fot. materiały prasowe

16 marca wystartował internetowy festiwal filmowy MY DARLING QUARANTINE. Jest to inicjatywa programerów Cannes, Berlinale, Locarno, Venice Film Festival oraz wielu innych festiwali. Jego celem jest zbiórka funduszy na rzecz potrzebujących organizacji w związku z epidemią koronawirusa.

Branża filmowa to tylko jedna z wielu jakie ucierpiały przez koronawirusa. Wiele premier zostało przesuniętych lub odwołanych. Identyczna sytuacja ma miejsce z festiwalami filmowymi. W Poznaniu odczuliśmy to na własnej skórze, ponieważ zrezygnowało z organizacji w marcu Short Waves Festival. Lista odwołanych wydarzeń na świecie jest długa i stale się powiększa.

Niemniej i ta branża wychodzi naprzeciw naszym oczekiwaniom przenosząc festiwale do świata wirtualnego. W  poniedziałek, 16-go marca na łamach platformy promującej film krótkometrażowy Talking Shorts rozpoczął się nowy festiwal odbywający się wyłącznie w sieci, zatytułowany MY DARLING QUARANTINE. Zebrane w czasie akcji pieniądze zostaną przeznaczone na wsparcie tych, którzy walczą z wirusem, lub osób i wydarzeń, które z jego powodu ucierpiały. Inicjatorem festiwalu jest Enrico Vannucci, doradca programowy festiwalu filmowego w Wenecji oraz programer Torino Short Film Market, który aktualnie  żyje w warunkach kwarantanny we Włoszech.

Jak mówi sam Enrico Vannucci: Przyglądając się rozwojowi sytuacji w trakcie przymusowej izolacji w domu wpadłem na pomysł stworzenia wirtualnego festiwalu filmowego poświęconego bieżącym wydarzeniom, aby zebrać środki na rzecz organizacji związanych z opieką zdrowotną zmagających się z tym problemem.

My Darling Quarantine Short Film Festival to próba, by dalej robić to, co lubimy w świecie krótkiego metrażu – czyli wybierać i prezentować wartościowe krótkie filmy dla naszych publiczności – jednocześnie próbując zebrać środki dla kilku organizacji, które teraz lub wkrótce będą w potrzebie by działać i ratować ludzkie życia. Również chcielibyśmy wesprzeć inicjatywy z obszary kultury, które ucierpiały w tej sytuacji.

My Darling Quarantine Short Film Festival (MDQSFF) wywarł wpływ także na inne osoby z branży filmowej na całym świecie. Reprezentanci takich festiwali filmowych w Cannes, Berlinie czy Locarno, wspólnie wyselekcjonowali filmy wokół tematu dystopii, które zostaną zaprezentowane w ramach akcji. Swój wkład w projekt ma również nasz Short Waves Festival z Poznania.

Idea polega na tym, iż co tydzień, od poniedziałku do niedzieli, festiwal prezentuje siedem filmów krótkometrażowych, na które będzie mogła głosować publiczność. Jednocześnie, widzowie zachęcani będą do wpłacania datków za pośrednictwem strony GoFundMe.

W trakcie pierwszego tygodnia zaprezentowany zostanie m.in. “‘Postcards From The End Of The World” (reż. Konstantinos Antonopoulos, Grecja, 2019), czyli film opowiadający historię greckiej rodziny starającej się opuścić odosobnioną wyspę na Morzu Śródziemnym podczas niespodziewanego końca świata. Po udanej festiwalowej trasie – od festiwalu filmowego w Sarajewie, Tampere, czy Winterthur (Nagroda publiczności 2019) pokaz w ramach MDQSFF będzie internetową premierą tytułu.

50% zebranych środków powędruje do Lekarzy Bez Granic – organizacji wspierającej publiczną służbę zdrowia na całym świecie. Drugie 50% zostanie przekazane inicjatywom kulturalnym, które zmagają się i będą zmagać z finansowymi i organizacyjnymi konsekwencjami kryzysu w najbliższych miesiącach i latach.

O samej inicjatywie wypowiedziała się także Emilia Mazik Dyrektor Short Waves Festiwal: Jesteśmy pozytywnie zaskoczeni reakcją programerów i reżyserów, którzy udzielili zgody na pokazy swoich filmów. Wiemy, że wiele odwołanych wydarzeń przenosi się do sieci. Chcieliśmy zrobić coś nieco innego – stąd temat dystopii – oraz komplementarnego w stosunku do działań organizacji i festiwali robiących publiczne zbiórki na różne ważne społecznie cele.

Przesunięcie mojego festiwalu było jedną z najtrudniejszych decyzji, jaką musiałam kiedykolwiek podjąć wraz z zespołem Short Waves Festival. Będzie ona miała poważne finansowe i strukturalne konsekwencje dla festiwalu. Obserwowanie kolejnych wydarzeń odwoływanych lub przesuwanych to wieści łamiące serce. Wraz z MDQSFF próbujemy pokazać jak świat krótkiego metrażu może zjednoczyć się w trudnych czasach oraz zapewnić rozrywkę dla osób z całego świata, którzy utknęli w domach. Mam nadzieję, że kryzys wywołany przez koronawirusa w dłuższej perspektywie będzie mieć także pozytywny wpływ na branżę filmową i przyczyni się do stworzenia bardziej zrównoważonego, równościowego sektora.

My Darling Quarantine Short Film Festival wystartował w poniedziałek i potrwa na stronie tak długo, jak będzie wymagała tego sytuacja. Festiwalowe filmy możecie zobaczyć na stronie Talking Short.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *