Lokalny Fyrtel

To co najciekawsze w Poznaniu i okolicach
Poznań

XI Dni Twierdzy Poznań


Dni Twierdzy Poznań foto: Marek Zakrzewski

W najbliższy weekend 26-27 sierpnia odbędzie się jedenasta edycja Dni Twierdzy Poznań. To święto miłośników historii i fortyfikacji, z których słynie Poznań. Przez dwa dni będzie można zwiedzać poznańskie forty, a także miejsca, które normalnie nie są dostępne dla zwiedzających.

Od wielu lat Dni Twierdzy Poznań cieszą się dużym zainteresowaniem. Organizatorzy wychodząc naprzeciw oczekiwaniom zwiedzających nie tylko otwierają dla nich swoje bramy, ale tez przygotowują szereg atrakcji. Jest to jedna z największych imprez tego typu w naszym kraju tworzona przez prawdziwych pasjonatów.

Poznańska pruska twierdza obchodzi w tym roku swoje 195 urodziny, a związane z nią obiekty militarne są największymi atrakcjami imprezy. W tym roku będzie można odwiedzić Fort Ia, Fort IIa, Fort IVa, Fort V, Fort Va, Fort VI, Fort VII, a także Fort Winiary, czyli Cytadelę, na której czekają muzea i spacery.

Jedną z nowości będzie świetnie zachowany Schron J2VIa przy ul. Pilickiej (będzie można go zwiedzać również w piątek i poniedziałek), a także unikatowy nocny spacer po okolicach Poznania Głównego. Od początku istnienia pełnił strategicznie bardzo istotną rolę. Trudno się zatem dziwić, że można tam znaleźć sporo militarnych pamiątek.

Poszukiwacze mocnych i nocnych wrażeń powinni koniecznie odwiedzić Schron przy ul. Babimojskiej, który zaproponował ścieżkę grozy. Forty Va i VI zapraszają między innymi na premiery replik działek rewolwerowych. W Forcie VI będzie można także skosztować żołędziowej kawy w kawiarni z czasów okupacji.

W tym roku przypada też 160 rocznica wybuchu powstania styczniowego. Do tego jubileuszu nawiązuje program zaproponowany przez Fort Ia na Starołęce, który odbędzie się pod hasłem „Obok orła znak Pogoni – udział Wielkopolan w powstaniu styczniowym 1863”. Wszyscy, którzy będą chcieli pogłębić wiedzę na temat tego ciągle zbyt słabo pamiętanego wątku, będą mogli to również zrobić w Muzeum Uzbrojenia na Cytadeli. W sobotę, 26.08.2023, o godzinie 17 odbędzie się tam spotkanie autorskie z Jarosławem Bączykiem, autorem książki „Fort Winiary 1863/64. Poznańskie echa powstania styczniowego i wojny o Szlezwik”.

Kto wolałby odetchnąć nieco od pruskiego drylu, może się udać na Ostrów Tumski. Tam dzięki bogatemu programowi Rezerwatu Archeologicznego Genius loci można zanurzyć się w swojskie piastowskie klimaty, pobawić w archeologicznej piaskownicy, albo po prostu odpocząć w strefie relaksu. W sąsiedztwie czeka także Galeria Śluza, która ma swą siedzibę w Śluzie Katedralnej z 1838 roku i Brama Poznania, która zaprasza na spacer śladami umocnień katedralnej wyspy.

Poznańskie fortyfikacje to idealna propozycja na wycieczkę rowerową. Dodatkową zachętą będzie rajd rowerowy. Osoby, które na dwóch kółkach odwiedzą w czasie Dni Twierdzy Poznań przynajmniej pięć obiektów i zrobią sobie tam zdjęcia na swoich „bicyklach”, mają szansę na nagrody.

Dni Twierdzy Poznań to szansa na odwiedzenie zabytków militarnych od średniowiecza, przez okres XIX wieku, aż po czas I i II wojny światowej (można będzie zajrzeć do schronów przeciwlotniczych dla ludności cywilnej), a w końcu zimną wojnę. Szczególną pamiątką tej ostatniej jest Przeciwatomowy schron dla władz miasta Poznania, który będzie dostępny w sobotę.

Łącznie w tym roku będzie można odwiedzić prawie 30 miejsc. Wejście do większości z nich jest darmowe. Więcej informacji znajdziecie na stronie www.dnitwierdzypoznan.pl. Warto także zobaczyć specjalnie przygotowaną ulotkę, na której znajdziemy wszystkie atrakcje, wraz z krótkimi opisami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *