Lokalny Fyrtel

To co najciekawsze w Poznaniu i okolicach
Kultura Poznań

Short Waves Festival 2020 podejście drugie


fot. materiały prasowe

Po pokonaniu wielu trudności w dniach 18-23 sierpnia 2020 roku odbędzie się 12 Short Waves Festival. Obecna sytuacja w Polsce spowodowała, że tegoroczna edycja będzie miała nową hybrydową formułę.

Pamiętam jak bardzo czekałem w marcu na rozpoczęcie się Short Waves Festival. Jest to jedno z moich ulubionych wydarzeń filmowych w Poznaniu, dlatego byłem załamany odwołaniem festiwalu w marcu z powodu pandemii. Hasło przewodnie Fixing the Future nabrało jeszcze większej mocy.

Na szczęście organizatorzy nie zrezygnowali z projektu całkowicie tylko przenieśli go na inny termin. Dzięki temu już za niecałe dwa tygodnie będziemy mogli zobaczyć ponad 50 wydarzeń, 200 filmów odbywających się równolegle offline i online. To nowość, ponieważ pierwszy raz festiwalowe propozycje będą dostępne również w internecie.

Cieszy mnie tak odpowiedzialne podejście do tematu. Wszyscy powinniśmy dbać o zdrowie i taka forma pozwoli dotrzeć do znacznie większego grona. Nic nie zastąpi jednak udziału stacjonarnego. Możliwość spotkania z ludźmi filmu i możliwość rozmowy to od lat jeden z atutów Short Waves.

Część stacjonarna to przede wszystkim pokazy filmowe z udziałem polskich i zagranicznych gości w kilkunastu lokalizacjach – także plenerowych. Natomiast część online pozwoli wziąć udział w festiwalu i panelach branżowych bez konieczności wychodzenia z domu.

W tym roku zobaczymy tradycyjnie program konkursowy i aż 5 kategorii, w których twórcy z całego świata powalczą o nagrody. W sekcji pozakonkursowej znajdą się pokazy tematyczne, filmy nominowane do prestiżowych nagród filmowych, czy programy dla widzów w każdym wieku.

Fokus geograficzny poświęcony zostanie Libanowi, a panele branżowe online pozwolą profesjonalistom na dyskusję wokół medium krótkiego kina. Wśród wydarzeń specjalnych czeka nas dźwiękowy performance Coquetta artystki Ioany Vreme Moser. W sobotni wieczór poznamy zwycięzców festiwalu na wręczeniu nagród z oprawą uznanej w świecie muzycznym artystki pochodzącej z Poznania (szczegóły wkrótce).

Ale festiwal to przede wszystkim okazja do spotkań, często w nietypowych lokalizacjach. Słynne filmowe domówki w ciemno powrócą w letniej wersji jako kino ogrodowe, czyli Random Garden Cinema. Atrakcji dostarczy również wędrujący Klub Festiwalowy, który odwiedzi w tym roku najlepsze poznańskie kluby oraz plenerowe miejsca nad Wartą, idealne na lato. Szczegółowe informację o tegorocznym Short Waves Festival znajdziecie na stronie https://shortwaves.pl/.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *