Lokalny Fyrtel

To co najciekawsze w Poznaniu i okolicach




Poznań

Kalendarz Trzech Religii 2020

źródło: http://www.poznan.pl/

Kalendarz “W naszym fyrtlu. Chrześcijanie, żydzi, muzułmanie razem” na rok 2020 już dostępny! Można go bezpłatnie odebrać m.in. w punktach informacji kulturalnej i turystycznej.

Poznań to miasto otwarte, w którym jest miejsce dla każdego, niezależnie od poglądów, narodowości czy wyznania. Mam nadzieje, że kalendarz będzie, tak jak w latach poprzednich, impulsem do lepszego zrozumienia różnorodności kulturowej i religijnej mieszkańców Poznania, a także przypomnieniem o wartościach, które nas łączą – mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta miasta.

“W naszym fyrtlu. Chrześcijanie, żydzi, muzułmanie razem” to efekt wielu spotkań Youssefa Chadida, imama lokalnej wspólnoty muzułmańskiej, Pawła Mazura z gminy żydowskiej w Poznaniu i Marcina Wrzosa, księdza misjonarza oblata. Przedstawiciele trzech religii usiedli i wspólnie stworzyli wyjątkową publikację. Ukazuje ona różnorodność i co ważne możliwość pokojowego współżycia przedstawicieli trzech różnych religii.

Karty kalendarza są podzielone na trzy części, każda oparta jest na innej rachubie czasowej. – Jest datowanie chrześcijańskie, liczone od narodzenia Chrystusa. Następnie mamy kalendarz żydowski, czyli rok 5780/5781. Jest to rachuba liczona od powstania świata. W trzeciej rubryce mamy rok 1441/1442. Początek wyznacza pielgrzymka proroka Mahometa z Mekki do Medyny – zaznacza o. Marcin Wrzos, Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, koordynator projektu.

Kalendarz zawiera najważniejsze święta, nazwy poszczególnych miesięcy i wyszczególnia dni modlitwy (niedziela, szabat, dzień zgromadzenia). W części dotyczącej chrześcijan pojawiają się święta nie tylko katolików, ale również prawosławnych, protestantów oraz starokatolików. Wyróżnione są także daty polskich świąt narodowych oraz innych istotnych dni.

W Poznaniu od lat trwa dialog między religiami abrahamowymi. Jednym z jego elementów jest promocja wiedzy na temat religii i wskazanie tego, co mają ze sobą wspólnego – dodaje Youssef Chadid, imam poznańskiej wspólnoty muzułmańskiej. – Islam, Judaizm i Chrześcijaństwo mówią, że wszyscy pochodzimy od Adama i Ewy – to bardzo piękne, bo pokazuje braterską i siostrzaną więź, jaka jest między nami.

Każdego roku kalendarz ma temat przewodni. Tym razem  jest nim miłosierdzie. – Miłosierdzie to aktywne czynienie dobra, bez oczekiwania na nagrodę. Dotyczy to zarówno opieki nad ludźmi, jak i zwierzętami. To także nasz stosunek do przyszłości i przeszłości. W słowie wstępny można przeczytać o tym, jak każda z religii to pojmuje i co je łączy – podkreśla Ewa Pacek z Zarządu Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Poznaniu.

Kalendarz jest bogato ilustrowany. Na poszczególnych kartach znajdują się zdjęcia związane z Poznaniem, wyjaśnienia tradycji, obrządków czy modlitw, każdej z religii. Ponieważ kalendarz każdego roku cieszy się coraz większym zainteresowaniem, tym razem do dystrybucji trafi 5,3 tysiąca sztuk.

Kalendarz jest bezpłatny. Można go odebrać w Centrum Informacji Kulturalnej (ul. Ratajczaka 44) i punkcie Informacji Turystycznej (Stary Rynek 59/60). Dostępny jest także w synagodze (ul. Stawna 10), meczecie (ul. Biedrzyckiego 13) oraz parafii i klasztorze Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej w Poznaniu (ul. Ostatnia 14) lub online za pośrednictwem strony: www.misyjne.pl. Dodatkowo kalendarz znajdzie się też w poznańskich szkołach, do których uczęszczają uczniowie różnych wyznań.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *