Parowozownia Wolsztyn jest unikatowym obiektem na europejską (a może nawet światową) skalę. Na własne oczy możemy zobaczyć tu piękne zabytkowe maszyny oraz podziwiać zgromadzone pamiątki. To także ostatnie miejsce na Starym Kontynencie, gdzie wykorzystuje się parowozy do regularnych przewozów pasażerskich.
Gdy tylko nadarzy się okazja lubię zwiedzać i odkrywać nowe miejsca w Wielkopolsce. Przecież nasz fyrtel nie może ograniczać się tylko do Poznania. Samemu trudno mi w to uwierzyć, ale jeszcze nigdy nie byłem w Wolsztynie. O słynnych parowozowych słyszałem wiele, ale jakoś nie złożyło się, żeby tam pojechać. Na szczęście udało się naprawić to straszne niedopatrzenie.
Udam się tam jednak autem, a nie pociągiem, żeby móc zwiedzić też okolicę. Dzięki porannej pobudce, mogłem pojawić się w Wolsztynie przed 9:00 i na własne oczy zobaczyć wjeżdżający na stację parowóz. Dworzec w tym mieście jest bardzo nowoczesny, ale i tak parowóz wjeżdżający na stację z podróżnymi dodaje niepowtarzalnego klimatu. Kawałek dalej znajduje się parowozownia, która ma już w sobie ducha przeszłości.
Po zakupie biletu dostajemy do rąk mapkę z planem zwiedzania i ruszamy w drogę. Jest to trochę ograniczone z uwagi na COVID-19. W tej chwili nie ma możliwości umówienia się na zwiedzanie większa grupą z przewodnikiem, więc samemu trzeba odkryć to cudowne miejsce. Zaraz przy wejściu możemy podziwiać piękny parowóz TKt48-138. Tuż za nim naszym oczom ukazuje się obrotnica o średnicy ponad 20 metrów. A to tylko początek!
Prawdziwa magia ma miejsce w hali postojowej. To tam odbywają się przeglądy i naprawy lokomotyw. Wewnątrz znajdują się m.in spawalnia i odelwnia. Ale i tak najwięcej przyjemności sprawia podziwianie tym monstrualnych parowych potworów. Warto też przejść się na tył budynku, gdzie naszym oczom ukaże się Wieża wodna z początku XX wieku.
Kawałek dalej mieści się dawna noclegownia z salą muzealną. Zgromadzone eksponaty zachwyca nie tylko miłośników kolei. Znajdziemy tu maszyny z dawnych lat, mundury, archiwalne zdjęcia, czy miniaturowe parowozy. Warto także zatrzymać się na chwilę i obejrzeć krótki film o parowozowni.
Idąc dalej napotkamy wiele maszyn pomocniczych, które są niezbędne do pracy przy parowozach. Miałem to szczęście, że na własne oczy mogłem zobaczyć pracujący dźwig węglowy oraz pracowników oporzadzających parowóz. Na moich oczach widziałem przy pracy maszyny z początku ubiegłego wieku. Niebywałe doświadczenie.
Parowozownia Wolsztyn to piękna lekcja historii, którą dzięki wysiłkowi i pracy tych ludzi nadal możemy podziwiać. Z uwagi, że większość zwiedzania odbywa się na dworze proponuję zerknąć wcześniej na pogodę. Niemniej naprawdę warto tu zajrzeć bo to kawałek ciekawej historii. Ponadto sam Wolsztyn to interesujące miasto, ale o tym może innym razem.
Godziny otwarcia: 7:00-15:00
Bilet normalny – 10,00 zł
Bilet ulgowy (uczniowie szkół ponadpodstawowych, emeryci, renciści, studenci) – 8,00 zł
Bilet szkolny(uczniowie szkół podstawowych) – 4,00 zł
Dzieci do 7 roku życia – wstęp bezpłatny
Więcej informacji na stronie: www.parowozowniawolsztyn.pl
2 KOMENTARZE