Lokalny Fyrtel

To co najciekawsze w Poznaniu i okolicach
Kultura Poznań

Taneczne science-fiction z okazji 15. jubileuszu Stary Browar Nowy Taniec


Krzysztof Wodiczko, Instrument osobisty, Warszawa, 1972, fot. dzięki uprzejmości Fundacji Profile-kopia

Już w najbliższy piątek 28 września w Studio Śłodownia +3 odbędzie się premiera spektaklu Pole Reports from Space.

Najnowsze dzieło Stary Browar Nowy Taniec – programu performatywnego Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk opisywane jest jako teatralne science-fiction. Jest to efekt współpracy duetu belgijskich choreografów ECCE z dwiema polskimi tancerkami, Justyną Kalbarczyk i Krystyną Lamą Szydłowską. Sama premiera odbywa się w ramach obchodów 15-lecia działalności Stary Browar Nowy Taniec.

Z inicjatywy Instytutu Adama Mickiewicza artyści współpracujący ze Stary Browar Nowy Taniec wzięli na warsztat awangardowy dorobek Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia. Studio powołano do życia w Warszawie w latach 50-tych jako przestrzeń do twórczych eksperymentów audiowizualnych. Celem zespołu SEPR było poszukiwanie nowego muzycznego języka, w którym dźwięki o rozmaitym pochodzeniu były poddawane artystycznym manipulacjom z użyciem nowoczesnego sprzętu elektronicznego.

Wizjonerstwo i niespotykana w czasach żelaznej kurtyny twórcza wolność, jaką dysponowali artyści z SEPR, zainspirowały choreografów z ECCE, Claire Croizé i Etienne’a Guilloteau, do stworzenia spektaklu. Dwie tancerki, niczym kosmonautki dryfujące w przestrzeni, czy też duchy uwięzione za ścianą, desperacko próbują się komunikować – mówi Joanna Leśnierowska, kuratorka programu Stary Browar Nowy Taniec. “Pole Reports from Space” zaprasza nas  do wspólnych  ćwiczeń w kodowaniu i dekodowaniu ich wiadomości. Choreografia ECCE czerpie garściami zarówno z samej muzyki, jak i historii SEPR –  odizolowanego za żelazną kurtyną i działającego tuż pod nosem  komunistycznej cenzury pionierskiego centrum muzyki elektronicznej z ukrytym wywrotowym przekazem. Artyści odsłaniają przed nami wizję przyszłości ujrzaną bezpośrednio w przeszłości –  jednocześnie utopijną i nostalgiczną.

Spektakl w koprodukcji z Art Stations Foundation jest częścią koordynowanego przez Instytut Adama Mickiewicza międzynarodowego projektu kulturalnego POLSKA 100, realizowanego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2022.

Premiera “Pole Reports from Space” odbędzie się 28 września o godz. 19:00 w Studio Słodownia +3 w Starym Browarze. Bilety w cenie 25 zł dostępne tutaj. Ponieważ ilość miejsc na widowni będzie ograniczona, spektakl będzie można także zobaczyć podczas otwartej próby generalnej 27 września o godz. 19.00. Zainteresowani proszeni są napisanie w tej sprawie do n.gorzelanczyk@artstationsfoundation5050.com

Wrześniowa prezentacja to nie koniec obchodów jubileuszu programu SBNT. 20 grudnia w Studio Słodownia +3 będzie miała miejsce premiera nowej produkcji z udziałem Janusza Orlika. To symboliczna klamra – ten sam artysta, dokładnie 20 grudnia 2004 roku, zaprezentował w Starym Browarze spektakl, który oficjalnie zainaugurował działalność naszego programu – mówi Joanna Leśnierowska.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.