Lokalny Fyrtel

To co najciekawsze w Poznaniu i okolicach




Film

41. Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino!

W dniach 26 listopada – 3 grudnia odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino! Tegoroczna edycja będzie wyjątkowa, ponieważ festiwal obchodzi jubileusz 60-lecia jego istnienia. Z tej okazji organizatorzy przygotowali aż 47 premier i pokazów specjalnych.

Na tegoroczną edycję Ale Kino! przysłano trzy tysiące filmów. Z tej puli organizatorzy wybrali 112, które zostaną zaprezentowane publiczności. Selekcja trwała kilka miesięcy, ale dzięki temu widzowie zobaczą starannie wyselekcjonowane i wartościowe tytuły.

Jak podkreślają organizatorzy – współczesne kino dla młodej widowni bez wahania porusza najbardziej aktualne tematy: ciało i cielesność, wojny i ich skutki, etyczną hodowlę zwierząt i ekologię czy nierówności społeczne. Co szczególnie istotne, czyni to nie tylko w sposób adekwatny do wieku odbiorców, lecz także nie infantylizuje ich, traktując poważnie.

Jerzy Moszkowicz, dyrektor artystyczny Festiwalu zaznacza: festiwalowe filmy pełne są wielobarwnych, autentycznych postaci – bardzo bliskich niedorosłej widowni – które poszukują swojego miejsca w świecie, kształtując swoją tożsamość i budując relacje z ważnymi dla nich ludzi: z pierwszymi miłościami, przyjaciółmi, rodzicami.

Konkurs

Najważniejszym punktem festiwalu pozostaje konkurs o Złote Koziołki. Prezentowane są w nim produkcje z lat 2022-2023 – animacje, filmy aktorskie i dokumentalne różnorodne pod względem tematyki i języka filmowego. W tym roku o Złote Koziołki powalczy aż dziewięć polskich produkcji – pięć krótkometrażowych oraz cztery pełnometrażowe, wśród nich „Kajtek Czarodziej” (reż. Magdalena Łazarkiewicz) oraz „O psie, który jeździł koleją” (reż. Magdalena Nieć). W ramach czterech kategorii zostaną wybrane najlepsze filmy – pełnometrażowe dla dzieci i dla młodzieży oraz krótkometrażowe dla dzieci i dla młodzieży. Konkursowe filmy ocenia międzynarodowe jury. Jak mówi Marta Jodka, koordynatorka festiwalu – “Staramy się, aby nasi widzowie mogli znaleźć coś dla siebie. Znajdą tu gatunki filmowy, który lubią najbardziej i tematy, które ich interesują. Ale też jest tu miejsce na mniej oczywiste wybory”.

Poza konkursem

Oprócz pokazów konkursowych na festiwalową publiczność czekają filmy prezentowane w kilku specjalnych sekcjach. Powstałe w ciągu ostatnich dwóch lat produkcje znajdą się w sekcji panorama dzieci – tu m.in. kanadyjska animacja opowiadająca o doświadczeniu uchodźczym z perspektywy 7-letniej dziewczynki „Dounia i księżniczka Aleppo” (reż. André Kadi, Marya Zarif) oraz panorama młodych.

Od kilkunastu lat niesłabnącą popularnością cieszy się sekcja Ale Kino! z piłką. W tym roku jej hasło przewodnie to Dziewczyny grają! Jest tu z czego wybierać! „Lwica” (reż. Raymond Grimbergen) to klasyczny film piłkarski dla młodego widza, w którym piłka nożna pomaga bohaterce odnaleźć się w nowym kraju i nowej kulturze. „Marinette” (reż. Virginie Verrier) to filmowa biografia dla starszej młodzieży i widzów dorosłych, podejmująca – wciąż niestety aktualny – temat nierówności płci w sporcie.

Niezwykle ciekawie zapowiada się sekcja Ale Kino! Jubileusz. W ten sposób świętujemy 60-lecie Festiwalu. Będzie to okazja, by obejrzeć uwielbiane przez widzów tytuły z poprzednich lat, a wśród nich zremasterowana wersja „Proszę słonia” (reż. Witold Giersz). Przy okazji pokazów jubileuszowych organizatorzy zapraszają również na festiwalową nowość: sekretny pokaz!

Pokaz-niespodzianka w nieznanym miejscu to praktyka wielu festiwali filmowych, a na Ale Kino! będzie miał swoją wyjątkową odsłonę przygotowaną dla młodszych dzieci (6+). O tym, gdzie odbędzie się seans, widzowie dowiedzą się niedługo przed jego rozpoczęciem, a o tym, jaki film zobaczą – dopiero na miejscu.

Publiczność ma głos!

Ale Kino! to festiwal, który od wielu lat wsłuchuje się w głos dzieci i młodzieży – festiwalową tradycją są obrady Jury Dziecięcego oraz Jury Młodych, które – obok dorosłych jurorów – przyznaje swoje nagrody. Ponadto młoda publiczność festiwalowa przyznaje swoją Nagrodę Publiczności. Ponadto twórcy Ale Kino! cały czas starają się aktywnie włączać młodych w proces projektowania Festiwalu. Od trzech lat w Centrum Sztuki Dziecka istnieje program Młodzi Programerzy. Podczas kilkudniowych warsztatów grupa młodych widzów dokonuje selekcji filmów krótkometrażowych i tworzy zestaw, który będzie miał premierę na Festiwalu – w tym roku można go będzie zobaczyć pod tytułem „Aaaa! Czyli życie jest ciężkie, ale nie warto się poddawać”.

Rozmowy

Podczas Festiwalu nie może zabraknąć rozmów z twórczyniami i twórcami, którzy przyjeżdżają do Poznania, aby spotkać się z publicznością. W tym roku będą to między innymi reżyser Germán Vilche i producentka Sol Aramburu – odpowiedzialni za argentyński film „Marzenie Emmy”, który w Poznaniu będzie miał swoją europejską premierę oraz Jenna Hasse – reżyserka nominowanego do Europejskiej Nagrody Filmowej „Tęskniąc za światem”. Dziecięca publiczność będzie miała okazję spotkać między innymi młodych aktorów grających w filmach „Dancing Queen” (reż. Aurora Gossé), „Wielkie Marzenia” (reż. Dan Pánek) oraz „O psie, który jeździł koleją”.

Ale Kino! to również miejsce dialogu z branżą filmową i edukacyjną. Od tego roku otwiera się także przestrzeń dla krytyków filmowych zajmujących się kinematografią młodego widza. Według Joanny Żak, producentki Ale Kino! Pro Krytyka i Edukacja: „nie tylko filmy dla młodej widowni, ale i krytyka filmowa to inwestycja w przyszłość. To dwa wielkie pytanie o przyszłość kina, na czym skupi się uwaga dzieci i młodzieży i jak młoda publiczność będzie o nim dyskutować. Dobre kino dla niedorosłych potrzebuje więc świadomej krytyki filmowej – opartej na znajomości tematu, uważnej na możliwości poznawcze i emocjonalne młodych odbiorców. Zapraszamy do wspólnego zastanowienia się czym jest, a czym może się stać krytyka filmu dla dzieci i młodzieży”.

Działania z partnerami

W tym roku festiwalowe filmy będą prezentowane w czterech miejscach: Multikinie 51, Kinie Pałacowym i Kinie Muza, a także w Scenie Wspólnej. Ponadto portal Legimi przygotował specjalną kolekcję dla widzów Ale Kino! Każda osoba posiadająca bilet na film będzie mogła otrzymać kod dostępu, który pozwoli zanurzyć się w świat literatury. We współpracy z wydawnictwem We need YA festiwal przygotowuje pokaz filmu „Arystoteles i Dante odkrywają tajemnice wszechświata” oparty na ekranizacji książki Benjamina Alire Saenza. Oprócz tego wraz z z Fundacją Varia Posnania, Ale Kino! zaprasza na publiczność filmu „Sweet as” do debaty nad sztuką i jej wpływem na codzienność młodych ludzi.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *