Między 29 listopada a 6 grudnia odbędzie się 38. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino! po raz pierwszy w całości odbędzie się on w intrenecie za pośrednictwem platformy alekino.com.
Jak już zdążyliśmy się przyzwyczaić w ostatnich miesiącach twórcy kultury i organizatorzy wszelakich wydarzeń musza wykazywać się nie lada pomysłowością. Aby wziąć udział w Festiwalu Ale Kino! należy założyć bezpłatne konto na platformie alekino.com. Następnie za jej pośrednictwem kupujemy bilet. Sprzedaż rusza już dziś o godz. 13:00.
Organizatorzy zważają uwagę, że tematem dominującym w tegorocznym repertuarze 38. edycji Ale Kino! są szeroko rozumiane relacje międzyludzkie, zwłaszcza te dotyczące stosunków wewnątrzrodzinnych. Widzowie będą mieli okazję z bliska przyjrzeć się życiu bohaterów w całej ich różnorodności: towarzyszyć im w ich radościach i smutkach, obserwować proces podejmowania trudnych decyzji i ich konsekwencji. Wśród poruszonych tematów nie zabraknie także ważnych kwestii jak problemy współczesnego świata, takimi jak sytuacja imigrantów i uchodźców, problematyka wykluczenia czy kwestie ekologii, którym poświęcony zostanie cały zestaw krótkich filmów dla dzieci.
Program
Tegoroczny program filmowy liczy blisko 120 tytułów z 35 krajów świata. Dominować będą produkcje z Belgii i Holandii, ale nie zabraknie produkcji bardziej egzotycznych jak Izrael, Korea południowa czy Iran. Na widzów czekać będą filmy krótko- i pełnometrażowe, fabuły i animacje, przeznaczone dla Widzów od czwartego roku życia (w ramach sekcji Ale Kino! Najmłodszego Widza), przez sześcio- i ośmio-latków, nastolatków od dwunastego roku życia i widzów dorosłych.
Organizatorzy specjalnie wyróżnili kilka tytułów, które szczególnie powinny zainteresować widzów. Wśród zapowiadanych hitów znajduje się polska premiera “Czarnego Młyna” Mariusza Paleja (widz 11+), luźno opartego na książce Marcina Szczygielskiego. To historia
Iwo i grupy jego przyjaciół mieszkających w małym miasteczku, w którym przeżycie czegoś ekscytującego graniczy z cudem. Życie chłopaka jest dodatkowo skomplikowane, bo jego młodsza siostra Mela wymaga szczególnej opieki. Żądnych przygód przyjaciół zaczynają coraz bardziej fascynować górujące nad okolicą ruiny ogromnego fabrycznego młyna, zwanego przez miejscowych Czarnym Młynem. Kiedy mimo ostrzeżeń wchodzą na zakazany teren, w sielankowym dotąd miasteczku rozpoczyna się seria dziwnych zdarzeń.
Premierowo w naszym kraju zaprezentowane zostaną też “Siostry. Lato naszych supermocy” Silje Salomonsen i Arild Østin Ommundsen (widz 8+). Kameralna w formie, ale trzymająca w napięciu familijna opowieść o znajdywaniu w sobie tytułowych supermocy. Kolejna premiera przywędrowała z Austrii. Film “Oskar i Lilli” (reż. Arash T. Riahi, dla widzów 13+) to poruszająca, symboliczna opowieść o czeczeńskim rodzeństwie szukającym domu w Austrii. Organizatorzy zachęcają też do wybrania seansu filmu “Szczęściarę” (reż. John Sheedy, dla widzów 10+) – to połączenie kina… Wesa Andersona z Pippi Pończoszanką! Film, który otwierał tegoroczne Berlinale i od tego czasu szturmem zdobywa serca publiczności festiwalowej na całym świecie.
Dla trochę starszych starszych widzów (16+) wielką gratka powinna okazać się produkcja “Randki z Amber” Davida Freyne’a. To komediodramat o parze przyjaciół licealistów, odrywających swoją tożsamość seksualną, starających się w latach 90. XX wieku w Irlandii, w małym miasteczku przetrwać do końca szkoły udając heteroseksualną parę. Zabawny, ciepły i ważny film o dorastaniu w małym miasteczku katolickiego kraju, będąc osobą “niepasującą” do otoczenia. To również wzruszający obraz prawdziwej przyjaźni.
Nie zabraknie też propozycji krótkometrażowych, których osobiście jestem wielkim fanem. Wśród zaprezentowanych tytułów warto zwrócić uwagę m.in. na odjazdowy film animowany na podstawie znanej polskim czytelnikom dziecięcej książeczki “Dziwolągi” z Chile (reż. Cristóbal León, Cristina Sitja Rubio, dla widzów 10+), pokazywany na Festiwalu w Berlinie aktorski film o chłopcu sam na sam z tajemnicami nowozelandzkiej przyrody (“Starszyzna” w reżyserii Tony’ego Briggsa dla widzów 6+) czy “Przechodzień” Pietera Coudyzera (widz 14+) – enigmatyczna belgijska animacja prosto z Annecy zwracająca uwagę widzów na to, jak krzyżują się losy nasze i nieznanych nam osób.
Festiwal otwarty jest również na widzów ze szczególnymi potrzebami: filmy “Tarapaty 2” (reż. Marta Karwowska) oraz „Czarny Młyn” (reż. Mariusz Palej) będą dostępne w wersji z tłumaczeniem na PJM (polski język migowy) oraz audiodeskrypcją.
Koziołki
Jak co roku wśród najważniejszych nagród festiwalu znalazły się Platynowe i Piłkarskie Koziołki. Platyną jak zwykle powędruje do osoby, miejsca lub instytucji, która w szczególny sposób przyczyniła się do rozwoju kinematografii dla dzieci i młodzieży. Tę zaszczytną nagrodę odbierze firma produkcyjna BosBros z Amsterdamu za nieoceniony wkład w rozwój kina nie tylko w Europie!
Z kolei Piłkarskie Koziołki, prawdopodobnie jedyna piłkarska nagroda filmowa na świecie, trafi w ręce chilijskiej produkcji “Mój przyjaciel Alexis” w reżyserii Alejandro Fernándeza Almendrasa. To historia 12-letniego Tito, niezwykle utalentowanego gracza w piłkę nożną. Pewnego dnia przypadkiem poznaje swojego idola Alexisa Sáncheza. Przyjaźń, jaka się między nimi zawiązuje, sprawia, że Tito odkrywa swoją ścieżkę życia, a Alexis przypomina sobie, dlaczego kocha piłkę
Spotkania
Festiwal to także spotkania z twórcami. Z uwagi na wyjątkową sytuację nie Beda one miały miejsca na salach kinowych. Zaprezentowane zostaną widzom liczne nagrane wcześniej wywiady i rozmowy z ludźmi kina. Będzie można je zobaczyć oczywiście za pomocą platformy alekino.com. Pod tym samym adresem dostępne będą też okołofilmowe rozmowy z twórcami przeprowadzone przez znanych młodych polskich krytyków – Kubę Armatę i Piotra Czerkawskiego.
Industry / Education Pro
Ale Kino! Industry / Education Pro to wydarzenie towarzyszące Festiwalowi Ale Kino!, stanowiące szeroką platformę wspólnego spotkania i rozmowy o kinie dla dzieci z udziałem środowisk filmowych i pedagogicznych. Tegoroczna odsłona projektu odbędzie miała miejsce między 2 a 5 grudnia w formie spotkań i dyskusji online. Na stronie alekino.com ruszył już proces akredytacji.
W tym roku będzie się ono składało z dwóch „ścieżek” dla uczestników: branżowej, filmowej, „Industry Pro” i edukatorskiej „Education Pro”. Program układany jest jednak tak, aby jego uczestnicy nie musieli się trzymać wyznaczonej trasy, ale pozwoli nawigować po nim zgodnie ze swoimi zainteresowaniami. Niektóre punkty na tej mapie będą miały charakter wspólny z założenia, to w nich najpełniej spełni się idea spotkania dwóch branż: filmowej i pedagogicznej.
Bilety i dostęp do filmów
Bilety na wszystkie festiwalowe seanse kosztują 10 złotych i dostępne są wyłącznie na platformie alekino.com. Sprzedaż automatycznie kończy się w momencie startu pokazu z danego bloku. Każdy film dostępny jest w czterogodzinnym bloku – jeśli dany blok zaczyna się o godzinie 17:00, to widzowie do godziny 21:00 rozpoczynać mogą domowy seans.
Szczegóły dostępne są na stronie alekino.com oraz w social mediach: www.facebook.com/alekinofestival i www.instagram.com/alekinofestival