Lokalny Fyrtel

To co najciekawsze w Poznaniu i okolicach
Festiwale Książki Kultura

Znów będziemy grandzić!

W dniach 21-23 września rozpocznie się czwarta edycja Poznańskiego Festiwalu Kryminału Granda. Motywem przewodnim tegorocznej edycji będzie BOHATER.

Granda już na stałe wpisała się w kulturalny kalendarz Poznania. Co roku do stolicy wielkopolski przyjeżdżają miłośnicy kryminałów oraz twórcy. W tym roku zawitają do nas m.in. Rachel Abbott, Jørn Lier Horst, Katarzyna Puzyńska, Wojciech Chmielarz, Marta Guzowska, Remigiusz Mróz, Aneta Jadowska, Marcin Wroński – łącznie ponad 30 autorek i autorów kryminałów!

Festiwal to nie tylko książki i spotkania z autorami ale też fachowcami związanymi z kryminologią. Do tego dochodzą wykłady oraz liczne imprezy towarzyszące. Przez najbliższe trzy dni będzie wiele się działo w naszym mieście.

Wszystkie wydarzenia są bezpłatne. Na część z nich obowiązują zaproszenia lub zapisy. Szczegółowe informację na ten temat można znaleźć na stronie organizatora http://www.festiwal-granda.pl/. Poniżej szczegółowy program tegorocznego Festiwalu Kryminału Granda:

 

PIĄTEK 21 WRZEŚNIA, PAWILON ul. Ewangelicka 1

15.30   BOHATERSKIE, OFICJALNE OTWARCIE FESTIWALU

16.00   zMOTYWowani. Z Katarzyną Bondą i Remigiuszem Mrozem rozmawia Magdalena Rataj.

17.30   Kogo? czego? (nie ma) BOHATERÓW!? Spotkanie z reportażystką Justyną Kopińską poprowadzi Gosia Sikorska.

19.00   Przypadki widzenia. Przemysław Semczuk rozmawia z Krzysztofem Jackowskim o współpracy z policją i jasnym widzeniu zbrodni.

20.00   GRANDA 18+  Wykład dra Bogdana Lacha. Co łączy Icemana i Teda Bundy? Profilowanie kryminalistyczne. Na spotkanie obowiązują zapisy.

21.30   GRANDA 18+ Wykład dr Joanny Stojer-Polańskiej. Zabójstwa rozwiązane po latach. Prawdziwi bohaterowie w zbrodniach prawdziwych. Na spotkanie obowiązują zapisy.

 

SOBOTA 22 WRZEŚNIA, Pawilon ul. Ewangelicka 1

10.00   DLA DZIECI Rozwiązywanie zagadek z detektywami z Tajemniczej 5. Spotkanie z Martą Guzowską dla młodych czytelników poprowadzi Natalia Szenrok-Brożyńska.

11.00   Tajna broń pisarza. Michał Larek i Joanna Opiat-Bojarska zdradzą sekrety warsztatu pisarskiego i przedstawiają swoich konsultantów. Ich gośćmi będą: Marek Bronicki – były komendant lubuskiej policji oraz  “Marek” – były funkcjonariusz Biura Spraw Wewnętrznych Policji. Spotkanie poprowadzi Przemysław Semczuk.

12.30   Dekonspiracja. Co kogo kręci w szpiegowaniu i jak to się kręci. Tomasz Sekielski i Vincent V. Severski odpowiedzą na pytania Przemysława Poznańskiego

14.00   Bohaterowie niepokorni. Spotkanie z Wojciechem Chmielarzem i Mariuszem Czubajem poprowadzi Anna Misztak

15.30   Tajemnice Kości wykład antropologa sądowego dr Doroty Lorkiewicz-Muszyńskiej

 

SOBOTA 22 WRZEŚNIA, Aula Artis ul. Kutrzeby 10

Goście festiwalu będą podpisywać książki po spotkaniu.

16.00   Spotkanie z  Rachel Abbott. Rozmowę poprowadzi Justyna Zimna. Na spotkanie obowiązują bezpłatne zaproszenia 

18.00   Spotkanie z Jørnem Lier Horstem. Rozmowę poprowadzi Przemysław Czarnecki. Na spotkanie obowiązują bezpłatne zaproszenia 

19.30   GALA PREMIER, czyli co nowego w kryminale. Książki zaprezentują: Robert Małecki, Marcel Woźniak, Michał Larek, Max Czornyj, Mateusz Lemberg, Piotr Bojarski, Dagmara Andryka, Bartosz Szczygielski, Anna Bińkowska, Jacek Ostrowski, Krzysztof A. Zajas, Piotr Liana, Agnieszka Pruska, Lilia Łada. Spotkanie z pisarzami poprowadzi Dariusz Milejczak  Na spotkanie obowiązująbezpłatne zaproszenia 

   

NIEDZIELA 23 WRZEŚNIA, PAWILON ul. Ewangelicka 1

09.30   DLA DZIECI Laboratorium Małego Detektywa. Pędzelki, tusze, proszki, taśmy, teczki, słuchawki, tajne mikrofony… – czyli czego potrzebuje detektyw? Zapraszamy do Laboratorium Małego Detektywa i na wspólną zabawę z bohaterami serii Operacja Jørna Lier Horsta!

11.00   Zawód – policjant. Rozmawiać będą Katarzyna Puzyńska, autorka  książki Policjanci. Ulica, przedstawiciel policji oraz ekspert w zakresie terroryzmu i terroru kryminalnego  Andrzej Mroczek . Spotkanie poprowadzi Błażej Wandtke.

12.30   Trzech panów i zbrodnia. Z Robertem Małeckim i Marcelem Woźniakiem rozmawiał będzie Wojciech Chmielarz.

13.30   Pokaż mi bohatera, a napiszę ci tragedię (Francis Scott Fitzgerald). Spotkanie z Małgorzatą Rogalą, Joanną Jodełką i Piotrem Bojarskim poprowadzi Justyna Zimna.

15.00   Bohaterowie w cudzysłowie, czyli zbrodnie fantastyczne Anety Jadowskiej. Rozmowę poprowadzi Anna Misztak

16.00   Zmysłowość słuchania. Ryszard Ćwirlej, Marta Guzowska, Max Czornyj i Kalina Olejniczak będą dyskutować o audiobookach, słuchowiskach i innych doznaniach “czytelniczych”.

 17.30  Bohaterki zza krat. O kobietach w więzieniach w kontekście książki Skazane na potępienie. Dyskutować będą: reportażystka Ewa Ornacka, psycholog Małgorzata Gamian-Wilk, była więźniarka Beata Krygier. Rozmowę poprowadzi  Anna Wojtkowiak

19.00   Kabaret w kryminale, czyli tu się (nie) morduje. GRANDOWY wieczór z  Marcinem Wrońskim, Marcelem Woźniakiem i Magdą Sobczak.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *