Lokalny Fyrtel

To co najciekawsze w Poznaniu i okolicach
Poznań

Wentylacja mechaniczna, czy warto?

Odpowiednia wentylacja jest niezwykle istotna dla właściwego funkcjonowania. Warto zatem zadbać o ten aspekt w przypadku pomieszczeń, w których na co dzień przebywamy. Pytanie czy dobrym wyjściem w tej sytuacji jest skorzystanie z wentylacji mechanicznej?

W dzisiejszych czasach wszelkie nowe budynki wyposażone są w bardzo szczelne okna, drzwi i ściany. Wpływa to negatywnie na właściwą wymianę powietrza ponieważ brakuje odpowiedniej wentylacji. Sprawna cyrkulacja pozwala na usuwanie z pomieszczeń zanieczyszczanego powietrza oraz wymianę na świeże.

Brak odpowiedniej wentylacji negatywnie wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie. Nie jest to tylko problem nadmiaru wydychanego dwutlenku węgla, ale chociażby problem z wilgocią w budynku. Może to spowodować bóle głowy, zmęczenie, czy nudności. Jest to niekomfortowa sytuacja szczególnie dla alergików, ponieważ może to spowodować nasilenie się objawów ich choroby. Dlatego tak ważne stosowanie jest odpowiednich rozwiązań w tej kwestii zarówno w domach jak i miejscach pracy.

Wentylacja grawitacyjna (naturalna) będzie skuteczna tylko w określonych warunkach atmosferycznych. Dobrze funkcjonuje ona w okresie zimy, gdy mamy do czynienia z niższymi temperaturami powietrza. W pozostałych miesiącach cyrkulacja nie będzie odpowiednia, co może skutkować przytoczonymi wyżej konsekwencjami. Należy też pamiętać, że zwykłe otwieranie okien niesie za sobą także konsekwencje w postaci utraty ciepła, czy dostaniu się do pomieszczenia zanieczyszczeń lub owadów.

Podstawową zaletą wentylacji mechanicznej jest zapewnienie sprawnej wymiany powietrza bez względu na panujące warunki atmosferyczne. Co istotne pozwala ona także na zmniejszenie strat ciepła. Nie trzeba w jej przypadku budować kanałów do wentylacji grawitacyjnej. Będąc w fazie projektu warto również pomyśleć o zamontowanie wentylacji mechanicznej wraz z odzyskiwaniem ciepła. To rozwiązanie pozwoli w przyszłości na duże oszczędności.

Taka wentylacja wyposażona jest w odpowiednie filtry, co znacznie wpływa na poprawę jakości powietrza w pomieszczeniach. W obecnych czasach i problemach ze smogiem takie rozwiązanie korzystnie wpływa nie tylko na samopoczucie ale i zdrowie.

Zanim jednak pomyślimy o takim rozwiązaniu warto skontaktować się z odpowiednią firmą jak chociażby https://www.bartosz.com.pl/. Oferuje ona nie tylko doradztwo w tym zakresie, ale przygotowanie projektu oraz pomoc w wykonaniu samej instalacji.

Artykuł sponsorowany

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *