Lokalny Fyrtel

To co najciekawsze w Poznaniu i okolicach




Krótkie spięcia #26: „Nóż na skórze”

Kiedy:
maj 5, 2020@7:00 pm – 10:00 pm
2020-05-05T19:00:00+00:00
2020-05-05T22:00:00+00:00
Kontakt:
Krótkie spięcia #26: „Nóż na skórze”

Krótkie spięcia to cykl prezentujący najświeższe odkrycia kina alternatywnego – obrazy obecne na najważniejszy festiwalach filmowych (m.in. Berlinale Sundance FF, IFF Rotterdam) i niedostępne poza festiwalowym obiegiem. To selekcja obrazów prowokujących do dyskusji, poruszających radykalną i aktualną problematykę. Filmy, które dają do myślenia.

Pokazom towarzyszą dyskusje z ekspertami z pola nauki i działań artystycznych.
Kurator: dr Andrzej Marzec

● 5/05, g. 19.00
○ „Nóż na skórze”, reż. Jennifer Reeder
● pokaz filmu i rozmowa z dr Iwoną Chmurą-Rutkowską
○ pokaz filmu oraz rozmowa na platformie https://www.twitch.tv/pawilon_poznan
● dostęp do filmu nie wymaga logowania się do serwisu; posiadanie konta użytkownika na twitch.tv jest natomiast niezbędne do zadawania pytań podczas rozmowy z ekspertem (po filmie)

Amerykańskie miasteczko. W szkole toczy się życie towarzyskie i uczuciowe: cheerleaderki romansują z futbolistami, kapela szlifuje kawałki do występu, gotyckie dziewczyny jak zwykle trzymają się na uboczu. Równolegle rodzice nastolatków przeżywają kryzysy wieku średniego. Z sennej atmosfery wytrąca wszystkich zaginięcie jednej z uczennic. Jennifer Reeder łączy kryminał z elementami realizmu magicznego, punkowego musicalu i feministycznego kina noir. Figura zaginionej nastolatki z prowincjonalnego miasteczka, znana z niezliczonych filmów i seriali, zyskuje nowe wcielenie. Jestem feministką – mówi Reeder – i zawsze miałam problem z zaginionymi dziewczynami, których ciała były tylko pretekstem dla rozwoju wypadków i wkrótce znikały z horyzontu. Moja martwa dziewczyna nie jest bezwolna i nie pozwala o sobie zapomnieć. Jest czarownicą i upiorem. Reżyserkę można nazwać antropolożką magii pierwszego świata. Czujnie tropi ślady myślenia magicznego, czekające na odczytanie znaki, amulety, ochronne pseudonimy. W jej ujęciu nawet ubrania pełnią funkcję zbroi przeciwko złym mocom, codzienne czynności nabierają znaczenia rytualnego, a słowa i gesty – formę zaklęć. (opis festiwalowy / Ewa Szabłowska)

○ dr Iwona Chmura-Rutkowska – pedagożka, socjolożka. Adiunktka na Wydziale Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Naukowo zajmuje się problemem psychologicznych i społecznych mechanizmów oraz skutków, treningu socjalizacyjnego i praktyk edukacyjnych wzmacniających stereotypy i uprzedzenia. Kierowniczka, badaczka i konsultantka projektów naukowych i społecznych z zakresu przeciwdziałania przemocy motywowanej stereotypami, edukacji antydyskryminacyjnej, zasady gender mainstreaming oraz studiów nad społeczną historią kobiet. Autorka zajęć i warsztatów antydyskryminacyjnych dla dzieci, młodzieży, osób studiujących pedagogikę oraz nauczycielek i nauczycieli. Recenzentka projektów i modelowych rozwiązań prorównościowych w instytucjach i działaniach społecznych. Członkini Polskiego Towarzystwa Pedagogicznego, Zespołu Pedagogiki Młodzieży przy Komitecie Nauk Pedagogicznych PAN, Rady Naukowej Interdyscyplinarnego Centrum Badań Płci Kulturowej i Tożsamości UAM i zespołu projektu „Gdy Nauka jest Kobietą UAM”, wiceprzewodnicząca zespołu projektu „UAM dla Najlepszych” oraz opiekunka Koła Naukowego Edukacji Równościowej „Emancypacja”. Ekspertka w Zespole ds. Polityki Równości i Różnorodności Miasta Poznania, Zespołu ds. Strategii Rozwoju Polityki Oświatowej Miasta Poznania.

○ kurator cyklu dr Andrzej Marzec – filozof, krytyk filmowy, redaktor „Czasu Kultury”, vloger „Widma Marca”.
Jego zainteresowania badawcze skupiają się wokół: dekonstrukcji, widmontologii, estetyki postcyfrowej oraz współczesnego kina alternatywnego. Autor książki „Widmontologia. Teoria filozoficzna i praktyka artystyczna ponowoczesności” (2015). Na co dzień pragnie znaleźć odpowiedź na pytanie, dlaczego współczesna kultura jest tak bardzo nostalgiczna i nie jest w stanie uwolnić się od wspominania swojej przeszłości. Pociągają go sztuki wizualne, kino alternatywne oraz wizja ekologii, o której można myśleć bez używania pojęcia „Natury”.

Partnerem wydarzenia są Nowe Horyzonty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *