Lokalny Fyrtel

To co najciekawsze w Poznaniu i okolicach
Festiwale Film

Filmy dokumentalne w Poznaniu, czyli czas no OFF CINEMA

W dniach 2429 października w Poznaniu odbędzie się 27. Festiwal Filmów Dokumentalnych OFF CINEMA. Oprócz pokazów filmowych, jak zawsze nie zabranie spotkań z twórcami. Przekrój tego co zobaczymy będzie bardzo duży. Od tematów ogólnoświatowych, po kameralne spojrzenie w głąb człowieka.

OFF CINEMA to przedpremiery, nowości, najważniejsze filmy sezonu oraz klasyki – 45 filmów pełnometrażowych, podzielonych na 10 sekcji tematycznych. Do wyboru 70 seansów, a część z nich wzbogacą rozmowy z twórcami i twórczyniami filmów oraz spotkania literackie, które rozszerzą kontekst zagadnień podejmowanych w dokumentach. Organizatorzy przygotowali naprawdę różnorodny program. Poznamy świat wybitnych muzyków, malarzy, będziemy wędrować z himalaistkami i polarniczkami, zobaczymy życie grupy teatralnej, ale też zwykłych ludzi. Odwiedzimy piękne zakątki świata oraz zajrzymy do niszczonych wojną Ukrainy i Syrii.

Muzyczny początek

Tegoroczną edycję otworzy dokument Jakuba Piątka zatytułowany Pianoforte. Dzięki koncertowi fortepianowemu w wykonaniu bohatera filmu, Marcina Wieczorka, poczujemy się jak publiczność w filmie, obserwująca przedstawione zmagania genialnych pianistów i pianistek, biorących udział w ostatnim Konkursie Chopinowskim. Zwieńczeniem wieczoru będzie rozmowa z reżyserem i finalistą konkursu.

Natomiast w Teatrze Polskim będzie okazja zobaczyć film Radical Move, opowiadający o grupie teatralnej Workcenter. Tak wyjątkowe miejsce pozwoli jeszcze lepiej odebrać ten dokument. Są to szczere wyznania aktorów i aktorek, podejmujących metodę pracy twórczej stworzoną przez legendarnego mistrza Jerzego Grotowskiego. Zapowiada się naprawdę wyjątkowa podróż w świat teatru.

Ciekawie przedstawia się również seans filmu Jukon: Biały sen. Trafimy w miejsce niedostępne dla wszystkich. Jérémie Villet przemierzał samotnie śnieżną pustynię Północy, natomiast uczestnicy festiwalu dotrą na najwyższą kondygnację Wieży Zegarowej w Zamku. Czy wraz z podróżnikiem doświadczymy chłodu, wyobcowania, satysfakcji, a może zupełnie czegoś innego?

Różnorodna tematyka

Ważnym aspektem tegorocznego festiwalu jest kontakt człowieka z przyrodą. Od próby okiełznania jej, obcowania z dzikością, po obawę o dewastację naszej planety. Jeżeli to jest tematyka bliska waszemu sercu to koniecznie zajrzyjcie jakie filmy proponowane są w sekcjach Dokumenty górskie lub Eco Doc. Ciekawie zapowiada się także sekcja Bardzo Bliski Wschód. Przedstawiać będzie ważne problemu współczesnego świata, na czele z wojną na Ukrainie. Wyruszymy również w podórż do ogarniętej wojną Syrii.

Polecam też jedną z moich ulubionych sekcji, czyli Filmy o filmach. Zobaczymy tu m.in. dokument Bonnie o reżyserce castingów. Będzie także okazja do wniknięcia w genialny umysł Davida Lyncha czy mroczną twórczość Wiliama Friedkina. Fani muzyki powinni zwrócić się w kierunku Dźwięków dokumentu. W tym roku w ramach tej sekcji zajrzymy na największe estrady oglądając portret ojca rock’n’rolla i prekursora glam rocka Little Richarda. Polski akcent to dokument Ula o królowej jazzu Urszuli Dudziak.

To oczywiście tylko krótki wycinek tego, co będzie można zobaczyć i usłyszeć podczas tegorocznego OFF CINEMA. Jak widać, tegoroczny program jest bardzo różnorodny i każdy powinien znaleźć tutaj coś dla siebie. Być może inaczej spojrzycie na pewne sprawy, otworzycie się na nowe doznania, a może po prostu miło spędzicie czas. Pełen program znajdziecie na stornie festiwalu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *