Lokalny Fyrtel

To co najciekawsze w Poznaniu i okolicach
Atrakcje turystyczne

Paderewski Festiwal w Poznaniu


fot. materiały organizatora

W dniach 16-19 października w Poznaniu odbędzie się kolejna edycja Paderewski Festiwal. Organizatorzy przygotowali liczne koncerty, spektakle, prezentacje, warsztaty oraz dyskusje tematyczne.

Festiwal ten jest kontynuacją projektu Paderewski Musical zainicjowanego przez Instytut Adama Mickiewicza. – Polegał on na zorganizowaniu przez instytut w USA konkursu na profesjonalny musical poświęcony Paderewskiemu. Zwycięzca, spektakl “Virtuoso” autorstwa Matthew Hardy’ego, będzie miał swoją premierę we wrześniu 2020 roku w Teatrze Muzycznym w Poznaniu, a następnie zostanie przeniesiony do Stanów Zjednoczonych – mówi Mateusz Frąckowiak z Teatru Muzycznego w Poznaniu.

Goście festiwalu będą mieli niepowtarzalną okazje zobaczyć przedpremierowo anglojęzyczny teledysk zapowiadający produkcję. Wystąpi w nim zespół Teatru Muzycznego, a także Sifiso Mazibuko – odtwórca roli Aarona Burra w londyńskiej wersji musicalu Hamilton. Za realizacje teledysku odpowiadali Paulina Andrzejewska – Damięcka, choreograf i dyrektor artystyczny Teatru Muzycznego w Poznaniu oraz The Kissinger Twins – twórcy wielu podobnych projektów w Wielkiej Brytanii i Chinach.

Ze względu na bezprecedensowy charakter teledysku jego oficjalna premiera będzie miała miejsce w Święto Niepodległości, 11 listopada w głównych kanałach telewizyjnych oraz w sieciach kinowych – dodaje Mateusz Frąckowiak.

W programie festiwalu znajdą się wyjątkowe koncerty, spektakle, prezentacje, warsztaty oraz dyskusje krążące wokół postaci I. J. Paderewskiego. Do udziału w wydarzeniu zostało zaproszonych łącznie 15 gości z USA m.in. Matthew Hardy, Oliver Mayer (prodziekan Wydziału Sztuk Dramatycznych na University of South California), prof. Carol Martin (profesor Uniwersytetu w Nowym Jorku, recenzentka broadwayowska), Jim O’Quinn (założyciel i wieloletni redaktor naczelny American Theatre Magazine) oraz Brian Kite (dziekan wydziału teatralnego University of California, LA).

Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalowe jest bezpłatny, jednak na warsztaty i panele dyskusyjne obowiązują zapisy. Wszyscy zainteresowani mogą to zrobić na stronie: www.teatr-muzyczny.pl. Wejściówki dostępne są także w kasie Teatru Muzycznego oraz w Centrum Informacji Kulturalnej.

 

Szczegółowy program festiwalu:

16 października / środa
• 19.00 / Teatr Muzyczny / koncert musicalowy Paddymania

17 października / czwartek
• 11.00 / Collegium Maius / warsztaty “Uniwersytet jako promotor artystów. Porównanie modeli promocji artystów w Polsce i USA” *
• 15.00 / Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa im. Olgi Sławskiej – Lipczyńskiej w Poznaniu / pokaz filmowy Memory Law
• 17.00 / Scena na Piętrze / panel dyskusyjny “Paderewski Musical. Co wydarzyło się w Stanach… nie zostaje w Stanach.” *
• 19.00 / Hotel Bazar / recital fortepianowy Przemysława Witka
* Wydarzenia prowadzone w języku angielskim z wykorzystaniem tłumaczenia symultanicznego na język polski.

18 października / piątek
• 10.00 / Franklin Templeton Investments / panel dyskusyjny “Miasto jako Organizator/Sponsor/Partner kultury. Wpływ kultury na rozwój miast a wpływ miasta na rozwój kultury.”13.00 / VI LO im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu Salon Poezji (wydarzenie zamknięte)
• 15.00 / Teatr Muzyczny / warsztaty “Road to Broadway. O tym, jak powstaje musical i o jego drodze na szczyt.” *
• 19.00 / Aula Nova Akademii Muzycznej w Poznaniu / opera kameralna Three Paderewskis (wydarzenie towarzyszące)
* Wydarzenie prowadzone w języku angielskim z wykorzystaniem tłumaczenia symultanicznego na język polski.

19 października / sobota
• 10.00 / Studio Aktorskie STA / warsztaty artystyczne “Kreowanie postaci.”
• 12.00 / Teatr Muzyczny w Poznaniu / Salon Poezji, Pamiętniki Paderewskiego czyta Mateusz Damięcki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *