Lokalny Fyrtel

To co najciekawsze w Poznaniu i okolicach
Kultura

11. edycja Poznań Design Festiwal: WYTCHNIENIE 

“Wytchnienie” – to hasło tegorocznego Poznań Design Festiwalu. Tym razem posługujący się językiem szeroko rozumianego wzornictwa uczestnicy i uczestniczki imprezy poszukają różnych sposobów na odpoczynek w przestrzeni miejskiej. Po raz pierwszy festiwal odbędzie się w dwóch odsłonach: letniej i jesiennej. Wstęp do październikowego PDF poznaniacy i poznanianki napiszą wspólnie już w lipcu i sierpniu podczas serii warsztatów. 

Wytchnienie będzie tematem w sumie kilkudziesięciu wydarzeń tegorocznego Poznań Design Festiwalu: wystaw, warsztatów czy wykładów. PDF tym razem wyeksponuje innowacyjne pomysły projektantów i architektów na stworzenie przestrzeni miejskich, sprzyjających regeneracji. 

Sprawdzimy, w jaki sposób parki, ogrody miejskie czy rośliny na ulicach mogą działać kojąco na zmysły. Będziemy dyskutować o tym, jak odpowiednio zaprojektowane place, alejki i chodniki mogą wpływać na samopoczucie mieszkańców. A w konsekwencji, jak miejsca do odpoczynku, np. ławki oraz przemyślane układy urbanistyczne pozwalają na stworzenie przestrzeni, gdzie można zatrzymać się na chwilę spokoju – tłumaczy Andżelika Jabłońska, dyrektorka Poznań Design Festiwal. 

TAKE A BREATHER 

Podczas wydarzenia uczestnicy i uczestniczki PDF sprawdzą, czy uda się zmapować i zaprojektować miejsca wytchnienia w Poznaniu; jak technologia może być sprzymierzeńcem w tworzeniu harmonijnych środowisk miejskich oraz jak przestrzenie wytchnieniowe są projektowane w USA, Chinach, Francji czy Włoszech. 

Wszyscy doświadczamy intensywności i szybkiego tempa miejskiego życia. Miasto jest zanieczyszczone dźwiękiem czy oświetleniem. Od takiego przebodźcowania droga do przemęczenia, stresu i problemów ze zdrowiem jest już krótka. Dla zachowania równowagi psychicznej i fizycznej wytchnienie wydaje się być kluczowe – dodaje Andżelika Jabłońska. 

LATO Z DESIGNEM 

Lipiec i sierpień z designem upłyną pod znakiem warsztatów, w których udział może wziąć każdy. Uczestnicy i uczestniczki przetestują wybrane miejsca wytchnienia wytypowane wcześniej przez Wydział Architektury i Urbanistyki Politechniki Poznańskiej. Dwie grupy studentów i studentek eksplorowały miejsca wytchnieniowe w mieście. Pierwsza – tak oczywiste jak parki w centrum miasta, a druga – skupiła się na nieoczywistych terenach wokół kampusu, takich jak okolice Wartostrady czy Malty. W sumie w programie są cztery lipcowe warsztaty, które odbędą się między 9 a 11 lipca (wtorek – czwartek) oraz 17 lipca (środa). Liczba miejsc jest ograniczona, obowiązują wcześniejsze zapisy pod adresem hello@poznandesignfestival.pl (z tytułem warsztatów w treści maila). Podczas tych spotkań padnie m.in. ważne pytanie o to, jakie kryteria powinno spełniać miejsce wytchnienia. Zebrane dane zostaną zaprezentowane podczas jesiennej odsłony PDF w październiku. Powstanie tzw. chmura słów, która zobrazuje jak poznaniacy i poznanianki rozumieją pojęcie “wytchnienie”.

Warsztaty WYTCHNIENIE Z RUSAŁKĄ 

Wtorek | 9.07 | godz. 20:00 – 22:00 

Miejsce: Ul. Botaniczna przed wejściem do tunelu pod ul. Św. Wawrzyńca Prowadzenie: Julia Kończak / Projekt Przyroda 

Wiek uczestników: 18+ 

Gdzie szukać wytchnienia w mieście? Czy przebywanie pod koronami drzew, patrzenie na wodę i słuchanie śpiewu ptaków wystarczy, żeby odetchnąć i nabrać sił? A może podpatrywanie natury i jej „projektów” w otaczającej nas przestrzeni to niewyczerpane źródło inspiracji dla designu i architektury? Będziemy szukać odpowiedzi na te pytania podczas wieczornego spaceru z ul. Botanicznej na Ogrodach nad Rusałkę. Warsztaty poprowadzi Julia Kończak – absolwentka leśnictwa na Uniwersytecie Przyrodniczym, wykładowczyni Instytutu Drzewa i Certyfikowany Inspektor Drzew. 

Warsztaty ILE DŹWIĘKÓW MIEŚCI MIASTO? 

Środa | 10.07 | godz. 17:00 – 19:00 

Okolice Starego Rynku | zapisani uczestnicy dostaną wiadomość z dokładną lokalizacją warsztatów 

Prowadzenie: Dominika Dopierała / muzykoterapeutka 

Wiek uczestników: bez ograniczeń | w warsztatach mogą uczestniczyć dzieci z opiekunem 

Czy można odnaleźć ciszę w przestrzeni miejskiej? Muzykoterapeutka Dominika Dopierała zaprosi warsztatowiczów do ćwiczeń z aktywnego słuchania i rozwinie czujność na dźwięki obecne w przestrzeni sesji. Ich lokalizowanie będzie wstępem do tworzenia kompozycji dźwiękowych rozmieszczonych w miejscu spotkania. Doświadczając brzmienia miasta, grupa weźmie udział w dyskusji na temat relacji dźwięku z przestrzenią, w której powstaje. Podczas sesji do dyspozycji jej uczestników będą instrumenty akustyczne, etniczne oraz elektroniczne. Doświadczenia muzyczne oraz relacje uczestników z warsztatów będą rejestrowane w postaci plików audio, które posłużą do tworzenia mapy festiwalowej. Jej premiera odbędzie się jesienią. 

Warsztaty SPACER PO WYTCHNIENIE 

Czwartek | 11.07 | godz. 17:00 – 19:00 

Park Chopina 

Prowadzenie: Natalia Adamczyk / animatorka kultury, pedagożka, edukatorka Wiek uczestników: 18 + 

Idąc tropem założeń kąpieli leśnych, podczas warsztatów uczestnicy zastanowią się nad miejskim wariantem praktykowania uważności w zieleni miejskiej. Shinrin-yoku czyli kąpiele leśne to forma uważnych spacerów o specjalnej strukturze, która redukuje stres poprzez uważny kontakt z lasem. W warunkach miejskich jest on także możliwy, choć nieco odmienny od spacerów typowo leśnych. Badania potwierdzają jednak, że nawet taka forma praktyki skutecznie niweluje stres i działa korzystnie na nasz dobrostan. Warsztaty poprowadzi działająca pod szyldem Leśna Ścieżka Natalia Adamczyk, certyfikowana przez Forest Therapy Hub przewodniczka kąpieli leśnych i członkini Polskiego Towarzystwa Kąpieli Leśnych.

Warsztaty CIAŁO – PRZESTRZEŃ 

Środa | 17.07 | godz. 17:30 – 20:20 

Centrum Poznania 

Prowadzenie: Magdalena Szewciów 

Wiek uczestników: 18 + 

Jak odnaleźć wytchnienie w zamkniętej miejskiej przestrzeni? Czy trzeba szukać drzew czy wystarczy zrobić wydech? Jak poruszamy się pomiędzy otaczającymi nas obiektami? Czy nasze ciało jest jednym z nich? Czy sam ruch może ożywić lub rozluźnić odczuwane napięcie? W trakcie warsztatów, które poprowadzi psychoterapeutka Magdalena Szewciów, poprzez ruch i bezruch, kontakt z oddechem i przestrzenią będziemy szukać sposobów na miejskie wytchnienie.  

KOLEJNE MIESIĄCE Z POZNAŃ DESIGN FESTIWALEM 

A na tym nie koniec wakacyjnych spotkań z Poznań Design Festiwalem. W sierpniu zapraszamy na kolejne trzy warsztaty wytchnieniowe, podczas których będziemy testować miejsca oznaczone przez studentów na specjalnej mapie. Sprawdzimy, jak ta przestrzeń rezonuje z naszym ciałem: odbędą się między innymi warsztaty z leżenia. 

Jesienią – między 25 a 27 października – odbędzie się szereg wystaw, prezentacji czy wykładów gości z Polski oraz z zagranicy, między innymi projektantki przestrzeni Jo Jurga, która poprowadzi prelekcję wprowadzającą do tematyki Wytchnienia. Już teraz zapraszamy na wystawy “Strefy wytchnienia”, “Re_set” Agaty Kiedrowicz i Jagody Valkov czy “Inner nature”. Więcej informacji wkrótce. 

Więcej informacji można znaleźć na: www.poznandesignfestiwal.pl 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *