Lokalny Fyrtel

To co najciekawsze w Poznaniu i okolicach
Kultura Poznań Teatr

Komeda i taniec – premiera spektaklu Janusza Orlika w Stary Browar Nowy Taniec

fot. materiały organizatora

Przez cały 2019 rok Stary Browar Nowy Taniec, czyli performatywna gałąź Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk, świętował 15 urodziny. Finałem obchodów będzie premiera spektaklu “Koda (A Tribute)” w choreografii i prezentacji Janusza Orlika, z udziałem Joanny Leśnierowskiej, inicjatorki i kuratorki SBNT. To symboliczna klamra, bo właśnie występem Orlika w Starym Browarze zainicjowano działalność programu, dokładnie 15 lat wcześniej.

Premiera najnowszego spektaklu Janusza Orlika “Koda (A Tribute)” do muzyki Krzysztofa Komedy Trzcińskiego, przy współudziale Joanny Leśnierowskiej odbędzie się 20 grudnia 2019. To szczególna okazja, bo zbiega się z 15-leciem artystycznej pracy Janusza Orlika, jak również wpisuje się w mijające właśnie obchody 50. rocznicy śmierci wybitnego kompozytora i pianisty Krzysztofa Komedy.

Janusz Orlik jest artystą tancerzem i choreografem od 15 lat związanym z programem performatywnym Stary Browar Nowy Taniec działającym przy fundacji Art Stations. Od jego debiutu choreograficznego w 2004 roku, dzięki wsparciu Fundacji, zrealizował szereg prac autorskich prezentowanych na wielu scenach teatralnych i ośrodkach kulturalnych w kraju i zagranicą. Janusz Orlik jest beneficjentem programu Solo Projekt (2006), pierwszego w Polsce programu rezydencyjnego, którego misją stało się wspieranie polskich twórców tańca w poszukiwaniach własnego, indywidualnego języka artystycznego. Jego spektakl „Insight” otrzymał nagrodę specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za najlepszą choreografię (wespół z Joanną Leśnierowską) przyznaną podczas Polskiej Platformy Tańca 2014.

Muzyka zawsze jest bardzo silnie obecna w pracach choreograficznych Janusza Orlika. Tym razem, zainspirowany twórczością Krzysztofa Komedy, stworzył spektakl, który będzie nie tylko hołdem złożonym wielkiemu artyście i jego muzyce, ale co najważniejsze tańcu, medium, w którym sam Orlik z wielkim powodzeniem i z sukcesami realizuje się od wielu lat.

Koda (A Tribute) – premiera
Choreografia i prezentacja: Janusz Orlik
Udział: Joanna Leśnierowska
20.12.2019, godz. 19.00
Studio Słodownia +3, Stary Browar
Informacje o biletach na stronie Art Stations Foundation

Informacja prasowa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *