Lokalny Fyrtel

To co najciekawsze w Poznaniu i okolicach
Festiwale

Uroczyste rozpoczęcie Ale Kino!

W niedzielę na Scenie Wspólnej Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu miała miejsca uroczysta gala otwierająca tegoroczną 41. edycję Międzynarodowego Festiwalu Młodego Widza “Ale Kino! Pojawiło się tam wiele osób związanych z festiwalem zarówno w przeszłości jak i obecnie. Całość uświetniły pokazy krótkometrażowych animacji z muzyką na żywo.

W tym roku Festiwal Ale Kino! obchodzi 60 urodziny. Przez lata stał się znaną marką nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Początkowo, co wydaje się oczywiste przeważały na nim produkcje z Polski. Dziś to duży, międzynarodowy festiwal, na którym wyświetlane są filmy z całego świata. Co ciekawe to także drugi najstarszy festiwal filmowy w naszym kraju.

W czasie gali było wiele wspomnień, ciepłych słów, a nawet wzruszeń. W powietrzu czuło się taką ciepłą, rodzinną atmosferę. Niezwykle sympatyczna, ale i wiele mówiąca o organizatorach była anegdota na temat domowych ciast. W czasach, gdy festiwal nie był tak duży jak obecnie, gości, czy jury częstowano wypiekami przygotowanymi przez twórców festiwalu. Tradycja ta przetrwała do dziś, co świetnie odzwierciedla atmosferę Ale Kino!

Ale to oczywiście nie było wszystko. Na gali festiwalu filmowego nie mogło przecież zabraknąć projekcji filmowych. Zebrani goście mieli okazję zobaczyć wyprodukowane w Poznaniu filmy z początku lat 90-tych inspirowane twórczością Mozarta. Zostało to okraszone muzyką na żywo. Muzycy inspirowali się dziełami mistrza, wpalając w nie trochę indywidualnego charakteru.

Tyle tytułem wstępu. Nie pozostaje mi nic innego jak zachęcić was do udziału w tegorocznym festiwalu. To naprawdę wyjątkowe wydarzenie na kulturalnej mapie Poznania, wyróżniające się niepowtarzalną atmosferą. Ja sam także trochę czuję się z nim związany, ponieważ w roli recenzenta występuję już szósty raz (to tak w ramach podsumowań i rocznic;)). Jeżeli chcecie poczytać więcej o tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Młodego Widza “Ale Kino! zachęcam do kliknięcia tutaj.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *