Lokalny Fyrtel

To co najciekawsze w Poznaniu i okolicach




Książki Poznań

Herbowny kleynot szlachetnego miasta. Poznajmy historię herbu Poznania

Wydawnictwo Miejskie Posnania zaprasza do lektury nowo wydanej monografii prezentującej dzieje herbu Poznania oraz innych symboli miasta. Herbowny kleynot szlachetnego miasta. Z herbem Poznania przez wieki to wyjątkowy album, który zabiera nas w przeszłość i ukazuje, jak na przestrzeni wieków prezentował się herb Poznania.

Najstarszym znanym wizerunkiem herbu Poznania jest pieczęć Rady Miejskiej na dokumencie z 1344 r. Jest to połączenie atrybutów architektoniczne (mury i baszty) z motywami religijnymi (patroni – św. Piotr i św. Paweł). Każdy symbol, a nawet kolor mają swoje określone znaczenie. Paweł Stróżyk w swojej monografii już na początku opisuje wszystkie te ważne elementy, jednocześnie wyjaśniając ich znaczenie. Nasz herb to blisko 700 lat tradycji. Oczywistym jest, że przez te wieki ulegał niewielkim zmianom, które także możemy zaobserwować w opisywanej książce. Ostatnia zmiana miała miejsce 17 września 1997 roku. Wtedy to władze Miasta Poznania nad herbową tarczą dodały koronę i w takiej formie herb obowiązuje do dziś.

Herbowny kleynot szlachetnego miasta. Z herbem Poznania to pięknie wydana i co najważniejsze przemyślana pozycja. Tak naprawdę mamy tu do czynienia z albumem, który prezentuje historię herbu Poznania. Książka rzecz jasna opatrzona jest odpowiednim wstępem stanowiącym niezbędny rys historyczny. Natomiast w dalszej części autor ogranicza się do krótkich, rzeczowych informacji. Postawiono tu w głównej mierze na obraz i jest to dobre posunięcie. Nie ma sensu dokładnie opisywać każdej zachodzącej zmiany na przestrzeni 700 lat. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest zamieszczenie odpowiednich ilustracji. W ten sposób czytelnik sam może prześledzić rozwój herbu.

Wcześniej wspominałem, że to pozycja przemyślana. Potwierdza to sposób tworzenia poszczególnych rozdziałów. Są one odpowiednio pogrupowane tematycznie. Zamieszczone zdjęcia także zostały właściwie skategoryzowane, ale co najważniejsze świetnie opisane. Oprócz standardowych informacji o tym, co widzimy na danej stronie, znajdziemy także informacje, gdzie ów herb możemy znaleźć. Dzięki temu z książką w ręku możemy ruszyć ulicami Poznania na jego poszukiwania. Są miejsca trudno dostępne jak chociażby szafa w gabinecie Prezydenta Miasta Poznania, czy miejskie akta, ale też, chociażby kamienice, które często mijamy.

Wielką radość sprawiło mi, gdy po lekturze rzeczonego albumu mogłem przejść się po Poznaniu i znaleźć, niektóre z zamieszczonych w książce herbów. Najzabawniejsze są momenty, gdy człowiek uświadamia sobie, że mija te miejsca stosunkowo często, ale nigdy nie miał chwili, aby przystanąć, dokładnie się im przyjrzeć i zastanowić, co tak naprawdę znajduje się na danej fasadzie budynku, czy innego obiektu.

Herbowny kleynot szlachetnego miasta. Z herbem Poznania to bardzo ciekawa i pouczająca pozycja. Historia stanowi ważny element naszego życia. Bez odpowiedniej wiedzy nie jesteśmy wstanie należycie zrozumieć otaczającego nas świata. Po tej lekturze inaczej spoglądam na herb Miasta Poznania. Do tej pory skupiałem się na wizerunku patronów miasta, nie zwracając należytej uwagi na pozostałe elementy. A tutaj wszystko jest niezwykle istotne! Moim zdaniem książka ta powinna się znaleźć na półce każdego miłośnika Poznania.

  

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *