Lokalny Fyrtel

To co najciekawsze w Poznaniu i okolicach
Powiat Poznański

Odzież do pracy – jakie tkaniny warto wybrać?

Wszyscy musimy w czymś chodzić do pracy. Przeważnie nie jest to problem, ale istnieje szereg zawodów, które wymagają specjalnego ubrania. Branża gastronomiczna, medyczna, sprzątająca, czy budowlana często wymagają odpowiedniej odzieży i nie chodzi w tym przypadku tylko o kwestie estetyczne.

Higiena, przydatność, bezpieczeństwo to jedne z podstawowych cech jakie powinna zapewniać odzież do pracy. W tym przypadku wiele zależy od materiałów, z jakich jest ona wykonana. Na pierwszy rzut oka fartuchy, czy koszule robocze mogą wyglądać tak samo, a zasadniczo różnić się ceną.

Gdy się przyjrzymy, często okazuje się, że to nie fanaberia sprzedawcy, ale ubiory różnią się pod kątem technicznym. Koniecznie należy zwrócić na to uwagę. Odpowiednio wybrana odzież zapewni lepszy komfort pracy oraz ochronę personelu. Jednocześnie powinna dłużej służyć pracownikom, co w dłuższym okresie paradoksalnie może doprowadzić do oszczędności.

Niezwykle istotne przy odpowiednim wyborze odzieży odgrywa środowisko pracy. W zależności od przeznaczenia producenci wybierają różne rodzaje tkanin. Lekarz, czy pielęgniarz będą potrzebowali fartuchy medyczne wykonane z materiałów odpornych na zużycie, które można łatwo utrzymać w czystości. Osoby pracujące na zewnątrz poszukiwać będą odzieży odpornej na różne czynniki atmosferyczne. Szukając właściwego ubioru warto zdać się na fachowców jak np. e-fartuchy.pl. Na ich stronie znajdziecie szereg ubrań z przeznaczeniem dla różnych branż.

Chciałbym jednak wrócić do tematu tkanin i stosowanych włókien w produkcji odzieży zawodowej. Bardzo popularnym wyborem jest nylon, który charakteryzuje się wytrzymałością i odpornością. Jego minusem jest zatrzymywanie wilgoci oraz dłuższe schnięcie. Z uwagi na to często stanowi tylko składowa mieszanki materiałów użytych do produkcji odzieży.

Dużą popularnością cieszy się poliester. W przeciwieństwie do nylony dobrze odprowadza wilgoć i jest lekki. Natomiast nie jest zbyt wygodny, dlatego przeważnie łączony jest z bawełną. Ta ostatnia zapewnia komfort w codziennym użytkowaniu, a także cechuje się dobrymi właściwościami termicznymi.

Naukowcy opracowują też włókna o specjalnych właściwościach przeznaczone do konkretnych celów. W dzisiejszym świecie można znaleźć chociażby włókna ceramiczne, czy węglowe stosowane w odzieży specjalistycznej. Zapewniają znacznie lepsza ochronę użytkownikowi, a co za tym idzie bezpieczeństwo.

Artykuł sponsorowany

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *