o materiały z pakietu „Poczuj Polskę”. W trakcie warsztatów skupimy się na „Smakach Wspólnych” i zastanowimy się, co na stole jest dla nas wyjątkowo smaczne, a wokół stołu – szczególnie bliskie. Warsztaty dla dzieci w wieku 7–10 lat.

Prowadzenie: Aleksandra Nieścioruk

 Wstęp: bezpłatny

Zapisy: edukacja.msu@mnp.art.pl / w tytule maila prosimy wpisać „Chwile Wspólne – zapisy”

Liczba miejsc ograniczona, obowiązuje kolejność zgłoszeń. Obecność rodzica obowiązkowa!

25.11.2023, sobota, godz. 13:00

Co trzeba wiedzieć o zamku 

Przybliżymy Wam nieznaną historię Wzgórza Przemysła – legendy i faktu z dziejów stojących tu obecnie i w przeszłości budynków i ich gospodarzy.  Na zakończenie spotkania wybierzemy się do zwykle niedostępnych zakamarków Zamku oraz opowiemy o najnowszych odkryciach archeologicznych.

Prowadzenie: Michał Błaszczyński

Wstęp: Bezpłatny (Darmowy Listopad w Rezydencjach Królewskich)

Zapisy: Brak

25.11.2023, sobota, godz. 12:00

Muzealne przygody początkujących Rzemieślników: Sploty Wyobraźni. Eksperymentujemy tworząc muzealny eksponat

Jak stworzyć wielkie dzieło, które możne stanąć w muzeum? Trzeba użyć splotów wyobraźni! Przekonamy się, że do zrobienia dzieła sztuki może przydać nam się dosłownie wszystko… Przede wszystkim będzie to jednak kawałek sznurka!

Wstęp: bezpłatny (Darmowy Listopad w Rezydencjach Królewskich)

Zapisy: edukacja.msu@mnp.art.pl / Liczba miejsc ograniczona, obowiązuje kolejność zgłoszeń. Obecność rodzica obowiązkowa!

26.11, niedziela, godz. 12.00

Historia Funduszu Obrony Narodowej – wykład

Fundusz Obrony Narodowej to jedyna w swoim rodzaju zbiórka, która poruszyła cały naród tuż przed tragedią II wojny światowej. Czym był FON, jak zbiórki organizowano i ile zebrano, a także kto i co przekazywał? O tym dowiemy się z wykładu prowadzonego przez autora jedynego studium historycznego o FON.

Prowadzenie: dr Marek Gieleciński

Wstęp: bezpłatny (Darmowy Listopad w Rezydencjach Królewskich)

Zapisy: brak

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *