Lokalny Fyrtel

To co najciekawsze w Poznaniu i okolicach
Sport

Muzeum, zegar i inne atrakcje. Tak Kolejorz świętuje obchody stulecia klubu.


źródło: lechpoznan.pl

Setne urodziny Lecha Poznań przypadają 19 marca, ale klub zamierza świętować je przez cały rok. Z najważniejszych założeń jest otwarcie klubowego muzeum oraz odtworzenie zegara, który był symbolem stadionu przy Bułgarskiej przed przebudową obiektu.

Co do daty urodzin klub wyjaśnia, skąd właśnie ta data – chłopcy z Dębca pod szyldem Lutni, która jest protoplastą dzisiejszego Kolejorza, kopali piłkę już w drugiej połowie 1920 roku. Natomiast formalności związane z założeniem klubu i zwłaszcza zarejestrowaniem go w strukturach okręgowego związku zostały zakończone właśnie 19 marca 1922 i tę datę traktujemy jako oficjalne urodziny. Natomiast nie chcemy się ograniczać do świętowania tylko tego dnia, nasz harmonogram obejmuje aktywności na cały 2022 rok. W końcu jeden z trenerów kiedyś powiedział, że w Poznaniu są dwa symbole – koziołki na ratuszowej wieży, a także Lech Poznań. To klub, który rozsławia stolicę Wielkopolski i cały region nie tylko w kraju, ale również poza granicami. Stąd świętowanie musi też być rozciągnięte w czasie.

Czas na muzeum

Bardzo ważną częścią obchodów jest stworzenie i otwarcie Muzeum Lecha Poznań. O tym projekcie mówi się od lat, ale tym razem jest realna szansa na wykonanie tego zadania. Przez kilka miesięcy specjalnie powołany zespół pracował nad koncepcją i gotowe są już projekty. W ciągu najbliższych tygodni rozpoczną się prace budowlane, które pozwolą przygotować powierzchnię przeznaczoną pod muzeum. Wybór padł na pomieszczenie znajdujące się przy sali konferencyjnej, łączące ją z tzw. strefą 0, czyli przedmeczowo zamkniętym obszarem przeznaczonym tylko dla piłkarzy, sędziów i oficjeli. Pomieszczenie zostanie powiększone kosztem sali konferencyjnej, która zostanie przebudowana.

Jak informuje klub – Zależało nam na tym, żeby muzeum zlokalizowane było w samym “sercu” stadionu przy Bułgarskiej, czyli nieopodal szatni i wyjścia na murawę. Wszystko po to, żeby przeszłość w naturalny sposób mieszała się z teraźniejszością. A umiejscowienie – w kameralnej przestrzeni ponad 100 metrów kwadratowych – przy recepcji i holu głównym sprawia, że muzeum będzie znajdować się idealnie na trasie wycieczek stadionowych.

Oprócz trofeów, pamiątek i replik symbolicznych obiektów, w muzeum pojawią się też nowoczesne rozwiązania multimedialne. Szczególne miejsce znajdą wspomnienia związane z występami w europejskich pucharach, w których Lech napisał wyjątkowo barwną historię. Klub od dłuższego czasu gromadzi pamiątki i zamierza dalej działać w tej kwestii. Prosi też o pomoc kibiców. Jeżeli ktoś jest w jakiś wstanie pomóc zdobyć cenne eksponaty proszony jest o kontakt pod adresem: maciej.henszel@lechpoznan.pl lub telefonicznie: 698 197 986.

Zegar i inne aktywności rocznicowe

Oczywiście muzeum to największa, ale nie jedyna atrakcja związana ze stuleciem. Poniżej znajduje się harmonogram wydarzeń zaplanowanych na ten rok. Klub planuje odtworzyć zegar, który był jednym z symboli stadionu przed jego przebudową. Niedawno na telebimach wyświetlana była elektroniczna wersja zegara i kibice mieli pomysł, żeby odtworzyć ją w wersji 1 do 1. Klub zdecydował się na to i został już stworzony projekt oraz zlecono produkcję.

HARMONOGRAM OBCHODÓW STULECIA LECHA:
I KWARTAŁ

– Dedykowane grafiki wokół stadionu

– Okolicznościowy znaczek Poczty Polskiej

– Specjalna oprawa meczu rocznicowego i wręczenie nagród dla laureatów plebiscytu “Złota XI Stulecia Lecha Poznań”

– Finał akcji “Flaga na 100-lecie” z Lech Pils

– Urodziny 19 marca – pierwszy poznaniak urodzony na 100-lecie

– Duma Poznania – rocznicowy outdoor i flagi w przestrzeni miejskiej

– Konkurs literacki z Wydawnictwem Miejskim Posnania

II KWARTAŁ

– Wydawnictwo rocznicowe: komiks

– Wydawnictwo rocznicowe: książka

– Niespodzianka dla uczestników 14. Poznań Półmaraton

– Odsłonięcie tablicy pamiątkowej przy historycznym stadionie na Dębcu

– Upominki dla najwierniejszych kibiców

– Rocznicowy reportaż

– Finał Olimpiady wiedzy o Lechu Poznań

– Piknik rocznicowy

III KWARTAŁ

– Wystawa fotograficzna

– Gra miejska zorganizowane we współpracy z PLOT

IV KWARTAŁ (PAŹDZIERNIK – GRUDZIEŃ)

– Okolicznościowy branding karty PEKA

– Rocznicowa edycja Lech C

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *