Zanim Zamek Cesarski stał się instytucją kultury był rezydencja dla monarchów. Jego budowa rozpoczęła się w 1905 roku i trwała 5 lat. Za projekt odpowiadał Franz Schwechten, a służyć miał niemieckiemu cesarzowi Wilhelmowi II. Architekt osobiście wręczył klucze cesarzowi 21 sierpnia 1910 roku, gdy ten wizytował Poznań. Jest to jeden z najmłodszych zamków w Europie.
Gdy po I wojnie światowej Polska znów był niepodległym krajem w jego murach mieścił się Uniwersytet Poznański oraz był rezydencją polskich prezydentów, gdy ci odwiedzali Poznań. To właśnie w tym miejscu mieścił się wydział Matematyczny, którego absolwenci złamali kod Enigmy.
Podczas II wojny światowej Albert Speer przebudował zamek, by stworzyć z niego rezydencję Hitlera. Główny gabinet był kopia berlińskiego, a specjalnie dla führera dobudowano balkon na wieży.
Po wojnie został on zniszczony i zastanawiano się co dalej z nim począć. Postanowiono go jednak. Niestety w czasie tego procesu zrezygnowano z restauracji wielu elementów wystroju, a także podjęto decyzje o obniżeniu wieży. W odnowionym ogrodzenie oprócz zieleni mieści się obecnie pomnik ofiar Katynia. W przyległym Dziedzińcu Różanym można też podziwiać fontannę lwów, inspirowaną słynną fontanna z Hiszpańskiej Grenady. W 2010 roku obchodzono 100-lecia budowli. W tym samym roku rozpoczęto kompleksową przebudowę Sali Wielkiej, która trwała 2 lata.
Dziś jest to jedna z najbardziej popularnych budowli w stolicy Wielkopolski. W jego gmachu mieści się Centrum kultury Zamek, Kino Pałacowe, Teatr Animacji oraz Muzeum Powstania Poznańskiego Czerwca 1956. Chcąc upamiętnić naszych słynnych matematyków w 2007 roku przez Zamkiem postawiono Pomnik Pogromców Enigmy.