Lokalny Fyrtel

To co najciekawsze w Poznaniu i okolicach
Festiwale

26. Festiwal Filmów Dokumentalnych OFF CINEMA 

Od wtorku Poznań zamieni się w stolicę polskiego dokumentu. Przez 6 dni widzowie w zabytkowych murach Centrum Kultury Zamek w Poznaniu będą mogli zobaczyć co przygotowali dla nas organizatorzy tegorocznego OFF CINEMA. W programie 50 pełnometrażowych filmów dokumentalnych podzielonych na 8 sekcji tematycznych.

Już 26 raz w Poznaniu będziemy mogli wziąć udział w Festiwalu Filmów Dokumentalnych OFF CINEMA. Festiwal ten ma za zadanie ukazać widzom kondycję współczesnego kina dokumentalnego i zobaczyć jak ukazuje on otaczający nas świat. Jak zapowiadają twórcy tegorocznego festiwalu szczególnie ważna była dla nich w tym roku sytuacja za wschodnią granicą. Stąd za kluczową uznali sekcję Bardzo Bliski Wchód. 

Na zaproszenie organizatorów do Poznania przyjedzie Yuliia Antypova, która na co dzień kieruje dużym kinem studyjnym w Kijowie. Wśród gości będzie też białoruski dokumentalista Andrei Kutsil, który po zrealizowaniu filmu Gdy kwiaty nie milczą nie może powrócić do ojczyzny. Widzowie będą mieli też okazję zobaczyć dwie części dylogii „Mariupol” w reżyserii Mantasa Kvedaravičiusa – litewskiego reżysera, który zginął podczas realizacji drugiej części dylogii w ostrzeliwanym przez Rosjan Mariupolu. 

To oczywiście tylko część zaplanowanych atrakcji. Tegorocznym filmem  otwarcia będzie film Bogny Kowalczyk „Boylesque” – o najstarszej w Polsce drag queen. Powróci lubiana przez widzów sekcja Dokumenty górskie. Oprócz współczesnych produkcji w bloku Klasyki Dokumentu  będziemy mogli zobaczyć m.in. słynną trylogię Quatsi  Godfreya Reggio, czy debiut Michaela Moore’a Roger i Ja.

Inne festiwalowe bloki to FIlmy o filmach, Dźwięki dokumentu oraz Eco doc. Przygotowano również pokazy specjalne, a także spotkania literackie. Pełen program oraz niezbędne informacje znajdziecie na stronie festiwalu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *