Lokalny Fyrtel

To co najciekawsze w Poznaniu i okolicach
Poznań

Robo-pies Spot pojawi się w Poznaniu

Przyszłość, którą jeszcze niedawno oglądaliśmy tylko w filmach zaczyna stawać się naszą rzeczywistością. Coraz częściej w ciężkich i niebezpiecznych pracach ludzi zastępować będą specjalistyczne roboty. Jednym z takich cudów techniki jest Spot, czyli robo-pies firmy Boston Dynamics, który właśnie odbywa małe tournée po Polsce i zawita również do Poznania.

Pretekstem do tego wydarzenia jest przejęcie przez firmę Hyundai Boston Dynamics. Znana marka samochodowa pragnie w ten sposób promować elektromobilność, robotykę, sztuczną inteligencję oraz autonomiczną nawigację. W najbliższych dniach Spot odwiedzi największe miasta w Polsce. W Poznaniu będziemy mogli podziwiać go 3 i 4 lutego w salonie Hyundai Karlik.

Spot to czworonożny pies-robot będący pierwszym skomercjalizowanym robotem Boston Dynamic. Został wyposażony w LIDAR, kamerę 360 stopni i czujniki IoT. Może służyć jako mobilna jednostka dozorująca lub monitorująca, która jednocześnie gromadzi dane. Cztery nogi Spota poruszają się płynnym ruchem, który omija przeszkody i pokonuje nierówne powierzchnie znacznie lepiej niż koła, a ponadto są wystarczająco mocne, aby wytrzymać maksymalnie 13,6 kg ładunku.

Od robotów kołowych odróżnia go zdolność do montowania różnych czujników IoT i poruszania się po nierównych powierzchniach. Wykorzystywany jest w ekstremalnym terenie, który nie nadają się do przebywania ludzi. Niedawno został rozmieszczony w Czarnobylu na Ukrainie, gdzie promieniowanie z katastrofy nuklearnej z 1986 roku nadal nie pozwala na bezpieczne wejście dla ludzi. Zmierzył poziom promieniowania i pola elektromagnetycznego w całym obiekcie oraz wygenerował mapę 3D, z powodzeniem demonstrując zdolność zastępowania ludzkiej pracy w niebezpiecznym środowisku. To oczywiście tylko jeden przykład zastosowania Spota.

Jeżeli chcecie zobaczyć na własne oczy co potrafi ten niepozorny robot to wystarczy umówić się na wizytę w Salonie Hyundai Karlik w Poznaniu. Należy wybrać jeden z dogodnych terminów, a następnie zadzwonić pod numer 668 006 630. Więcej informacji na stornie wydarzenia. Po prezentacji do dyspozycji uczestników będzie gama samochodów elektrycznych Hyundai m.in. IONIQ 5 najnowszy elektryczny SUV marki.

Dostępne terminy:
Czwartek tj. 3.02.2022 r. godz.: 13:00, 14:00, 15:00 lub 17:00.
Piątek tj. 4.02.2022 r. godz.: 12:00, 13:00, 14:00 lub 15:00.
Adres: Hyundai Karlik ul. Torowa 10, Poznań – Franowo

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *