Lokalny Fyrtel

To co najciekawsze w Poznaniu i okolicach
Książki Kultura

Pierwszy w Polsce audiobook nagrany online

Koronawirus wymaga od ludzi coraz większej dozy wyobraźni. Fundacja Słowo i Kropka postanowiła spróbować nagrać audiobooki online i za darmo udostępnić je w sieci.

Fundacja od 3 lat zajmuje się popularyzowaniem czytelnictwa, słuchania audiobooków czy słuchowisk. Do tej pory wszystkie nagrania odbywały się w studio i trafiały na oficjalny kanał YouTube Naszeczytanie.pl. W tej chwili dostępnych jest ponad 300 nagrań.

Zważywszy na okoliczności postanowiono po raz pierwszy zdalnie nagrać szkolną lekturę. Wybór padł na tytuł “Doktor Dolittle i jego zwierzęta”. Każdy z twórców po nagraniu swojej części wysyłał ją do Fundacji, która zajęła się montażem. Udział w projekcie wzięło 13 osób, a wśród nich takie nazwiska jak Tomasz Knapik, czy  Joanna Kołaczkowska.

Kolejnymi projektami zostały  “Ania z Zielonego Wzgórza” i “Przygody Tomka Sawyera”. Pierwszy tytuł już został ukończony i jest dostępny online. Do przedsięwzięcia zgłosiło się ponad 100 osób, w tym bardzo dużo zawodowych lektorek i lektorów oraz bardzo zdolnych amatorów. Co warte podkreślenia akcja ma charakter non profit, a zgłoszenia przyszły od takich osób jak Tomasz Knapik, Anita Maroszek, Janusz Zadura, Joanna Kołaczkowska i Dariusz “Kamol” Kamys (Kabaret Hrabi), Jakub Urlich, Konrad Makowski, Wojciech Masacz, Andrzej Pinkowski czy Małgorzata Kościelniak i wielu innych zawodowców, których głosy znamy z telewizji, radia czy audiobooków. Kolejnym projektem ma być jedna z najpopularniejszych szkolnych lektur, a mianowicie “Lalka” Bolesława Prusa.

Akcja ta niewątpliwie zasługuje na uznanie. Zapewne daje ona twórcom mnóstwo dobrej zabawy, a nam fantastyczne audiobooki dostępne za darmo. Niestety, aby dalej móc działać Fundacja Słowo i Kropka potrzebuje wsparcia finansowego. Z uwagi na ograniczone środki finansowe nie może ona sobie pozwolić na opłacenie tantiem i praw autorskich, dlatego wybiera tylko te książki, które posiadają darmową licencję. Niestety pula bezpłatnych utworów literackich jest bardzo mała.

Jeżeli chcielibyście wesprzeć działalność fundacji i umożliwić jej kontynuowanie projektu Nasze Czytanie – Lektury Szkolne zajrzyjcie na ich stronę Patronite. Pamiętajcie, że nie ma znaczenia jak dużą kwotę zadeklarujecie, ponieważ każda pomoc jest bardzo cenna. 

Więcej informacji o Fundacji Słowo i Kropka znajdziecie na ich stronie internetowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *