Lokalny Fyrtel

To co najciekawsze w Poznaniu i okolicach




Muzea

Pałac Dąbrowski otwiera wystawę mobilną poświęconą historii pracy organicznej

“Przyszłość u podstaw” to pierwsza wystawa w historii Pałacu Generała Dąbrowskiego w Winnej Górze, poświęcona współczesnym interpretacjom historii pracy organicznej. Projekt korzystając z najnowszych rozwiązań technologicznych jest zwieńczeniem trwającej od roku działalności nowej instytucji kultury Pałac Dąbrowski. Oficjalna premiera odbyła się 21 grudnia w Pawilonie w Poznaniu. Wystawa jest otwarta dla zwiedzających 22 i 23 grudnia. Wydarzenie zostało sfinansowane w całości z środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego, a jego kolejne odsłony odbędą się w przyszłym roku, w miejscach rodzącego się Szlaku Pracy Organicznej.

21 grudnia w Pawilonie w Poznaniu odbyła się premiera wystawy mobilnej “Przyszłość u podstaw”, poświęconej historii postaci i miejsc związanych z ruchem pracy organicznej. Interdyscyplinarny zespół pracujący nad jej powstaniem próbował pokazać, jak XIX-wieczna działalność organiczników i organiczniczek,  odnosząca się do idei społeczeństwa obywatelskiego, kultury pracy oraz oddolnej edukacji, może inspirować do rozwiązywania współczesnych problemów.

– Projektując wystawę “Przyszłość u podstaw” próbowaliśmy pokazać, że wobec współczesnych kryzysów: ekologicznych, ekonomicznych, społecznych, potrzeba nowych, śmiałych projektów przyszłości opartych na tworzeniu wspólnej, obywatelskiej świadomości. Historia organiczników i organiczniczek uczy nas, że systematyczne, pełne namysłu działania pomagają w osiąganiu dalekosiężnych celów. “Przyszłość u podstaw” stawia także istotne pytanie o współczesną rolę instytucji kultury jako jednostki nie tylko dostarczającej rozrywki, ale także zdolnej kształtować współczesne społeczeństwo obywatelskie – mówi Marek Roman, dyrektor Pałacu Generała Dąbrowskiego w Winnej Górze.

Wystawa “Przyszłość u podstaw” została podzielona na dwie części: poświęconą historii pracy organicznej  oraz działalności Pałacu Generała Dąbrowskiego w Winnej Górze. W pierwszej części odbiorcy za pośrednictwem interaktywnych kiosków multimedialnych i technologii rozszerzonej rzeczywistości mogą poznawać narracje towarzyszące postaciom i miejscom związanym z wielkopolską pracą u podstaw. Dzięki współpracy partnerskiej nawiązanej z Teatrem Fredry w Gnieźnie, w role organiczniczek i organiczników występujących w narracjach multimedialnych wcielili się profesjonalni aktorzy. W drugiej części wystawy, użytkownicy korzystając z gogli VR, mają szansę odbyć wirtualną podróż po Pałacu w Winnej Górze. W osobnej przestrzeni: dmuchanej replice Pałacu znajduje się także prezentacja ukazująca jego dotychczasową działalność kulturalną i edukacyjną.

Wystawa mobilna została zaprojektowana z myślą o jej przyszłorocznych odsłonach w miejscach powstającego Szlaku Pracy Organicznej. Rolą Pałacu Generała Dąbrowskiego w Winnej Górze jest zbudowanie i koordynowanie aktywności na Szlaku, a także propagowanie wiedzy o prekursorach, kontynuatorach oraz wartościach pracy organicznej. Ekspozycję można odwiedzić jeszcze w tym roku: 22 i 23 grudnia.

Informacja prasowa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *