Lokalny Fyrtel

To co najciekawsze w Poznaniu i okolicach
Sport

Sekcja kobieca w Lechu Poznań


źródło: lechpoznan.pl/fot. Dawid Szafraniak

Włodarze Kolejorza nareszcie pomyśleli o rozszerzeniu działalności klubu i stworzyli sekcję kobiecą. Zespół pod nazwą Lech Poznań UAM już w najbliższą sobotę rozpocznie rozgrywki w III lidze. Za pomysł odpowiada współwłaścicielka Lecha Maja Rytkowska.

Poznański klub postanowił połączyć siły z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i rozwijać kobiecą sekcję piłki nożnej w Lechu. Sygnały o takim ruchu pojawiały się już wcześniej. Symbolicznie bo 8 marca klub poinformował, że poodejmuje działania i załatwia formalności. Umowa pomiędzy Lechem Poznań, a Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu została podpisana w środę przed południem na stadionie przy Bułgarskiej. Dzięki temu już w sobotę zawodniczki wybiegną na pierwszy oficjalny mecz.

Lech Poznań to drużyna z wielką tradycją – klub jest tylko trzy lata młodszy od Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, który przed dwoma laty obchodził 100. rocznicę powstania. Cieszy nas bardzo, że jeden z najważniejszych klubów piłkarskich w Polsce, dostrzegł potencjał w kobiecej drużynie AZS UAM Poznań, która od wielu lat święci sukcesy w futsalu. Mam nadzieję, że będzie to powód do dumy oraz okazja do kibicowania, zarówno dla kibiców Lecha Poznań, jak i społeczności akademickiej uniwersytetu – mówi Jej Magnificencja Rektor UAM, prof. Bogumiła Kaniewska.

Kolejorz pamięta o przeszłości, ale myśli też o przyszłości, stąd w sezon stulecia istnienia wchodzi z sekcją żeńską. – Chcemy się krok po kroku rozwijać, w planach mamy awans do Ekstraligi – przyznaje współwłaścicielka Lecha Maja Rutkowska, która stoi za tym pomysłem. Zrodził się półtora roku temu. W Lech Poznań Football Academy trenowały i trenują dziewczynki. – Chcemy, żeby potem mogły pozostać w strukturach klubu i dalej podnosić swoje umiejętności oraz dotrzeć do gry w seniorskiej drużynie. Stąd właśnie otwarcie sekcji. Trochę to trwało, bo choć pomysł narodził się na przełomie 2019 i 2020 roku, to potem okres pandemii nieco wstrzymał ten temat. Byliśmy gotowi do startu tego lata, dopełnione zostały wszystkie formalności i możemy ogłosić, że zespół pod szyldem Lech Poznań UAM rozpocznie w weekend udział w III lidze – opowiada Rutkowska.

Na całym świecie żeński futbol zdobywa coraz większą popularność. – Mecze w wielu krajach gromadzą tłumy na trybunach, a największe imprezy piłkarskie mają także świetną oglądalność. Największe kluby w Europie jeden po drugim otwierają sekcje kobiece i my również chcemy dołączyć do tych klubów – twierdzi współwłaścicielka Lecha.

Rolę trenera powierzono Alicji Zając. Sam zespół większość meczów III-ligowych będzie rozgrywał na obiekcie sportowym uczelni na Kampusie Morasko. Władze klubu planują jednak organizację spotkania o punkty na stadionie przy Bułgarskiej w Poznaniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *