Lokalny Fyrtel

To co najciekawsze w Poznaniu i okolicach
Kultura Poznań

Pawilon na nowo już od 9 marca

Pawilon Nowa Gazownia na Chwaliszewie jest znanym miejscem na kulturalnej mapie Poznania. Nowym operatorem budynku została galeria Miejska Arsenał, która zaprasza na otwarcie 9 marca.

Od teraz będzie on nosił nazwę po prostu Pawilon. Marek Wasilewski, szef Galerii Miejskiej Arsenał zaznacza, że „przejęliśmy opiekę nad Pawilonem, bo czuliśmy, że generuje pewien niedosyt. Postanowiliśmy wymyślić nowe miejsce, ważne na mapie Poznania”. Jak podkreślają twórcy nie ma to być kolejna instytucja kultury tylko miejsce otwarte, zachęcające do współpracy. Kuratorami nowego programu są Agnieszka Kilian i Andrzej Pakuła.

Czym zatem dokładnie będzie Pawilon? Pierwsze odpowiedzi powinniśmy uzyskać już w marcu podczas minifestiwalu w ramach otwarcia, który potrwa od 9 do 15 marca. Rozpocznie się koncertem Wojciecha Bakowskiego. Po nim na scenie pojawi się BNNT, czyli artysta wizualny Konrad Smoleński i muzyk Daniel Szwed. Przewidziany jest również występ Belli Ćwir.

Współgospodarzem Pawilonu będzie też klub muzyczny Las znany z muzyki alternatywnej, niekomercyjnej, którą chce promować w nowym miejscu. Jako pierwszy wystąpi w Poznaniu francusko-fińskie trio założone w Helsinkach: Ritual Extra.

Pawilon ma być również przestrzenią dla teatru. W ramach otwarcie będzie można zobaczyć “So Emotional” Marty Ziółek, Przemka Kamińskiego i Mateusza Szymanówki, produkcja Nowego Teatru z Warszawy – zapowiada.

To nie koniec atrakcji. Widzowie będą mogli oglądać filmy w ramach przedsięwzięcia „Krótkie spięcie” prezentującego współczesne kino alternatywne oraz filmy nagradzane na różnych festiwalach. Jako pierwszy zostanie wyświetlony obraz “Samokrytyka burżuazyjnego psa” w reżyserii Juliana Radlmaiera.

Więcej szczegółów odnośnie tego przedsięwzięcia już wkrótce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *