Lokalny Fyrtel

To co najciekawsze w Poznaniu i okolicach




Antykwaryzm, populizm i nowe formy faszyzmu. Spotkanie wokół „Gorączki antykwarycznej” Mateusza Kuli

Kiedy:
luty 9, 2021@6:00 pm – 7:00 pm
2021-02-09T18:00:00-01:00
2021-02-09T19:00:00-01:00
Gdzie:
Wydarzenie online
Koszty:
Bez opłat
Kontakt:
Galeria Miejska Arsenał i Kiosk
Antykwaryzm, populizm i nowe formy faszyzmu. Spotkanie wokół „Gorączki antykwarycznej” Mateusza Kuli @ Wydarzenie online
udział biorą: Tomasz Kozak, Mateusz Kula, Jakub Momro, Roma Sendyka, Marek Wasilewski
 
Mateusz Kula, laureat pierwszej edycji konkursu KNAF – Nagrody imienia Leszka Knaflewskiego dla młodych twórców, swoje działania wokół „Gorączki antykwarycznej” poświęcił zwrotowi populistycznemu, który uznaje za nową formę faszyzmu. Punktem wyjścia było studium tego fenomenu kulturowego, estetycznego, społecznego i politycznego, którego konfiguracje zaprezentował w formie wizualnej, przestrzennej, pojęciowej i dźwiękowej.
Wystawa „Gorączka antykwaryczna”, pokazywana w Arsenale w 2019 r., stanowiła konstelację artefaktów, obiektów, przeczuć i zjawisk, dominowało wrażenie dekadenckiego przesytu i nieokreślonej nostalgii. Pod koniec 2020 r. ukazała się podsumowująca ją książka ze Wstępem Marka Wasilewskiego, „Studium współczesnej subiektywności faszystowskiej” Mateusza Kuli i z zapisem jego rozmowy z Tomaszem Kozakiem, a także bogatą dokumentacją fotograficzną autorstwa Zachara Szerstobitowa. Wydanie książki stanowi okazję do ponownego przyjrzenia się działaniom artysty, które stanowiły próbę wypracowania metody i narzędzi do przyglądania się sobie i mierzenia się ze swoją własną, jednostkową historią, intuicyjnymi wyborami kulturowymi okresu dojrzewania i wypracowania możliwości rozpoznania tej jednostkowej przeszłości w szerszym polu aktualnych przemian historycznych.
Podczas rozmowy zastanowimy się nad stosunkiem do historii i przeszłości w warunkach kapitalizmu zorientowanego na wzbogacanie, którego cechą charakterystyczną jest utowarowienie i kapitalizowanie przeszłości do postaci globalnego antykwariatu. Jaka byłaby rola instytucji kultury i jej kolekcji wobec wyzwań Foucaultowskiego archiwum? Czy instytucja kultury taka jak muzeum lub galeria może stać się depozytariuszką potencjalnych form politycznych? Czy sztuka może uczestniczyć w projektowaniu nowych, progresywnych podmiotów politycznych?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *