Lokalny Fyrtel

To co najciekawsze w Poznaniu i okolicach
Atrakcje turystyczne Co warto zobaczyć

Parowozownia Gniezno – prawdziwa kolejowa perła

Podczas swoich podróży po Wielkopolsce odwiedziłem miejsce wyjątkowe. Parowozownia Gniezno z wybudowaną wokół niej infrastrukturą kolejową tworzy kompleks unikatowy w skali europejskiej. Nawet nie zdawałem sobie sprawy jak wspaniały obiekt mamy na naszej Wielkopolskiej ziemi.

Parowozownia została wybudowana w 1875 roku. W kolejnych latach była sukcesywnie przebudowywana. Według przewodnika obecnie jest to największy tak zachowany obiekt w Polsce, a prawdopodobnie nawet w Europie. Muszę przyznać, że ogrom tego miejsca robi wrażenie. Pod tym kątem parowozownia Wolsztyn wygląda bardzo skromnie. Problem polega na tym, że gnieźnieński obiekt nie jest używany (parowozownia była czynna do 2009 roku), a istnieje głównie dzięki grupie entuzjastów. Obecnie jest to już tylko miejsce do zwiedzania przez turystów.

Wstyd się przyznać ale przez długi czas nie wiedziałem o istnieniu tego miejsca. Warto tu przyjechać chociażby tylko dla architektury. Potężne hale robią olbrzymie wrażenie. W czasach świetności musiało się tu sporo dziać. Podobno pracowało w nich aż 3000 osób. Ta liczba powinna uruchomić waszą wyobraźnię i uświadomić z jak wielkim zakładem mamy do czynienia. Jak mówią osoby opiekujące się parowozownią jej ogrom to też niestety problem. Aby przywrócić świetność temu miejscu potrzeba znacznie większych nakładów finansowych niż w przypadku innych obiektów. Niemniej to miejsce zasługuje przywrócenie chociażby części dawnego blasku.

Na szczęście jest grupa osób, która mimo przeciwności robi co może, aby ta perełka była dostępna dla zwiedzających. W czasie zwiedzania dowiemy się do czego służyły poszczególne budynki, a także dlaczego niektóre z nich są unikatowe pod względem architektonicznym. W jednej z hal jest wystawa, na której można podziwiać zabytkowe urządzenia, miniatury, stroje, czy zdjęcia. Szczególnie zdjęcia, na których widzimy kilka parowozów obok siebie robią wrażenie. Dostrzegamy jak to miejsce tętniło życiem. Niestety w samym obiekcie póki co nie możemy podziwiać żadnego parowozu. Natomiast są czynione działania, aby taki pojawił się w parowozowni. Możemy za to zobaczyć mniejsze maszyny wykorzystywane w kolejnictwie. Najnowszymi nabytkami są dwa wózki motorowe.

Jak wspomniałem nie byłoby tego miejsca, gdyby nie grupa entuzjastów. To oni stanowią siłę Parowozowni Gniezno. Fantastycznie słucha się osoby, która nie tylko przedstawia suche historyczne fakty, ale z entuzjazmem i radością opowiada o parowozowni, kolejnictwie i pracy jaką trzeba włożyć, żeby to miejsce dalej istniało. I to właśnie ten entuzjazm ujął mnie najbardziej. Mam nadzieję, że uda im się pozyskać znacznie większe środki niż dotychczas i chociaż w małym stopniu przywrócić to miejsce do życia. To miejsce zasługuje na wiele więcej. Ja tymczasem zachęcam was do odwiedzenia parowozowni i przekonania się na własne oczy, że to naprawdę wyjątkowe miejsce.


Parowozownia Gniezno

Zdjęcie 2 z 17

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *