Lokalny Fyrtel

To co najciekawsze w Poznaniu i okolicach
Sport

Milionowa inwestycja w Akademię Lecha Poznań


źródło: lechpoznan.pl/Grupa projektowa Ewelina Jankowska, Katarzyna Pucek, Maciej Krych

Aż czterdzieści milionów złotych kosztować będzie wybudowanie nowoczesnego Centrum Badawczo-Rozwojowego Akademii Lecha we Wronkach. Połowę tej kwoty Kolejorz otrzyma w ramach “Programu inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu” Ministerstwa Sportu. Inwestycja ma zakończyć się na przełomie 2021 i 2022 roku.

To niezwykle ważna inwestycja dla klubu o czym przekonuje sam prezes Karol Klimczak – To bez wątpienia kolejny milowy krok Lecha, dla którego szkolenie młodzieży jest jednym z filarów funkcjonowania. – Blisko 20 milionów złotych dofinansowania budowy naszego Centrum Badawczo-Rozwojowego to olbrzymi sukces całego klubu. Pracowaliśmy nad tym projektem od ponad trzech lat. Dziękujemy panu premierowi, pani minister sportu i wielu życzliwym osobom, które przyczyniły się do tego, że budowa nowego domu Akademii Lecha we Wronkach przechodzi z fazy planów w fazę realizacji. Chcemy wystartować z pierwszymi pracami jeszcze jesienią tego roku.

To właśnie w rozwoju Akademii widzą przyszłość Lecha jego właściciele, dlatego prezes dodaje – Rozwój naszej Akademii traktujemy priorytetowo, ponieważ chcemy w Lechu konsekwentnie stawiać na szkolenie młodzieży i wychowywanie kolejnych pokoleń znakomitych piłkarzy. Dlatego mocno kładziemy nacisk na infrastrukturę, bo zależy nam na tym, żeby nasi młodzi gracze mieli jak najlepsze warunki do rozwijania swojego talentu. To dla nich budujemy najnowocześniejsze centrum szkolenia w tej części Europy.

Obecnie oprócz stadionu, na którym swoje mecze rozgrywają rezerwy Lecha oraz drużyna juniorów starszych Akademia Lecha dysponuje we Wronkach i pobliskim Popowie sześcioma pełnowymiarowymi boiskami piłkarskimi, w tym jednym ze sztuczną nawierzchnią. Do dyspozycji piłkarzy są też dwie salki funkcjonalne oraz siłownia. Na dalszy rozwój w najbliższych latach klub ma przeznaczyć blisko 6 milionów złotych ( przy współudziale (pieniędzy  z Ministerstwa oraz Unii Europejskiej).

Budowa Centrum Badawczo-Rozwojowe ma wynieść poziom szkolenia na nowy poziom. Znajdzie się tam nowoczesny symulator piłkarski – skills.lab (używa go m.in. Bayern Monachium). To najnowocześniejszy i najbardziej zaawansowany system wspierający proces treningowy zawodników. Kilkaset zautomatyzowanych programów treningowych ukierunkowanych na rozwój umiejętności technicznych, koordynacji ruchowej, szybkości podejmowania decyzji, techniki podań oraz strzałów.

Natomiast w budynku głównym zaprojektowano pomieszczenia dla trenerów, kadry zarządzającej, oraz dedykowane wypoczynkowi zawodników. Zaplanowano także salę do treningu funkcjonalnego, zaplecze medyczne, szatnie oraz pełne zaplecze organizacyjno-socjalne niezbędne do zagwarantowania najwyższych standardów szkolenia. 

Wszystkie te działania mają pomóc w stworzeniu najbardziej funkcjonalnej i innowacyjnej bazy treningowej w tej części Europy. Kolejorz pragnie być liderem w dziedzinie szkolenia młodych zawodników. – Mamy najlepszą Akademię, zatrudniamy najlepszych trenerów do pracy z młodymi zawodnikami oraz najlepszych skautów młodzieżowych. Pod względem szkolenia jesteśmy najlepsi w Polsce. Wiemy jednak doskonale, że do odpowiedniego rozwoju potrzebna jest również nowoczesna infrastruktura. I tutaj także zamierzamy być najlepsi – mówi wiceprezes Lecha, Piotr Rutkowski, który wylicza piłkarzy wywodzących się z poznańskiej “kuźni talentów”. 

Jan Bednarek, Tomasz Kędziora, Karol Linetty, Dawid Kownacki to wychowankowie naszej Akademii, którzy znaleźli się w mocnych europejskich klubach, a także zadebiutowali w reprezentacji Polski. Krok w tym samym kierunku robią teraz kolejni, jak Kamil Jóźwiak, Robert Gumny, Jakub Moder, Tymoteusz Puchacz, a także nieco młodsi Jakub Kamiński, Filip Marchwiński i Filip Szymczak. A przecież w kolejce czekają utalentowani gracze z rocznika 2003 i młodsi. Zdajemy sobie jednak sprawę z tego, że kto się nie rozwija, ten stoi w miejscu i o tym cały czas pamiętamy. Dlatego zdecydowaliśmy się na tak poważną inwestycję w rozwój naszej Akademii – dodaje Rutkowski.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *