Lokalny Fyrtel

To co najciekawsze w Poznaniu i okolicach
Oxford Drama / Kadabra Dyskety Kusaje – plenerowe naGranie nad Rusałką

Kiedy:
lipiec 22, 2021@8:30 pm – 9:30 pm
2021-07-22T20:30:00+00:00
2021-07-22T21:30:00+00:00
Gdzie:
Rusałka Restauracja - widok ze smakiem
Koszty:
Bez opłat
Kontakt:
Scena nad Rusałką
Oxford Drama / Kadabra Dyskety Kusaje - plenerowe naGranie nad Rusałką @ Rusałka Restauracja - widok ze smakiem
Oxford Drama:
Kiedy inni silą się na efekciarstwo mające zagwarantować krajowy lub zagraniczny sukces, oni konsekwentnie trzymają się drogi, jaką obrali na samym początku. Kroczą nią własnym, niespiesznym tempem. Rezultat? Zamiast pstrokatej, muzycznej wydmuszki skrojonej pod trendy, której blask za rok czy dwa zniknie, Oxford Drama – zespół ciągle młody scenicznym stażem i wiekiem swoich założycieli – stworzył styl trudny do pomylenia, na którego podstawie buduje jedną z najbardziej wartościowych dyskografii w polskiej muzyce ostatnich dekad.
W przeciwieństwie do wspomnianej wydmuszki, brzmienie duetu od chwili debiutu wypełnione jest po brzegi ambitną i uniwersalną warstwą liryczną, w której – bez krzty banału i infantylności – każdy ma szansę odnaleźć cząstkę siebie. Najnowszy album jest tego najlepszym potwierdzeniem.
Po dwóch świetnie przyjętych płytach – In Awe z 2015 i Songs z 2018 roku – przyszła pora na napisanie kolejnego rozdziału w historii wrocławskiej formacji. Trzeci długogrający album w dorobku Oxford Drama nosi tytuł What’s The Deal With Time?.
Jak sami przyznają, kluczowe dla nich są poczucie zgodności z brzmieniem – językiem, instrumentami, stylistyką – które najlepiej ich określa, oraz swoboda, jaką otrzymują od siebie nawzajem. Gosia Dryjańska i Marcin Mrówka nie silą się na cokolwiek. Oxford Drama jest ich urządzonym po swojemu artystycznym parkiem rozrywki, gdzie dają upust fascynacjom, bez próby naśladownictwa i wpisywania w czyjekolwiek oczekiwania. – Piszemy piosenki, jakie sami chcielibyśmy usłyszeć w radiu – mówią.
Choć ich inspiracje nadal krążą wokół twórczości Kevina Parkera i Briana Wilsona, to upływające lata, gromadzone doświadczenia i odbyte podróże pozostawiły subtelny stempel na brzmieniu What’s The Deal With Time?. Czas spędzony w Berlinie spowodował zwrot w kierunku Davida Bowiego, U2 z okresu Achtung Baby, czy Mitski. W połączeniu z zamiłowaniem do Talking Heads, Electric Light Orchestra, MGMT, czy Grizzly Bear, otrzymujemy instrukcję obsługi w jaki sposób zdekodować inspiracje przemykające tu i ówdzie po nowej płycie Oxford Drama. To nie jest już beztroskie indie z czasów pierwszych płyt Vampire Weekend, czy marzycielski pop jak u TOPS. To muzyka, której bogate brzmienie obszyte zostało tekściarstwem najwyższej próby, łączącym w sobie rozterki współczesnego człowieka (Offline) i nastrój swego rodzaju niepewności, spowodowanej aktualną kondycją świata (This Is The Internet, Retromania). Jedną z pierwszych rozgłośni na falach której zadebiutował singiel “Not My Friend” była amerykańska rozgłośnia KCRW. Utwór został zaprezentowany w audycji Henrego Rollinsa z kultowego zespołu Black Flag.
 
Kadabra Dyskety Kusaje:
Kadabra Dyskety Kusaje to polsko-ukraiński duet elektroniczny, który zawiązał się pod koniec 2015 roku. Tworzą go Michał Szczepaniec (wrocławski multiinstrumentalista i producent, współtwórca projektu Gaijin Blues, członek Wrocławskiej Orkiestry Improwizowanej, mający na koncie występy z takimi artystami jak EABS czy Oxford Drama), oraz Mariya Mavko, pochodząca ze Lwowa wokalistka i flecistka, weteranka lwowskiego podziemia. Swoją pierwszą EPkę zatytułowaną Simplex zespół wydał w 2019 roku nakładem Seszele Records. Spotkała się ona z entuzjastycznym przyjęciem wśród krytyków i słuchaczy. Promujący EPkę singiel Kadara był wielokrotnie odtwarzany na antenie Trójki, cała EPka doczekała się również bardzo pozytywnej recenzji w Gazecie Magnetofonowej. W 2020 roku zespół został nominowany do nagrody WARTO przyznawanej przez Gazetę Wyborczą. Na koncie mają występy w ramach Sofar Sounds, licznych serii koncertowych polskiej sceny niezależnej (Laboratorium Stereo, Unicorn Bookings), występowali u boku takich zespołów jak Enchanted Hunters i Wczasy. Muzyka duetu to połączenie folkowej wrażliwości z bajkowo-oniryczna elektroniką. Kompozycje tworzone przez Michała i Mariyę łączą w sobie popową chwytliwość i prostotę z eksperymentalnymi rozwiązaniami i progresywną strukturą. Na żywo zespół tworzy płynną muzyczną narrację, pełną zmian tempa i nastrojów, obfitującą w momenty nieskrępowanej improwizacji. Debiutancki album długogrający duetu ukaże się jesienią roku 2021.
Koncerty organizowane będą zgodnie z obowiązującymi zasadami bezpieczeństwa. Uczestnictwo w wydarzeniu zobowiązuje do przestrzegania obecnie obowiązujących przepisów sanitarno-epidemiologicznych. Informacje o nakazach i zaleceniach będą aktualizowane na bieżąco.
Koncert streamowany będzie również na naszym Facebooku!
Organizatorem cyklu jest Fundacja Pogoda. Partnerami projektu są: Grupa ENEA (partner generalny), Aquanet, Restauracja Rusałką, Estrada Poznańska. Patroni medialni projektu to Freshmag, Radio Afera, Lokalny Fyrtel, Radio Meteor.
Wstęp wolny!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.