Lokalny Fyrtel

To co najciekawsze w Poznaniu i okolicach




Atrakcje turystyczne Muzea Poznań

Poznańskie Muzeum Pyry


Poznańskie Muzeum Pyry fot. Skrzat

Ziemniak, kartofel, bulwa, pyra, bez względu jak nazywacie to cudowne warzywo koniecznie odwiedźcie Poznańskie Muzeum Pyry. Działa ono od października przy ulicy Wronieckiej 18 (wejście od ulicy Mokrej) i kryje naprawdę wiele sekretów.

Praktycznie w samym sercu Poznania, tuż przy Starym Rynku znajdziecie jedno z ciekawszych miejsc na turystycznej mapie stolicy Wielkopolski. W klimatycznych podziemiach, grupa entuzjastów stworzyła miejsce, które w Pyrlandii powinno pojawić się już dawno temu. To muzeum z pomysłem, dowcipem i co najważniejsze pasją! Gwarantuję wam, że dowiecie się tutaj rzeczy, o które pyry nawet nie podejrzewaliście.


Poznańskie Muzeum Pyry fot. Skrzat

Najważniejsze to być tu na czas. Zwiedzanie z przewodnikiem zaczyna się o pełnej godzinie i szkoda zmarnować chociażby sekundę. Wchodząc do podziemi naszym oczom ukarzą się fotografie przedstawiające ludzi w czasie pracy z ziemniakami. Wzdłuż ściany znajdują się stoły i ławki, gdzie każdy przygotowuje swoją własną pyrę.

Następnie wraz z przewodnikiem udajemy się w godzinny spacer i poznajemy mnóstwo ciekawostek związanych z ziemniakami. Dowiadujemy się skąd pochodzą, w jaki sposób trafiły do Europy oraz to, że pyry w Polsce zawdzięczamy Janowi III Sobieskiemu. Nie jest to nudny wykład historyczny. Prowadzący wplata między fakty historyczne różne ciekawe anegdoty, dzięki czemu słucha się tego niezwykle przyjemnie. Sami zdziwicie się jaki wpływ na losy świata miał zwykły, mały ziemniak.


Poznańskie Muzeum Pyry fot. Skrzat

Wśród elementów historycznych znajduje się żart w postaci wielkiego plakatu Układu Pyrocentrycznego. Zobaczymy na nim przekrój różnych gatunków ziemniaków. Ponadto część z nich ma tu założone teczki i po wybraniu jednego z numerów można zajrzeć to tajemniczej szuflady skrywającej informacje o pyrach.

Dalej organizatorzy przewidzieli też coś dla ciała. „Symulacja” wykopków dzieciom sprawi mnóstwo frajdy, a trochę starszym przypomni jak to kiedyś bywało. Można też zobaczyć maszynę z lat 50., która służyła dawniej do zbierania ziemniaków z pola. Najmłodsi mogą być zdziwieni informacją, że pyry służyły też do prania. Każde chętne i pełne krzepy dziecko będzie mogło samemu sprawdzić jak to prasuje się przy pomocy starej maglownicy.


Poznańskie Muzeum Pyry fot. Skrzat

Osobnej ekspozycji dorobiła się tutaj stonka ziemniaczana. Obecnie już nie tak groźna, ale jeszcze kilkadziesiąt lat temu siejąca spustoszenie na polach. Widzimy plakaty propagandowe Rzeszy Niemieckiej, znane troszkę starszym hasła z czasów PRL-u, a nawet wiersz Tuwima poświęcony stonce.

I na koniec zaglądamy do Baru Pod Pyrą. Naszym oczom ukazuje się wystawa prezentująca kilkanaście różnych potraw z pyrą w roli głównej. Prezentowane są dokonania zarówno kuchni polskiej jak i światowej. Mimo wielu pyszności ja pozostaję jednak wierny tradycyjnej pyrze z gzikiem.


Poznańskie Muzeum Pyry fot. Skrzat

A pamiętacie sam początek? Otóż gdy zakończymy swoją wizytę w ładnej papierowej tytce oprócz kilku ziemniaczanych informacji znajdziemy naszą pyrkę, która piekła się podczas zwiedzania. To niezwykle prosty ale bardzo miły i smaczny gest. Wychodząc zajrzyjcie też do sklepiku. Wszystkie pamiątki robione są ręcznie, przez co każdy jest unikatowy. Jako miłośnik magnesów nie mogłem sobie odmówić przyjemności kupienia jednego. 

Oczywiście to nie wszystkie atrakcje jakie skrywa Poznańskie Muzeum Pyry. Jest jeszcze kilka niespodzianek, które musicie poznać sami. Powtórzę się, ale warto podkreślać, że twórcy muzeum to prawdziwi pasjonaci, którzy o pyrach mogliby pewnie gadać godzinami. To sprawia, że wizyta w tym miejscu jest niezwykle sympatyczna. Koniecznie przekonajcie się o tym na własnej skórze i jak najszybciej odwiedźcie Poznańskie Muzeum Pyry. 

Poznańskie Muzeum Pyry

Wroniecka 18 (wejście od ul. Mokrej)

Telefon: 609 121 611

Mail: biuro@muzeumpyry.pl

https://muzeumpyry.pl/

https://www.facebook.com/Muzeum-Pyry

https://www.instagram.com/muzeumpyry/

 

Godziny otwarcia:

Wtorek – niedziela 10:00-18:00 (zwiedzanie o pełnych godzinach)

Ceny biletów:

18 zł normalny

16 zł ulgowy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *