Lokalny Fyrtel

To co najciekawsze w Poznaniu i okolicach
Poznań

Murale są w modzie

W Poznaniu jest naprawdę sporo pięknych murali. Cieszą się one wielkim zainteresowaniem, co potwierdza kolejna edycja mapy „Z bliska z daleka”, czy niezwykle popularne reklamy Netflixa w okolicach Teatralki.

Jestem wielkim fanem murali. Gdy spaceruję ulicami naszego miasta, to zawsze skręcę w odpowiednią uliczkę lub nadłożę trochę drogi, aby jakiś zobaczyć. Zresztą, jeżeli śledzicie media społecznościowe Lokalnego Fyrtla, widzicie zamieszczane tam zdjęcia. Gdy tylko dostałem nową edycję mapy „Z bliska z daleka”, natychmiast ruszyłem na poszukiwania nowych miejsc, których jeszcze nie odwiedziłem. Do tego powracająca moda na neony sprawia, że Poznań jest nie tylko kolorowy ale i znacznie ciekawszy.

W Poznaniu stał się to też pomysł na uczczenie ważnych wydarzeń czy osób. Na jednym z osiedli możemy podziwiać portret uwielbianej Krystyny Feldman, a w innym miejscu najbardziej znanych kinomaniaków w Polsce państwa Kalinowskich. W ramach “Poznań bez nienawiści” również powstały okolicznościowe murale. Świetnie wpisują się one w miejski krajobraz i stanowią jego dopełnienie. 

O tym, że nawet władze podążają tym trendem świadczy zaproszenie w 2017 roku włoskiego twórcy streetartu Mauro Pallotta. Artysta posługujący się pseudonimem Maupol przez tydzień stworzył dzieło, które możemy podziwiać do dziś przy ul. Nowowiejskiego. Pokazał w ten sposób, że sztuka uliczna oprócz walorów estetycznych niesie ze sobą również wartości.

Także świat reklamy odkrywa murale. Coraz więcej firm w ten sposób przyozdabia swoje wnętrza. Nowe trendy fantastycznie wykorzystuje w ostatnim czasie Netflix, prezentując swoje nowości na ścianie jednego za poznańskich budynków. Zamiast zwykłej wielkoformatowej reklamy stawiają na coś znacznie ciekawszego. Pamiętam jak powstawał przy Teatralce mural związany z nowym sezonem „Stranger Things”. Codziennie po pracy specjalnie szedłem tam, patrzeć jak ściana starego budynku przekształca się w prawdziwe dzieło sztuki. Ostatnio mogliśmy tam podziwiać zapowiedź „The Crown”.

Jeżeli sami zastanawiacie się nad taką formą reklamy albo po prostu chcielibyście mieć własny mural w domu, w firmie, warto skorzystać z usług http://donutplanetstudio.com/. Co istotne firma ta nie tylko zajmuje się malowaniem, ale i pomoże w zaprojektowaniu odpowiedniego muralu. To nie tylko oryginalna forma reklamy. Murale stają się także ciekawą alternatywą na stworzenie niepowtarzalnego wnętrza. 

Artykuł powstał we współpracy z Donut Planet Studio

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *