Lokalny Fyrtel

To co najciekawsze w Poznaniu i okolicach
Poznań

Poznanianki to “Równe babki”!

Poznań postanowił w tym roku uchonorować niezwykłe kobiety związane z miastem. Z tej okazji zorganizowano plebiscyt “Równe Babki”, który wyłoni “Poznaniankę Roku” i “Poznaniankę Stulecia”.

To pierwszy taki plebiscyt w Poznaniu i nie jest przypadkiem, że wypada właśnie teraz. Oprócz stulecia niepodległości w tym roku obchodzimy również setną rocznicę uzyskania równych praw wyborczych przez kobiety. Rok 2018 jest wyjątkowy nie tylko ze względu na setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości – mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. – W 1918 roku dekretem o ordynacji wyborczej ustanowiono, że prawo do wyboru swoich reprezentacji do Sejmu będą miały także kobiety. Z okazji rocznicy tego wydarzenia chcemy podkreślić, jak wiele poznanianki wniosły do historii naszego miasta i jak wiele im zawdzięczamy również obecnie.

Specjalnie wybrana kapituła oraz zespół ekspercki wybrały kilka kandydatek, które powalczą o zwycięstwo. Każdy członek miał za zadanie wybrać trzy kandydatki oraz uzasadnić swój wybór. Jak mówi Grzegorz Ganowicz przewodniczący Kapituły Plebiscytu i Zespołu Ekspertów, inicjator przedsięwzięcia – To nie była łatwa praca, ponieważ kobiet które należałoby w roku bieżącym dostrzec jest bardzo wiele. Jeszcze trudniej było dokonać wyboru w przypadku całego stulecia. Ostatecznie do tytułu “Poznanianki Roku” wybraliśmy listę dziesięciu pań, działających w różnych obszarach – począwszy od sportu poprzez sztukę aż do chirurgii plastycznej. W przypadku “Poznanianki Stulecia” metoda wyboru zasłużonych kobiet była podobna, na liście znalazło się ostatecznie 9 kandydatek.

Decydujące zdanie oczywiście będą mieli mieszkańcy, którzy wezmą udział w głosowaniu. Na wybraną kandydatkę zagłosować może każdy pełnoletni poznaniak i poznanianka. Wystarczy wysłać sms na numer 4320, w treści wpisując “PR” i numer kandydatki, np. “PR1” (w przypadku plebiscytu “Poznanianka Roku”) lub “PS10” i numer kandydatki, np. “PS101” (w przypadku plebiscytu “Poznanianka Stulecia”). Można też zadzwonić pod numer 61 646 33 44 (w godzinach 7:30 – 20:00) i w rozmowie z operatorem podać numer wybranej kandydatki w każdej z kategorii.

Z jednego numeru telefonu można wysłać tylko jeden sms w danym plebiscycie. Głosy z aparatów telefonicznych, które uniemożliwiają identyfikację numeru, nie będą rejestrowane. Plebiscyty potrwają do 6 grudnia do godziny 23:59. Koszt sms i połączeń jest zależny od stawek operatora sieci.

LISTA NOMINOWANYCH:

  • Nominowane do tytułu Poznanianka Roku 2018 są:

Anonimowa Ukrainka sms o treści PR1  https://tiny.pl/thxkm

s. Barbara Cecylia Belchnerowska sms o treści PR2 https://tiny.pl/thxk7  

Alicja Biała smam o treści PR3  https://tiny.pl/thxkd

dr n. med. Anna Jakrzewska-Sawińska sms o treści PR4 https://tiny.pl/thxk1

Agnieszka Kubicka sms o treści PR5 https://tiny.pl/thxkp

Renata Mataczyńska sms o treści PR6 https://tiny.pl/thxkn

Dorota Raczkiewicz sms o treści PR7 https://tiny.pl/thxk2

Justyna Tomczak-Boczko sms o treści PR8 https://tiny.pl/thxks

Krystyna Wechmann sms o treści PR9 https://tiny.pl/thxk6

Patrycja Wyciszkiewicz sms o treści PR10 https://tiny.pl/thxkv

  • Nominowane do tytułu Poznanianka Stulecia są:

dr Wanda Błeńska sms o treści PS101 https://tiny.pl/thxkz

Agnieszka Duczmal sms o treści PS102 https://tiny.pl/thxk3

Kazimiera Iłłakowiczówna sms o treści PS103 https://tiny.pl/thx2h

prof. dr hab. Alicja Karłowska-Kamzowa sms o treści PS104 https://tiny.pl/thx2q

prof. zw. dr hab. Hanna Kóčka-Krenz sms o treści PS105 https://tiny.pl/thx2m

prof. dr hab. n. med. Maria Siemionow sms o treści PS106 https://tiny.pl/thx2g

Zofia Sokolnicka sms o treści PS107 https://tiny.pl/thx2r

dr Konstancja Swinarska sms o treści PS108   https://tiny.pl/thx2w

Maria Wicherkiewicz sms o treści PS109 https://tiny.pl/thx2c

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *