Lokalny Fyrtel

To co najciekawsze w Poznaniu i okolicach
Atrakcje turystyczne

Filmowe Soplicowo – Skansen w Cichowie

W ostatni weekend wybrałem się w podróż szlakiem Mickiewicza po Wielkopolsce. Zwieńczeniem wyprawy było Cichowo i mieszczące się tam Filmowe Soplicowo, będące odwzorowaniem świata z filmu Pan Tadeusz.

Skansen Filmowy Soplicowo to położony we wsi Cichowo kompleks turystyczno-pobytowy, który zapoczątkowała rekonstrukcja scenografii z filmu Pan Tadeusz. W czasie otwarcia tego przybytku pojawiło się wielu znanych gości na czele z reżyserem Andrzejem Wajdą. Przez lata sukcesywnie odbudowywano filmowe budowle: lamus, wozownia, stajnia, stodoła, kurnik i spichlerz, które obecnie spełniają funkcje kulturalne i turystyczne. Zwieńczeniem dzieła jest wybudowany w 2011 roku Dwór Sopliców.

To wyjątkowe miejsce, idealne dla miłośników przyrody i mających sentyment do twórczości Adama Mickiewicza. Warto się tu wybrać na niedzielny wypad. Gdybyście zapragnęli zostać dłużej to oprócz Dworu, do dyspozycji macie także pensjonat Gerwazy. W odległości zaledwie 100 metrów znajdziecie jezioro. Ale nie to jest największa atrakcją w tym miejscu.

Tu warto przyjechać, aby spędzić czas na łonie natury i zobaczyć cudowne oswojone zwierzęta biegające między gośćmi. To urocze, że wychodząc z auta od razu spotkałem spacerującego konia. Na terenie skansenu moje serce skradł uroczy kucyk. Ponadto mamy tu owce, kury, indyki, jednym słowem prawdziwa wieś, jak z kart jakiejś powieści. Do tego pięknie kwitnące drzewa sprawiły, że nie miałem ochoty wracać do rzeczywistości, mieszczącej się za płotem.

Pięknie prezentują się także wspomniane już budynki. Folwarczne budynki nadają całości niepowtarzalnego klimatu. Dostępna infrastruktura pozwala na organizowanie przyjęć, czy wspólnych biesiad z przyjaciółmi. Niestety z uwagi na panujące obostrzenia nie mogłem skorzystać z miejscowej gospody Stajnia serwującej tradycyjne potrawy w staropolskim klimacie. Gdy tylko będzie taka możliwość planuję wrócić i skosztować tamtejszych specjałów.

Niespełna 70 kilometrów od Poznania znajduje się miejsce, które na chwilę przenosi nas do innego świata. To świetne miejsce zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Biegające zwierzęta skradną serce każdego, a panująca atmosfera pozwoli odpocząć od trudów dnia codziennego. Na pewno jeszcze tam wrócę, a po więcej zdjęć zapraszam na mój instagram.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.