Lokalny Fyrtel

To co najciekawsze w Poznaniu i okolicach




Poznań

Wielorazówki zamiast foliówki

Cztery licealistki z Elbląga stworzyły projekt społeczny w ramach olimpiady Zwolnieni z Teorii. Wygrały Złotego Wilka dla najlepszego projektu ekologicznego w Polsce 2022, a teraz zakładają organizację proekologiczną i prowadzą ogólnopolskie projekty. Właśnie ruszyła nowa akcja Wielorazówki zamiast Foliówki, która zagości także w Poznaniu.

Akcja Wielorazówki zamiast Foliówki wystartowała 1 października 2022 i potrwa do 1 grudnia 2022. Jej mottem jest “Weź, jeśli potrzebujesz, oddaj, jeśli masz za dużo” – jak podkreślają pomysłodawcy, głównym celem akcji jest popularyzacja używania wielorazowych worków, sprawienie, że noszenie własnych woreczków stanie się czymś codziennym i naturalnym. W specjalnych punktach uczestnicy akcji mogą zostawić materiały, których już nie potrzebują – mogą to być firany, tkaniny takie jak len, cienka bawełna i drobna siateczka. Następnie wolontariusze odbierają je i szyją z nich worki wielorazowe, które gotowe będą czekać w tych samych punktach, bezpłatnie do wzięcia przez klientów punktu oraz beneficjentów projektu. Punkty akcji znajdują się na terenie Elbląga, Warszawy, Poznania oraz Krakowa. W Poznaniu znajdziecie je w Kafej (ul. Wąska 1, Poznań) oraz Hostel Stonewall (ul. Klasztorna 2, Poznań)

Dlaczego powinniśmy przejść na wielorazówki?

Zanieczyszczenie plastikiem to globalny problem – pomiędzy rokiem 1950 a 2015 wytworzono ponad 8,3 miliardów ton tworzywa sztucznego, z czego 6,3 miliardów skończyło dotychczas jako śmieci. Plastik to tworzywo, które potrzebuje setek lat, by ulec biodegradacji – przykładowo plastikowa torba potrzebuje średnio 400 lat, by się rozłożyć. Według naukowców, do 2050 roku wagowo w oceanach będzie więcej plastiku niż ryb, a badania pokazują, że obecnie na świecie recyklinguje się jedynie 14 procent plastikowych odpadów. Jaki ma to wpływ na nas? Mikroplastik (czyli cząsteczki tworzyw sztucznych nieprzekraczające 5 mm) przedostaje się razem z ściekami do rzek, a następnie do mórz i oceanów, gdzie trafia do łańcuchów pokarmowych zwierząt, które następnie lądują na naszych talerzach, przez co sami dostarczamy sobie plastiku do organizmów.

Jakie rodzaje materiałów są odpowiednie do szycia wielorazówek?

Jak informują organizatorzy, wszelkie tkaniny takie jak len, cienka bawełna, drobna siateczka, firany są świetnym materiałem do akcji!

Nie przyjmują natomiast: materiałów zabrudzonych/zniszczonych, materiałów nie nadających się na wykonanie woreczków wielorazowych, m.in. tkanin elastycznych, swetrowych, dżinsu.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o akcjach prowadzonych przez Earth Day Everyday oraz zobaczyć, czego udało się dokonać członkom inicjatywy do tej pory, wejdź na stronę internetową Earth Day Everyday oraz na ich media społecznościowe: Instagram, Facebook, TikTok.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *