Właściciel Browaru Szreniawa wpadł na fantastyczny pomysł i otwiera przed klientami swój browar. To wyjątkowa okazja, aby porozmawiać o piwie, zobaczyć od kuchni jak ono powstaje oraz poznać historię tego miejsca.
Nie każdy wie, że Browar Szreniawa znajduje się na terenie tamtejszego muzeum. Niestety umiejscowiony jest na samym końcu tej instytucji, dlatego część osób może nie wejść do tego miejsca, a to duży błąd. Jeżeli natomiast chcecie poznać cały proces wytwarzania złotego trunku, zobaczyć zaplecze, porozmawiać o piwie to koniecznie musicie umówić się na zwiedzanie z właścicielem Browaru Szreniawa.
Wizyta rozpoczyna się od spotkania przy barze. Każdy zostaje poczęstowany próbką (ok. 100 ml) tutejszego piwa, a nasz przewodnik rozpoczyna z nami podróż przez piwne meandry. To naprawdę nie jest tak prosta rzecz, ale jakżeż fascynująca. Zaczynamy od podstaw, czyli z czego robi się piwo, o co chodzi z tym chmielem i wielu innych ciekawych informacji.
Poznajemy też proces warzenia. Naszym oczom ukazują się kolejne pomieszczenia i aparatury służące do wyrobu piwa. Zaskoczyło mnie, że nadal używana jest tam ręczna kapslownica. Jak przyznał sam właściciel są plany na zmianę tego stanu rzeczy, ponieważ przy takiej produkcji proces ten robi się czasochłonny. Jeżeli chodzi o obecną wydajność to browar produkuje 2-3 warki (chodzi o piwowarską miarę) piwa tygodniowo.
Oczywiście w czasie kolejnych przystanków na trasie zwiedzania następują kolejne piwne degustacje. Zwiedzanie podzielone jest na cykle, po których wracamy do baru i degustujemy kolejne smaki. W tym czasie przewidzianych jest 5 takich degustacji, czyli wypijamy ok. 0,5 litra piwa podczas całej wizyty. Na szczęście, dla tego kto miał pecha i przywiózł znajomych autem przewidziana jest nagroda pocieszenia w postaci całkiem dobrej kawki na zimno.
Paradoksalnie najwięcej radości zwiedzającym przysporzyło nie piwo, a mieszkanie gorzelnika. Na piętrze browaru znajdują się pomieszczenia, gdzie kiedyś mieszkali pracownicy gorzelni. Wejście do tego mieszkania to cudowna podróż w przeszłość. Zebrano tu wiele eksponatów, które były nieodzowną częścią każdego domu kilkanaście lat temu. To naprawdę piękne ukoronowanie całego zwiedzania.
Na koniec jeszcze kilka informacji. Cena takiej przyjemności to 30 zł od osoby. Biorąc pod uwagę, że spędzimy w browarze ok. 2 godzin, zostaniemy poczęstowani piwem i zasypani masą ciekawostek, jest to cena bardzo okazyjna. Warto nadmienić, że właściciel to osoba pełna pasji i świetnie opowiada o tym co tam na miejscu się dzieje.
Nie chcę zdradzać więcej szczegółów, ponieważ najlepiej będzie jeżeli sami wybierzecie się na takie zwiedzanie. Na stronie Browaru Szreniawa znajdziecie więcej informacji, a także macie możliwość kupna biletu. Ja ze swojej strony gorąco polecam taki sposób spędzenia wolnego czasu i na pewno jeszcze tam wrócę.
PS. Więcej zdjęć znajdziecie na moim Instagramie.