Lokalny Fyrtel

To co najciekawsze w Poznaniu i okolicach




Poznań

Plebiscyt “Równe Babki” rozstrzygnięty

Dr Wanda Błeńska, lekarka, misjonarka, “Matka Trędowatych” została wybrana Poznanianką Stulecia. Tytuł Poznanianki Roku przypadł siostrze Barbarze Cecylii Belchnerowskiej, prowadzącej Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych “Równy Start” i Dom Pomocy Społecznej Św. Rocha.

Nagrody wręczono w czasie uroczystej gali w Centrum Kultury Zamek. W tym roku obchodzona jest setna rocznica uzyskania równych praw wyborczych przez kobiety. To dobry powód aby docenić kobiety związane z Poznaniem. W plebiscycie wzięło udział 9 kandydatek do tytułu Poznanianki Stulecia oraz 10 kandydatek do tytułu Poznanianki Roku.

– W tym roku mija stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości, obchodzimy setną rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego i setną rocznicę wywalczenia przez Polki praw wyborczych – podkreślał podczas gali Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. – To doskonały moment, by oddać hołd najwybitniejszym poznaniankom, kobietom, które miały ogromny wpływ na losy naszego miasta, regionu, całego kraju. Gratuluję wszystkim nominowanym!

W plebiscycie oddano ponad 2,3 tysiąca głosów. Poznanianką Stulecia została dr Wanda Błeńska, poznańska lekarka, która przez kilkadziesiąt lat niosła pomoc chorym na trąd, pracując w Afryce. Jej poświęcenie i praca na rzecz potrzebujących zyskała uznanie nie tylko w naszym kraju. Placówka w Ugandzie prowadzona przez irlandzkie franciszkanki nosi obecnie jej imię. Nazywano ją “Matką Trędowatych”. Była honorową obywatelką Miasta Poznania oraz Ugandy, w 2011 r. prezydent Bronisław Komorowski odznaczył ją Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. Zmarła 27 listopada 2014 r. w Poznaniu.

Uhonorowano także Poznaniankę Roku. Nagrodę otrzymała siostra Barbara Cecylia Belchnerowska szefowa Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży w Poznaniu, prowadzony przez siostry serafitki. Czułam się już wystarczająco doceniona, gdy trafiłam do dziesiątki nominowanych – mówiła zwyciężczyni, odbierając statuetkę. – Poznanianka Roku osobą w habicie? Szok, tego się nie spodziewałam. Dziękuję wszystkim, którzy docenili naszą pracę – jest ona zwieńczeniem setek lat pracy wielu innych osób w habitach, które mieszkały i pracowały w Poznaniu od początków istnienia miasta.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *