Lokalny Fyrtel

To co najciekawsze w Poznaniu i okolicach




Spotkanie z Katarzyną Kobylarczyk

Kiedy:
marzec 3, 2020@6:00 pm – 7:30 pm
2020-03-03T18:00:00-01:00
2020-03-03T19:30:00-01:00
Gdzie:
Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu
Koszty:
5 zł
Kontakt:
Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu
Spotkanie z Katarzyną Kobylarczyk @ Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu

FESTIWAL FABUŁY_PRZEDAKCJE
„STRUP. HISZPANIA ROZDRAPUJE RANY”. SPOTKANIE Z KATARZYNĄ KOBYLARCZYK
Prowadzenie: Bartłomiej Krupa
3.03.2020 g. 18 Bookowski. Księgarnia w Zamku / bilety: 5 zł
Współpraca: Wydawnictwo Czarne

Osiemdziesiąt lat po zakończeniu wojny domowej Hiszpania wciąż nie wie, co zrobić z ciałami ofiar. Musiało minąć ćwierć wieku od śmierci generała Francisco Franco, by rodziny odważyły się szukać swoich zamordowanych bliskich. Szukają ich nadal: w przydrożnych rowach, zasypanych studniach, na polach, w płytkich zbiorowych grobach. W ciągu ostatnich kilkunastu lat hiszpańskie organizacje pozarządowe otwarły siedemset czterdzieści anonimowych mogił. Ekshumowały ponad dziewięć tysięcy ciał cywilów zamordowanych przez nacjonalistów. Nikt tak naprawdę nie wie, ile jeszcze jest takich grobów. Są we wszystkich regionach kraju, kości leżą w nich do dziś.
„Strup” to opowieść o kraju, który w imię przyszłości miał zapomnieć o swoich upiorach, ale mu się to nie udało. O Fausto, który nie godzi się na to, by jego ojciec spoczywał obok swojego mordercy, o Emilio, który chciał tylko odnaleźć dziadka, a przypadkiem wywołał lawinę, i o Josetxo, bratanku Pierwszego, Który Oddał Życie.
Reporterka przemierza Hiszpanię szlakiem umarłych, zamordowanych, zaginionych; dotykając w swej wstrząsającej książce „czegoś bardzo uniwersalnego: potrzeby uznania własnego cierpienia”. To także opowieść o pamięci i mechanizmach jej manipulacji. / opis wydawcy/

KATARZYNA KOBYLARCZYK (ur. 1980) – reporterka, autorka książek „Pył z landrynek. Hiszpańskie fiesty” i „Baśnie z bloku cudów. Reportaże nowohuckie”. Dla Małopolskiego Instytutu Kultury napisała pięć zbiorów reportaży historycznych poświęconych kulturze i historii regionu. Publikowała w m.in. „Dzienniku Polskim”, „Gazecie Wyborczej” i „Tygodniku Powszechnym”. Laureatka dziennikarskich nagród Zielonej Gruszki i „Za różnorodnością, przeciw dyskryminacji”. Z urodzenia i zamiłowania nowohucianka.

BARTŁOMIEJ KRUPA (ur. 1980) – historyk i literaturoznawca, absolwent UAM, adiunkt w Instytucie Badań Literackich PAN. Autor książek „Wspomnienia obozowe jako specyficzna odmiana pisarstwa historycznego” (Kraków 2006); nagrodzonej m.in. pierwszą nagrodą w Konkursie im. Majera Bałabana książki „Opowiedzieć Zagładę. Polska proza i historiografia wobec Holocaustu (1987-2003)” (Kraków 2013) oraz „Spór o Borowskiego” (Poznań 2018). Stypendysta Fundacji na rzecz Nauk Polskiej (2008) oraz Narodowego Centrum Nauki (2012-2015), w 2016 roku visiting professor na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie.

Spotkanie odbywa się w ramach „przedkacji” FESTIWALU FABUŁY, który zaplanowany jest od 12 do 16 maja 2020. Więcej o festiwalu już niebawem na www.ckzamek.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *