Lokalny Fyrtel

To co najciekawsze w Poznaniu i okolicach




Festiwale

Festiwal Era Jazzu już w kwietniu

Festiwalowa Era Jazzu ( 8-10 kwietnia) wraca do charakterystycznego rytmu: gwiazdorska gala katalońskiej trębaczki i wokalistki Andrei Motis, projekt komedowski argentyńskiego gitarzysty Dani Pereza, koncert laureata Nagrody Ery Jazzu – Dawida Tokłowicza oraz premiera rap-jazzowej formacji Eskaubei & Tome Nowak Quartet. To niezwykle różnorodna i ciekawa propozycja poznańskiego, prestiżowego festiwalu.

Andrea Motis – największe odkrycie sezonu wśród europejskich artystów. “Cudowne dziecko jazzu” to komplement, którym talent, muzykę, grę i śpiew  katalońskiej wokalistki oraz trębaczki skwitował legendarny Quincy Jones. Z taką rekomendacją Andrea Motis znalazła się w kręgu najważniejszych protegowanych wybitnego kompozytora, aranżera i producenta. Młoda artystka podpisała kontrakt z prestiżową, jazzową  oficyną Impulse/Verve Records, tą samą, dla której nagrywała m.in. Ella Fitzgerald, Billie Holiday i Sarah Vaughn. Do elitarnego grona geniuszy nowoczesnego jazzu dołączyła piękna, subtelna  Andrea Motis. „  Jej debiutancki album „Emotional Dance” – rekomenduje artystkę Dionizy Piątkowski –  był sporym wydarzeniem a śpiewająca trębaczka stała się sensacją i atrakcją  światowych festiwali i sal koncertowych. I robi to w brawurowy sposób: z jednej strony bawi się śpiewem i stylistyką  zawieszona gdzieś między Norah Jones i Chet Bakerem, z drugiej strony wspaniale improwizuje grając na trąbce”.

Mieszkająca w Barcelonie trębaczka, wokalistka i kompozytorka Andrea Motis  ma dopiero 25 lat, ale  jej muzyczna dojrzałość imponuje  a mistrzowska gra na trąbce zachwyca. Naukę gry na tym instrumencie rozpoczęła mając zaledwie 7 lat, dzisiaj doskonale odnajduje się nie tylko w pogodnych  smooth-jazzowych frazach, ale także w skomplikowanych  wybiegach improwizacyjnych. Faktycznym odkrywcą talentu wokalistki-trębaczki jest kataloński basista Joan Chamorro, który zwrócił uwagę na nastoletnią Andreę w szkole Sant Andreu, na przedmieściach Barcelony. To on zauroczył młodą artystkę stylistyką jazzu i jest teraz jej głównym mentorem.  W 2010 roku, jako wokalistka, nagrała solowy album „ Joan Chamorro Presents Andrea Motis” zawierający ciekawe interpretacje standardów jazzowych. W 2011 roku Andrea Motis otrzymała ważną nagrodę  “Català de l’any” – Katalończyk Roku , przyznawaną przez El Periódico de Catalunya,  dla wybitnych osobowości  społeczności katalońskiej. Na profesjonalnej estradzie zaistniała wraz z albumem „ Emotional Dance”, zestawem wspaniałych piosenek, w których  śpiewem raz bliższa jest Norah Jones ( do której ją coraz częściej porównują), raz jest bluesowo nostalgicznej Billie Holiday, innym razem bawi się latynoską bossa-novą jak Astrud Gilberto. To zauroczenie latynoskimi rytmami , sambą i bossa-novą stało się inspiracją do nagrania albumu Do Outro Lado Do Azul”, który nie unikając jazzowej maniery artystki, jest dojrzałą synteza portugalskich, brazylijskich nut i nastrojów. Dobór repertuaru na nowej płycie to  wybór ciekawych, melodyjnych „klasyków”  latynoskiego jazzu, samby i bossa-novy. Do Outro Lado Do Azul” to dla młodej artystki album przełomowy, bo z „ cudownego  dziecka  jazzu”  staje się „rasową”, wielką i dojrzałą artystką.

Bilety:   100/120/150   : Ticketmaster / Bilety24 / CIK

Nagroda Ery Jazzu jest częścią imprezy Era Jazzu oraz prezentacją utalentowanych muzyków  poznańskiego środowiska jazzowego. Zainicjowane w 2015 roku Nagrody Ery Jazzu uhonorowały młodych –  a dzisiaj znanych i poważanych –  poznańskich muzyków. Laureatami Nagród Ery Jazzu zostali : kwartet Kuby Skowrońskiego i Adama Zagórskiego ( 2015), gitarzysta Dawid Kostka ( 2016), kompozytor Piotr Scholz ( 2017) oraz  harmonijkarz Kacper Smoliński ( 2019).

Tegorocznym laureatem jest poznański saksofonista Dawid Tokłowicz. Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Poznaniu, gdzie doskonalił swoje umiejętności pod okiem najlepszych polskich i zagranicznych wykładowców. Jesienią 2017 roku przebywał w Nowym Jorki i pobierał lekcje u najlepszych muzyków amerykańskich takich, jak Lucas Pino, Chad Lefkowitz-Brown, Will Vinson czy Tivon  Pennicott. Uznawany za sensację młodego polskiego jazzu jest także laureatem wielu prestiżowych  konkursów : od  finalisty festiwalu Jazz nad Odrą , Novum Jazz Festival, Rock Pro Jazz Festival czy Blue Note Poznań Competition po Grand Prix School & Jazz Festival, główną nagrodę (wraz ze swoim kwintetem) Ogólnopolskiego Przeglądu Zespołów Jazzowych i Bluesowych Sax Clubu oraz hiszpańskiego konkursu Online Wave Competition. W kręgu jego nauczycieli znajdują się wybitni saksofoniści Maciej Kociński, Piotr Baron, Greg Osby, Achille Succi, Miguel Zenon oraz Andrzej Olejniczak. Poznański saksofonista jest liderem i współtwórcą także autorskich zespołów  Dawid Tokłowicz Quintet, Robin/Tokłowicz International Project czy  Tokłowicz & Strings. Ciekawy projekt saksofonisty z kwartetem kameralistów zrodził się w połowie 2020. Zespół – złożony ze studentów i absolwentów wyższych uczelni muzycznych – swój repertuar zbudował z popularnych przebojów wybitnych polskich kompozytorów (Jan „Ptaszyn” Wróblewski, Wasowski &  Przybora, Krzysztof Komeda) wpinając do charakterystycznego brzmienie także światowe standardy jazzu i muzyki rozrywkowej. Repertuar zespołu zawiera także ciekawe kompozycje autorskie w doskonałym opracowaniu, podanym w oryginalnych i nowoczesnych aranżacjach, które każde dzięki  jazzowej improwizacji  czynią z muzyki Dawida Tokłowicza & Strings niezwykle ciekawe brzmienia i nastroje. Pomysł połączenia klasycznego brzmienia kwartetu smyczkowego i jazzowego saksofonu, gdzie „klasyka”  współbrzmi z jazzową improwizacją jest tutaj niezwykle ujmujący.

Motywem w jego pracy jest nieustanny rozwój, chęć ciągłego doskonalenia swoich umiejętności – rekomenduje młodego saksofonistę Dionizy Piątkowski, szef Ery Jazzu. Poprzez nabyte doświadczenie pragnie w sposób profesjonalny inspirować adeptów sztuki i dzielić się zamiłowaniem do muzyki. Jest także niezwykle otwarty na nowe pomysły, zarówno te wpisujące się w koloryt nowoczesnego jazzu, jak i te łączące różne nurty i nastroje nowoczesnej muzyki rozrywkowej. Cieszę się, że wraz z argentyńskim gitarzystą Dani Perezem realizuje także arcyciekawy projekt komedowski ”.

Bilety:   100/120/150   : Ticketmaster / Bilety24 / CIK / CK Zamek

W poszukiwaniu nowych brzmień oraz muzycznych zaskoczeń z pewnością propozycje formacji Eskaubei & Tomek Nowak Quartet są nowatorskie – mówi Dionizy Piątkowski. Nie tylko w warstwie artystycznej, ale także w odniesieniu do współczesnej kultury muzycznej. Połączenie jazzu i hip hopu nie jest dzisiaj czymś odkrywczym. Prekursorem był już dekady wcześniej Miles Davis, za którym podążyły tabuny artystów”. Filarami kultury hip hopu są: graffiti, rap, break  oraz dance. Rap, zasadniczy filar, to przede wszystkim styl muzyczny wykorzystujący rytmiczną muzykę i charakterystyczne wykorzystanie głosu. Ów specyficzny „flow” rapu jest charakterystycznym elementem budowania rytmicznych, muzycznych brzmień oraz skojarzeń. Michał Urbaniak – bodaj największy entuzjasta rytmu i takich brzmień  twierdzi, że „ this is jazz of today  ”.

Eskaubei i Tomek Nowak Quartet to jedyny w kraju band regularnie łączący ze sobą świat jazzu i hip hopu. Zespół wydał cztery doskonale przyjęte przez publiczność i krytyków albumy a swoim koncertami  łączy kilka pokoleń słuchaczy, prezentując nowe połączenie jazzu, muzyki improwizowanej i rapu.  Frontmanem zespołu jest charyzmatyczny raper –wokalista  Bartłomiej Skubisz “Eskaubei”- artysta  z 20-letnim stażem, pionier łączenia rapu z elementami jazzu; trębacz Tomek Nowak to ceniony muzyk studyjny oraz  współpracownik zespołów Nigela Kennedy, zespołu Amy Winehouse; Kuba Płużek​ to  jeden z najbardziej kreatywnych polskich pianistów jazzowych; basista Alan Wykpisz koncertował z takimi osobistościami jak, Dave Liebman, Randy Brecker, Aga Zaryan, Grzegorz Karnas, Michał Tokaj; perkusista Maksymilian Olszewski to współtwórca oryginalnych zespołów The Flash i 3Kings i Sophia Grand Club. Członkiem  zespołu  jest  także Wojciech Długosz (Mr Krime), polski DJ i producent muzyczny, odpowiedzialny w projekcie Eskaubei & Tomek Nowak Quartet za cuty, scratche oraz partie syntezatorów. Mr Krime jest pionier polskiego turntablismu, traktującego i wykorzystującego gramofon jako instrument.

Sukcesem projektu Eskaubei i Tomek Nowak Quartet okazały się albumy „Będzie dobrze” i „Tego Chciałem” zrealizowane dla promującej nowoczesne brzmienia oficyny For Tune Records. To już nie monotonna raperska melorecytacja, ale pokład ciekawych muzycznych skojarzeń oraz ważnych tekstów. „Sweet Spot” – trzecia w dyskografii formacji płyta jest ciekawą propozycją, jak zgrabnie połączyć to, co nowoczesne ( rap, hip- hop, impulsywny jazz) z określoną formułą, która nie może wymykać się muzyce improwizowanej. Stąd w nagraniach funk i groove spotyka się ze swingiem i jazz- tradycją  oraz z nowymi stylistykami muzyki improwizowanej i melodyjnym, wręcz  soulowym, zaśpiewem oraz impulsywnością  jazzu. „Tyrmand to Jazz” to czwarty album zainspirowany twórczością pisarza i propagatora jazzu – Leopolda Tyrmanda. Premiera na festiwalowej Erze Jazzu przyniesie także kompozycję dedykowaną Zbigniewowi Namysłowskiemu.

Bilety:   100/120/150   : Ticketmaster / Bilety24 / CIK / CK Zamek

Bohaterem kolejnego projektu „Komeda” jest argentyński gitarzysta Danilo Amboage Perez. Gościem trio gitarzysty będzie poznański saksofonista Dawid Tokłowicz. „ Koncert wpisuje się w przyjętą przed laty koncepcję prezentacji muzyki Krzysztofa Komedy przez wybitnych muzyków, którzy do swoich projektów zapraszają także muzyków z Poznania – wyjaśnia pomysł na wspólny koncert Dionizy Piątkowski, szef Ery Jazzu. Choć kompozycje Komedy doskonale znane są polskiej publiczności i wielu naszych muzyków często korzysta z tej spuścizny, to nieczęsto po muzykę wybitnego Wielkopolanina sięgają twórcy spoza Polski. W ramach projektu Czas Komedy” zaprezentowaliśmy już kilka takich koncertów: komedowskie impresje norweskiego trio Espena Eriksena czy Komeda grany przez wiedeńskich kameralistów Radio String Quartet. Teraz nastrój komedowskich brzmień zagrywamy z oryginalnym, jazzowym trio oraz gościnnym udziałem naszego znakomitego saksofonisty, Dawida Tokłowicza. To premiera i jedyny koncert w Polsce !”.

Argentyński gitarzysta Dani Perez jest jednym z najbardziej wpływowych artystów jazzowych i należy do grona najciekawszych i niezwykle aktywnym muzyków, którzy realizując własne, nonkonformistyczne projekty stają się liderami ważnych, artystycznych wydarzeń. Tak było w czerwcu 2002 roku gdy w ramach prezentacji na prestiżowym San Sebastian Plaza Festival gitarzysta zaprezentował swój nowy zespół i ciekawy pomysł estradowy. Sensacją  oraz zaskoczeniem okazał się bowiem  interesująco dobrany repertuar koncertu, który zawierał… interpretacje filmowych kompozycji  Krzysztofa Komedy. „To, co najbardziej mnie pociągało w jego ścieżkach dźwiękowych – wyjaśniał genezę sesji Dani Perez-  to improwizacja, by osiągnąć coś innego, w atmosferze budowanej przez każdą sekwencję. To właśnie zainspirowało mnie do aranżacji jego muzyki na sekstet i zaproszenie do projektu najwybitniejszych muzyków Hiszpanii. Odtwarzamy zatem klimat filmów z muzyką Komedy, ale dodajemy własną, impresyjną i autentyczną kreację”. Nigdy dotąd artysta festiwalu nie zaproponował tak zwartego, repertuarowo spójnego i stylistycznie dobranego zestawu obejmującego – jakby nie było – utwory, mało znanego w Hiszpanii, polskiego, kultowego muzyka. To ważne wydarzenie artystyczne zostało zarejestrowane i wydane na płycie „The Komeda Project Live”, która premierę będzie miała w Poznaniu.

Bilety:   100/120/150   : Ticketmaster / Bilety24 / CIK / CK Zamek

Więcej: www.jazz.pl

Informacja prasowa

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *