Lokalny Fyrtel

To co najciekawsze w Poznaniu i okolicach
Atrakcje turystyczne

Short Waves Festiwal już za moment!

Wiosna w Poznaniu to czas na najbardziej treściwy festiwal krótkiego kina. W dniach 19-24 marca 2019 roku w naszym mieście odbędzie się 11 już edycja Short Waves Festiwal. Motto tegorocznej edycji brzmi: Outside the box.

Motyw przewodni tegorocznego Festiwalu – Outside the Box – odnosi się szczególnie do programu fokusowego skupiającego się na kinie krótkometrażowym Azji Południowo-Wschodniej. Na zaproszenie organizatorów, trzy programy filmowe przygotował kurator Berlinale – John Badalu, a program fokusowy to łącznie 16 filmów twórców pochodzących z Kambodży, Filipin, Tajlandii, Malezji, Mjanmy, Indonezji i Wietnamu.

Poznań ponownie stanie się polską, a może i światową stolicą krótkiego metrażu. Short Waves Festiwal to od lat uznana marka na całym świecie. W tym roku do konkursu zgłoszonych zostało ponad 800 produkcji z najdalszych zakątków globu. Osoby związane z festiwalem przez cały oglądają setki produkcji, aby móc zaprezentować w Poznaniu to co najlepsze w krótkim metrażu w ostatnim roku.

Tegoroczny Short Waves Festiwal tradycyjnie będzie składał się z czterech konkurów, które są trzonem całego wydarzenia. Oprócz tego w mieście odbędzie się także kilka imprez towarzyszących. Odbędą się także panele dyskusyjne związane z krytyką filmową, a także cykl warsztatów stworzonych przez uczniów Zespołu Szkół Łączności z Poznania.

W International Competition udział weźmie 21 produkcji zróżnicowanych nie tylko tematycznie ale i gatunkowo. Do tego dochodzi Konkurs Polski, który sukcesywnie udowadnia, że polski krótki metraż ma się dobrze. Zaprezentowane zostaną zarówno fabuły jak i dokumenty, animacje, a nawet musical. Oprócz konkursów głównych odbędą się cieszące się ogromnym zainteresowaniem Dances with Camera – zestaw osiemnastu shortów celebrujących ruch i taniec oraz Urban View – osiem filmów autorstwa 11 twórców nurkujących prosto. w miejską dżunglę. Ostatni segment cieszy się tak wielkim zainteresowaniem, że organizatorzy przygotowali po raz pierwszy aż dwa pokazy.

Short Waves Festival oferuje także sporo pokazów pozakonkursowych. Można w nim znaleźć filmy nominowane do Oscara® czy Europejskiej Nagrody Filmowej, sekcje tematyczne Cat Shorts, Rainbow Shorts, Girl Shorts, Dances with Camera: Germany Now!, a także pokaz filmowy dla dzieci w ramach SWF for Kids oraz seniorów w ramach wydarzenia Stary człowiek i może. Dla osób niesłyszących i niedosłyszących przygotowano zestaw filmów zatytułowany Deaf Shorts, któremu będzie towarzyszyć tłumaczenie na język migowy. Nowością jest Oska Bright dedykowany twórcom z autyzmem, zaburzeniami uczenia się i innymi specjalnymi potrzebami.

Już po raz piąty będzie można wziąć udział w Random Home Cinema. Jeżeli lubicie filmy i domową atmosferę to koniecznie powinniście wybrać się na jeden z pokazów. W tym czasie poznaniacy zapraszają miłośników sztuki filmowej do własnych mieszkań na wyjątkowe pokazy filmowe.

Ciekawie zapowiada się nowy cykl On Waves polegający na filmowych i branżowych dyskusjach z gośćmi Festiwalu odbywające się w przestrzeniach Centrum Kultury Zamek. Wydarzenie to będzie także transmitowane na żywo w internecie.

To oczywiście tylko część atrakcji tegorocznej edycji Short Waves Festiwal. Szczegółowe informacje, a także program można znaleźć na stronie http://shortwaves.pl/.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *