Lokalny Fyrtel

To co najciekawsze w Poznaniu i okolicach
WYSTAWA WORLD PRESS PHOTO w Poznaniu

Kiedy:
maj 9, 2022 – maj 26, 2022 całodniowy
2022-05-09T00:00:00+00:00
2022-05-27T00:00:00+00:00
Gdzie:
Międzynarodowe Targi Poznańskie, Iglica - pawilon nr 11
Koszty:
od 25 zł
Kontakt:
WYSTAWA WORLD PRESS PHOTO w Poznaniu @ Międzynarodowe Targi Poznańskie, Iglica - pawilon nr 11

Wystawa World Press Photo odbywa się w ramach wydarzenia Sztuka w Świecie.

World Press Photo to największy konkurs fotografii prasowej na świecie. Jego pomysłodawcą jest World Press Photo Foundation – niezależna fundacja z siedzibą w Amsterdamie zajmująca się rozwijaniem i promocją sztuki wizualnej.

Fundacja została stworzona w 1955 roku, kiedy grupa holenderskich artystów zorganizowała konkurs mający na celu przedstawienie ich prac międzynarodowemu gremium. Od tego czasu coroczny konkurs stał się najbardziej prestiżowym wydarzeniem w dziennikarstwie fotograficznym, a pokonkursowe wystawy ogląda blisko 4 mln osób na całym świecie.

World Press Photo – 65. edycja

Konkurs fotografii World Press Photo wyróżnia i nagradza najlepsze zdjęcia reportażowe i dokumentalne minionego roku*. Podczas tegorocznej edycji specjalne niezależne jury zdecydowało o wyłonieniu regionalnych zwycięzców w czterech kategoriach: Singles, Stories, Long-Term Projects i Open Format. Nagrodzono 24 autorów z 23 krajów. Zwycięzcy zostali wybrani spośród 64 823 zdjęć zgłoszonych przez 4066 fotografów ze 130 krajów.

Spośród 24 nagrodzonych fotografów, wyłonione zostaną cztery światowe nagrody główne w kategoriach The World Press Photo of the Year, the World Press Photo Story of the Year, the World Press Photo Long-Term Project Award oraz the World Press Photo Open Format Award. Ogłoszenie światowych zwycięzców nastąpi w dniu 7 kwietnia br.

Joumana El Zein Khoury, dyrektor wykonawczy World Press Photo Foundation, o tegorocznej edycji konkursu: „To ekscytujące widzieć, w jaki sposób nowy regionalny konkurs przyniósł zmiany, na które liczyliśmy. Zmiany, które naszym zdaniem przyniosą różne perspektywy i głębsze połączenie z fotoreportażem i fotografią dokumentalną z całego świata”.

W trakcie trwania wystawy World Press Photo, w ramach wydarzenia Sztuka w Świecie, zobaczyć będzie można wystawy towarzyszące:

  • Historia uchwycona w kadrze – 100-lecie MTP – Szymon Brodziak

Wystawa Szymona Brodziaka –  mistrza fotografii czarno-białej, najmłodszego artysty i pierwszego Polaka, którego prace zostały wystawione w Fundacji Helmuta Newtona w Belinie oraz zdobywcy 1. miejsca w konkursie World’s top 10 Black&White Photographers, a także założyciela Brodziak Gallery i twórcy Brodziak Academy.

Historia Uchwycona w Kadrze to zbiór dwunastu fotografii pochodzących z kalendarza rok 2022, wydanego z okazji 100- lecia Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Celem Kalendarza wydanego przez Grupę MTP we współpracy z Szymonem Brodziakiem było uchwycenie w 12 kadrach – charakteru, historii i aspiracji, które składają się na Grupę Międzynarodowych Targów Poznańskich po 100 latach istnienia. Każda z fotografii to inna historia Targów Poznańskich, którą Szymon Brodziak interpretuje na tylko sobie znany sposób.

Warto spojrzeć na MTP oczami artysty i poczuć ducha tego wyjątkowego miejsca.

  • 6 spojrzeń na sztukę – Związek Artystów Plastyków

Sześć spojrzeń na sztukę to wystawa malarstwa, grafiki i fotografii sześciu artystów: Katarzyny Bukowskiej, Ewy Gbiorczyk, Joanny Pęgier, Marii Silskiej, Konrada Siudy oraz Roberta Toczewskiego. Artyści przedstawią swoje prace w różnych technikach plastycznych. Będzie można przyjrzeć się pracom olejnym, akrylowym z użyciem żeli i past strukturalnych, czy jednej z najtrudniejszych technik, jaką jest akwarela. Obok obrazów pokazane będą grafiki, forma plakatu oraz cykl zdjęć.

Weekendowe Spotkania z Kulturą

W ramach wydarzenia Sztuka w Świecie, w dniach 14 i 21 maja (soboty) odbędą się również Weekendowe Spotkania z Kulturą. Podczas tych sobotnich spotkań rodziny z dziećmi w wieku 8-12 lat będą mogły wziąć udział w warsztatach plastycznych. Uczestnicy warsztatów zapoznają się z monotypią – techniką plastyczną, która należy do formy druku lub grafiki płaskiej i pozwala uzyskać tylko jedną niepowtarzalną odbitkę. Warsztaty poprowadzą artyści ze Związku Artystów Plastyków.

W każdą sobotę odbędą się dwie tury warsztatów: o godz. 11:00 oraz o godz.14:00. Warsztaty będą trwały ok. 1,5h. Limit uczestników jednej tury warsztatów to 25 osób. Warsztaty są płatne: 30 zł za osobę.

* UWAGA – na wystawie World Press Photo niektóre fotografie mogą być drastyczne, wzbudzać lęk lub uczucie niepokoju. Wrażliwych widzów prosimy o szczególną ostrożność. Wejście na wystawę na własną odpowiedzialność. Dzieci wpuszczane będą tylko pod opieką dorosłych.

————————————————————

Zamówienia grupowe – zapraszamy do kontaktu:

Monika Rudzka, e-mail: monika.rudzka@grupamtp.pl, tel. 691 032 675

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *