Lokalny Fyrtel

To co najciekawsze w Poznaniu i okolicach




Poznań

Spacer śladami kryptologów

W miniony wtorek Centrum Szyfrów Enigma zorganizowało spacer śladami kryptologów. Uczestnicy przeszli ulicami Poznania zwiedzając i poznając historię miejsc okalających budynek muzeum. Następnie wszyscy mogli zobaczyć część stałej wystawy i dowiedzieć się jak to z tą enigmą było.

Centrum Szyfrów Enigma w Poznaniu postanowiło poszerzyć swoją ofertę o bezpłatny spacer dla miłośników historii. Aby wziąć w nim udział, wystarczyło do nich napisać i w ten sposób zdobyć darmową wejściówkę. Budynek muzeum był miejscem zbiórki skąd wyruszyliśmy w krótką przechadzkę po okolicy.

Dowiedzieliśmy się gdzie przygoda z kryptologią się zaczęła. Poznaliśmy bliżej sylwetki i historię Mariana Rejewskiego, Henryka Zygalskiego oraz Jerzego Różyckiego. Dowiedzieliśmy się także, gdzie mieszkali w Poznaniu. Potem przyszedł czas na Centrum Kultury Zamek, które również odegrało swoją rolę w tamtym okresie. Nie zabrakło oczywiście wspomnienia o Poznańskim Uniwersytecie, na którym studiowała wspomniana wyżej wymieniona trójka.

Na zakończenie wróciliśmy do Centrum Szyfrów Enigma. Zwiedziliśmy końcową część wystawy, gdzie na własne oczy można było zobaczyć enigmę, czy też sprawdzić jak działa bomba Rejewskiego. Nie zabrakło rzecz jasna kolejnych historii związanych z naszymi kryptologami. Ostatnim punktem spaceru była wizyta w tamtejszej Mediatece. Co ciekawe, na co dzień jest ona ogólnodostępna i działa w godzinach otwarcia Centrum.

Był to pierwszy taki spacer organizowany przez Centrum Szyfrów Enigma. Mam nadzieję, że będzie ich znacznie więcej. Była to świetna lekcja historii, obfitująca w liczne ciekawostki. Jeżeli chcielibyście wziąć udział w kolejnej odsłonie spaceru śladami kryptologów to zaplanujcie sobie czas 20 września o godzinie 16:00. Udział jest bezpłatny, należy tylko zarezerwować wcześniej wejściówkę drogą mailową pisząc na kontakt@csenigma.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *