Lokalny Fyrtel

To co najciekawsze w Poznaniu i okolicach
Festiwale Poznań

Dni Poznańskich Kinomanów vol. 3

Już po raz trzeci będziemy obchodzić Dni Poznańskich Kinomanów. W dniach 7-10 września miłośnicy kina i nie tylko, będą mieli okazję wspólnie powspominać Państwa Kalinowskich oraz zobaczyć wybrane przez organizatorów filmy. Tak wybitną parę można uczcić tylko na sali kinowej, ponieważ jak mawiała Maria Kalinowska – Filmy same się nie obejrzą.

W tym roku mijają 3 lata od śmierci Marii Makowskiej-Kalinowskiej i 6 lat od odejścia Bogdana Kalinowskiego. Grupa entuzjastów już po raz trzeci postanawia uczcić to wyjątkowe małżeństwo organizując Dni Poznańskich Kinomanów.

W dniach 7-10 września widzowie z Poznania i okolic będą mogli odwiedzić Kino RIalto i wziąć udział w specjalnie przygotowanych projekcjach. Szczegółowy program zostanie ogłoszony niebawem. Nie zabraknie też licznych wydarzeń towarzyszących: pokazu Secret Cinema, który w zeszłym roku cieszył się ogromną popularnością; spacerów śladami poznańskich kin, na które zabierze nas Agnieszka Maciejewska (zapisy od 25 sierpnia), pubquizu filmowego prowadzonego przez Filipa Grabskiego i Huberta Hafke z Hammerzeit.pl i pokazu filmu z udziałem p. Kalinowskich “Rekord absolutny” w reżyserii Sebastiana Buttnego i Radosława Lewczuka. Pubquiz i projekcja filmu odbędą się w Psie Andaluzyjskim.

Te cztery wrześniowe dni mają być bodźcem do wspomnienia tych najsłynniejszych poznańskich pożeraczy filmów, ale także do bardzo realnego inspirowania się ich pasją dla poznaniaków!

Dni Poznańskich Kinomanów 7-10 września 2023 

PROGRAM

czwartek 7.09.

12:00 Filmowy spacer po Poznaniu z Agnieszką Maciejewską (120 min), udział bezpłatny, obowiązują zapisy kultura.trakcja@gmail.com (zapisy od 25 sierpnia 2023)

18:00  Filmowy spacer po Poznaniu z Agnieszką Maciejewską (120 min), udział bezpłatny, obowiązują zapisy kultura.trakcja@gmail.com (zapisy od 25 sierpnia 2023)

Historia kina w Poznaniu ma już ponad 100 lat. Zapraszamy na wspólną podróż do złotej ery filmu. Ruszymy z Placu Wolności i będziemy w miejscu, w którym odbył się pierwszy pokaz ruchomych obrazów, zaledwie kilka lat po wynalezieniu kina przez braci Lumière. Zajrzymy do pierwszego stałego kina w mieście, które ma się znakomicie do dziś. Spojrzymy na festiwale filmowe Poznania i dyskusyjne kluby filmowe. Sprawdzimy, kto w Poznaniu nominuje do Oskara, a gdzie najprawdziwszy Oskar, rodem z Hollywood, mieszkał przez kilka lat. Zapraszamy – odkryjmy razem fascynującą historię kina w Poznaniu!

Agnieszka Maciejewska – urzędniczka :), dziennikarka, żeglarka, harcerka, przewodniczka po Poznaniu. Przez 23 latach, przy mikrofonie Polskiego Radia w Poznaniu, zajmowała się codziennością miasta. Zawsze blisko kultury, ale też też grup słabszych społecznie, w środku inicjatyw ważnych dla ludzi. Teraz w Urzędzie Miasta Poznania „walczy” o jego dostępność dla mieszkańców mających dodatkowe potrzeby. Usprawnia też komunikację wewnątrz różnych grup. Obserwuje, słucha, rozmawia, opowiada – najchętniej o kinie, książkach, relacjach międzyludzkich. Ciągle się czegoś uczy, zdobywa nowe kompetencje. Odpoczywa ciężko pracując, najchętniej na zimnym morzu pod żaglami.

20:30 Kino Rialto “Poprzednie życie”, reż. Celine Song, USA 2023, 106 min., pokaz przedpremierowy

„Poprzednie życie” to love story, która z lekkością i wdziękiem definiuje na nowo zasady ekranowego romansu, rozkochując w sobie widzów Sundance, Berlinale i fanów studia A24. To na wskroś współczesny film, który goi złamane serca, daje szansę miłości, godzi przeszłość z przyszłością, uczy rozstawać się bez gniewu i z nadzieją na nowy początek. Dokonuje przy tym niemożliwego: sprawia, że zakochacie się w każdym z trojga bohaterów. (Gutek Film)

Trailer: https://www.youtube.com/watch?v=0ae8p7mBoYE

Bilety: 22 PLN normalny, 18 PLN ulgowy (online i kasa Kina Rialto)

Link do zakupu biletów: https://www.bilety24.pl/kino/235-poprzednie-zycie-93354?id=510186

piątek 8.09.

Ferment Kolektiv zaprasza: 18:00 Secret Cinema – czyli nie wiadomo co i gdzie, ale warto!

Bilety: w przedsprzedaży 20 PLN (do 5.09), od 6.09 25 PLN dostępne online – 24 h przed wydarzeniem otrzymacie informację, gdzie się spotykamy – i stamtąd wyruszymy razem do miejsca projekcji filmu (pytania: kultura.trakcja@gmail.com). Ilość miejsc ograniczona. 

BILETY: https://ekobilet.pl/ferment-kolektiv

sobota 9.09.

18:30 pokaz filmu “Rekord absolutny” reż. Sebastian Buttny i Radosław Lewczuk, Polska 1998, 22 min.  & pub quiz filmowy by Hammerzeit Podcast / Pies Andaluzyjski, wstęp wolny

“Rekord absolutny” to krótki dokument z udziałem najsłynniejszych polskich kinomanów: Marii i Bogdana Kalinowskich o ich osobistym filmowym rekordzie i pasji do kina.

Klasyczny pubquiz z trzema kategoriami pytań dotyczącymi szeroko pojętego filmu. Poprowadzą go  Filip Grabski i Hubert Hafke, czyli dwóch gadatliwych miłośników popkultury z wieloletnim radiowym doświadczeniem, którzy w 2014 wystartowali z własnym podcastem o filmach i serialach. Wszystko w myśl zasady: skoro sami o tym potrafimy długo gadać, to może sprawdźmy czy obcy ludzie będą chcieli tego słuchać. Okazało się, że tak. Z ponad 220-ma odcinkami w bibliotece podcast Hammerzeit trafia do kilku tysięcy słuchaczy. Zamiłowanie do gadania zostało wykorzystane również podczas Animator Festival, gdzie Hubert i Filip prowadzą specjalny Late Night Show z zaproszonymi gośćmi, a także przepytują filmowców podczas sesji Q&A. A quizy filmowe? Uczestniczyli i prowadzili, więc się znają.

niedziela 10.09

12:00 Kino Rialto: “Siła naszych marzeń”, reż. Christian Duguay, Francja 2022, 109 min.

Zoe urodziła się i dorastała w otoczeniu koni w stajni wyścigowej swoich rodziców. To jest jej miejsce na ziemi. Teraz marzy, aby pewnego dnia stać się dżokejem, tak jak jej ojciec. Kiedy w stajni rodzi się nowy źrebak Burza, Zoe jako pierwsza dostrzega w nim potencjał na mistrza, na którego jej rodzice czekali i pracowali przez całe życie. Ich wspólne marzenia zostają zniszczone w czasie jednej burzliwej nocy, kiedy spłoszona klacz przypadkowo rani Zoe. Pogrążona w rozpaczy dziewczyna całkowicie się załamuje. Nie może pogodzić się z niesprawiedliwym losem. Rodzice ze wszystkich sił starają się wspierać Zoe. Dzięki ich wytrwałości i zaskakującej pomocy stajennego Seby, który ma niezwykły dar komunikowania się z końmi, Zoe postanawia pokonać przeciwności losu i odzyskać to, co wydawało się stracone. Doskonałe familijne kino.

Trailer: https://www.youtube.com/watch?v=v-yxQt-WodA

Bilety: 17 PLN normalny, 15 PLN ulgowy (online i kasa Kina Rialto)

Link do zakupu biletów; https://www.bilety24.pl/kino/235-sila-naszych-marzen-93355?id=510187

19:00 Kino Rialto: Siostrzeństwo świętej sauny, reż. Anna Hints, Estonia/Francja/Islandia 2023, 89 min., pokaz przedpremierowy

Przed seansem: saunamasterka Tiger Touch Gosia Kuzdra opowie nam o początkach sauny, zabierze do świata pary, dymów i aromatów, wprowadzi w różne style saunowania.

W bujnym, zielonym lesie w południowej Estonii grupa kobiet zbiera się w tradycyjnej saunie, żeby wspólnie dzielić najgłębsze sekrety, przemyślenia i czerpać z siły swojej wspólnoty. Otoczone dymem i żarem obnażają nie tylko ciała, ale i emocje. Wypędzają z siebie lęki i wstyd, żeby odzyskać siłę i energię do życia. Film portretuje ten intymny rytuał, który odbywa się w ciasnej i ciemnej przestrzeni nasyconej oddechem i parą. Gorąc i pot są tu namacalne równie mocno, jak cielesność. Obserwujemy ciała i twarze skąpane w mroku w procesie wspólnotowego oczyszczania. Dowiadujemy się, czego doświadczyły w swoim życiu.

Namacalne i uniwersalne opowieści pokazują uniwersalizm, wspólnotowość oraz podkreślają rolę kolektywnego myślenia w radzeniu sobie z problemami. “Siostrzeństwo świętej sauny” przepełnia autentyczne piękno, które nie płynie z posiadania idealnego ciała, ale humoru, mądrości i samoświadomości. Film kręcony przez 8 lat jest również portretem estońskiej dymnej sauny wpisanej na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO. 

Trailer: https://www.youtube.com/watch?v=qggYToymL5A

Bilety: 22 PLN normalny, 18 PLN ulgowy (online i kasa Kina Rialto) Link do zakupu biletów: https://www.bilety24.pl/kino/235-siostrzenstwo-swietej-sauny-93357?id=510188

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *