Lokalny Fyrtel

To co najciekawsze w Poznaniu i okolicach




Poznań

Kalendarz trzech religii powraca

Po ogrmonym sukcesie pierwszej edycji, do dystrybucji traiła druga edycja kalendarza”W naszym fyrtlu. Chrześcijanie, żydzi, muzułmanie razem”.

Poznański kalendarz to efekt spotkań i rozmów imama Youssefa Chadida, podrabina Szymona Zadumińskiego i księdza misjonarza oblata Marcina Wrzosa. To krok do wzajemnego rozumienia i szacunku, a także otwarcia na inne religie oraz kultury. Wszyscy żyjemy obok siebie i warto aby c
hrześcijanie, muzułmanie i żydzi potrafili ze sobą wspólpracować.

Dialog chrześcijańsko-żydowski trwa w naszym mieście już kilkanaście lat – mówi o. dr Marcin Wrzos OMI, koordynator projektu. – Od kilku lat trwa też dialog chrześcijańsko-muzułmański, a niedawno pojawił się i żydowsko-muzułmański. Prace nad kalendarzem generują spotkania, dialog, ich efektem są przyjaźnie, odwiedziny podczas świąt. Te spotkania, często w kameralnej atmosferze, prowadzone są nie tylko w cieniu synagogi, meczetu czy poszczególnych kościołów, ale czasem również w zaskakujących miejscach.

Na pierwszych stronach kalendarza znajdziemy opracowanie Agaty Skowron-Nalborczyk z Wydziału Orientalistyki UW wyjasniające różnice rachuby czasu w kulturze chrześcijańskiej, arabskiej i żydowskiej. Wszystko dlatego, że oprócza standardowego kalendarium gregoriańskiego znajdziemy w nim również kalendaria muzułmańskie i żydowskie, oparte na innych rachubach czasowych, bo datowanych od powstania świata (żydzi), czy od pielgrzymki proroka Muhammeda z Mekki do Medyny (muzułmanie).

Dziękuję Marcinowi, że z tak wielką determinacją mobilizował Youssefa i mnie do prac nad kalendarzem – mówi Szymon Zadumiński, podrabin żydowskiej gminy wyznaniowej w Poznaniu. – Wyciągnęliśmy wnioski z ubiegłorocznej edycji i udoskonaliliśmy kalendarz. Mam nadzieję, że idea, która przyświecała nam przy tej pracy, dzięki niemu szybko trafi do ludzi.

W kalendarzu znajdziemy także najważniejsze święta trzech religii, wyszczególnienia dni ich modlitwy (niedziela, szabat, dzień zgromadzenia), nazwy poszczególnych miesięcy. W części dotyczącej chrześcijan pojawiają się święta nie tylko katolików, ale również prawosławnych, protestantów, czy starokatolików. Wyróżnione są też daty polskich świąt narodowych oraz innych ważnych dni, jak np. Dzień Babci czy Dzień Dziadka. Na poszczególnych kartach znajdują się zdjęcia związane z Poznaniem, a także wyjaśnienia dotyczące modlitwy, jej rodzajów i znaczenia dla chrześcijaństwa, islamu i judaizmu.

Głęboko wierzę, ze takie inicjatywy są konieczne, ponieważ stanowią przeciwwagę dla nieporozumień i zła, które może nas dotykać z powodu ignorancji – podkreśla Omar Abdel Fattah, przedstawiciel poznańskiej wspólnoty muzułmańskiej. – Każda religia jest drogą do poznania Boga. Mam nadzieję, że dzięki temu kalendarzowi będziemy mogli lepiej poznać się nawzajem.

Projekt został sfinansowany z pieniędzy z budżetu Miasta Poznania. W ubiegłym roku kalendarz rozszedł sięw dwa dni, dlatego teraz postanowiono zwiekszyć nakład do 5 tys. egzemplarzy. Dostępny jest za darmo w siedzibie Urzędu Miasta Poznania, w punktach informacji kulturalnej (plac Wolności) i turystycznej (Stare Miasto), w synagodze, meczecie oraz w parafii i klasztorze oblatów w Poznaniu. Jest dostępny również na stronie www.misyjne.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *