Lokalny Fyrtel

To co najciekawsze w Poznaniu i okolicach
Poznań

Kalendarz Trzech Religii 2021


Fot. Urząd Miasta Poznania

Ksiądz, przedstawiciel gminy żydowskiej i imam ponownie usiedli wspólnie i stworzyli wyjątkowy kalendarz. Motywem przewodnim najnowszej edycji jest hasło Pięknie się różnić. Kalendarz jest całkowicie bezpłatny.

Od czterech lat Kalendarz Trzech Religii cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Co roku należy spieszyć się z odbiorem, ponieważ znika błyskawicznie (tegoroczny nakład wyniósł prawie 5500 sztuk). Jest też świetnym przykładem, ze mimo różnic potrafimy współpracować i stworzyć coś dobrego.

Kalendarz jest wynikiem wielu spotkań przedstawicieli społeczności religijnych, rozmów i powstałych w ich wyniku relacji. Pierwsze wydanie przedstawiało historię naszych religii, kolejne ukazywało zaangażowanie duchowe i rodzaje modlitwy, a przed rokiem dzieła miłosierdzia, które pełnimy względem innych ludzi. W tym roku chcemy szczególnie podkreślić, że możemy się pięknie różnić – mówi o. dr Marcin Wrzos, misjonarz oblat, inicjator i współtwórca publikacji. – Bardzo się cieszę, że kalendarz pomału staje się poznańską tradycją.

W tegorocznej edycji na początku znajdziemy aż dwa wstępy. Jeden z nich będzie zawierał elementy gwary poznańskiej. Kalendarz tradycyjnie podzielony został na trzy części. Poza kalendarium gregoriańskim znajdziemy w nim też kalendarz muzułmański, datowany od pielgrzymki proroka Mahometa z Mekki do Medyny oraz żydowski, liczony od powstania świata.

W świetle religii jesteśmy braćmi i siostrami, gdyż wszyscy pochodzimy od Adama i Ewy. Dlatego też musimy szanować i wspierać się wzajemnie, mając na uwadze nasze wspólne dobro – mówi dr Youssef Chadid, imam Muzułmańskiej Wspólnoty Wyznaniowej, współtwórca kalendarza. – W obecnym, pełnym przemocy i nienawiści czasie, szczególnie ważne jest, by w oparciu o dialog i wspólne działania pokazać godność każdego człowieka. Co roku staramy się to robić poprzez nasz kalendarz.

Kalendarz zawiera najważniejsze święta trzech religii. Wyszczególnione zostały dni modlitwy (niedziela, szabat, dzień zgromadzenia) oraz nazwy poszczególnych miesięcy. Co ciekawe w części dotyczącej chrześcijan znajdziemy nie tylko święta katolików, ale również prawosławnych, protestantów i starokatolików. Wyróżnione są również daty polskich świąt narodowych oraz innych istotnych dni.

 –  Jestem wdzięczna władzom miasta za pielęgnowanie idei wielokulturowości oraz wartości religijnych, które współtworzą nasze społeczeństwo. Dzięki tej inicjatywie, która niesie ze sobą aspekt edukacyjny, poznajemy siebie nawzajem – mówi  Alicji Bromberger-Kobus, przewodnicząca Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Poznaniu. – Oprawa kalendarza, zarówno merytoryczna, jak i wizualna cieszy oko, duszę, poszerza wiedzę, a także rozwija wyobraźnię.

Kalendarz jest bezpłatny. Można go odebrać w synagodze (ul. Stawna 10), meczecie (ul. Biedrzyckiego 13), parafii i klasztorze oblatów w Poznaniu (ul. Ostatnia 14), w Centrum Informacji Kulturalnej (ul. Ratajczaka 44) i Punktach Informacji Turystycznej (Stary Rynek 59/60 i Dworzec Głównym PKP) lub online za pośrednictwem strony: www.misyjne.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.