Lokalny Fyrtel

To co najciekawsze w Poznaniu i okolicach
Film Kultura Poznań

ALE KINO. Jak zostać Świętym Mikołajem

“Jak zostać Świętym Mikołajem” reż Christian Dyekjær

Christian Dyekjær daje nam wzruszającą opowieść o dziewczynce, która wbrew tradycji chce zostać Świętym Mikołajem. W czasach gdy wszyscy mówią o gender, feminizmie i równouprawnieniu duński reżyser w sympatyczny sposób pokazuje, że nie ma znaczenia płeć, jeśli czegoś naprawdę pragniemy.

Lucia to młoda rezolutna dziewczyna mieszkająca z rodzicami na północy Grenlandii. Jej tatą jest Święty Mikołaj, który rozdaje prezenty w Danii. Ona sama uczęszcza do szkoły, w której tylko chłopcy mogą brać udział w zajęciach pozwalających zostać Mikołajem. Gdy podczas uroczystej kolacji wygrywa na loterii jedno życzenie, nawet się nie spodziewa jakie przygody ją czekają. Wbrew tradycji będzie mogła zostać Mikołajem, jeśli tylko spełni życzenie małego chłopca o imieniu Albert.

“Jak zostać Świętym Mikołajem” reż Christian Dyekjær

“Jak zostać Mikołajem” to świetnie skonstruowane kino familijno-przygodowe. Jeżeli dorośli tylko lekko przymkną oko na pewne uproszczenia, zapewne na seansie będą bawić się równie dobrze jak ich pociechy. Tym bardziej, że przez cały czas na ekranie jest wartka akcja. Bohaterowie nie pozwalają nam odetchnąć nawet na moment. Dla mnie to ogromny plus, dzięki któremu mogłem z zaangażowaniem oglądać kolejne poczynania sympatycznych bohaterów. Młodzi aktorzy wypadają w swoich rolach znakomicie, a Martin Buch w roli ojca głównej bohaterki wnosi sporo uroku i humoru. 

Sądząc po reakcjach dzieci na sali, nie tylko ja dobrze bawiłem się na seansie. Dostaliśmy naprawdę sprawnie zrobione kino familijne z optymistycznym przesłaniem. Ta urokliwa świąteczna opowieść przypomina, że możemy osiągnąć wszystko bez względu na przeciwności i nieprzychylność otoczenia. Wystarczy tylko trochę chęci, zaangażowania, a i nie zaszkodzi dobry przyjaciel oraz kochająca rodzina.

7/10

Patryk Szczechowiak

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *