Lokalny Fyrtel

To co najciekawsze w Poznaniu i okolicach
Atrakcje turystyczne Poznań Wystawy

Wystawa robotów zawitała do Poznania

W galerii King Cross Marcelin pojawiło się prawie 70 robotów z całego świata. Możemy je podziwiać na specjalnej wystawie zorganizowanej przez Robopark. Będzie ona czynna do 27 września.

To nie pierwszy raz, gdy roboty opanowały Poznań. Rok temu taka wystawa również zawitała do naszego miasta, o czym możecie przeczytać tutaj. Postanowiłem jednak sprawdzić, czy powrócą roboty, które skradły moje serce, a także co nowego mają do zaprezentowania organizatorzy. 

Na samym wejściu zobaczyłem dobrze znane mi maszyny i nie jest to zarzut. Uroczy ZOWI pomagający dzieciom poznawać podstawy programowania to istne cudo. Mała kosteczka z nóżkami po kilku ruchach zauroczy każdego. Robocik potrafi chodzić, tańczy, a także reaguje na dźwięk i dotyk. Dodatkowym jego atutem jest fakt, że może się rozwijać. Wystarczy krótka zabawa z programowaniem i będzie on robił prawdziwe cuda.

Za serducho chwyta także JIBO. Amerykanin wygląda niepozornie, ale po chwili będziecie się zastanawiać jak go potajemnie wynieść z wystawy. Jeżeli podrapie się go po głowie zacznie uroczo mruczeć. Reaguje na nasz głos, pomaga się uczyć, a także dobrze się bawić. Wśród funkcji znalazłem także wspólne ćwiczenie jogi, ale nie odważyłem się na to w czasie wystawy. 

Ponownie spotkałem również elektronicznego psa AIBO. To fascynujące i przerażające jak łatwo zapominamy, że to maszyna. Wszystko za sprawą jego reakcji na głos, głaskanie, czy… aparat. Gdy tylko spostrzegł wycelowany w siebie obiektyw zaczął robić sztuczki i machać ogonem niczym prawdziwy pies. Trzeba tylko uważać, ponieważ potrafi się on przywiązać do danej osoby. Jeżeli ktoś zacznie go głaskać przez dłuższy czas, może już nie chcieć wejść w interakcję z innymi. Jakie to jest prawdziwe!

Czas skończyć ze wspomnieniami i przyjrzeć się nowościom. Może mniej uroczy, ale równie zaawansowany technicznie jest UNITREE A1. Robopies, który zaskarbił sobie sympatię zwiedzających. Chodzi po wystawie i wykonuje różne sztuczki. Szczególnie dzieci automatycznie podbiegły do niego i głaskały. Traktowały go jak zwykłego zwierzaka! Ma także zastosowania praktyczne jak chociażby przenoszenie ciężkich przedmiotów. Mnie niestety przerażał, ponieważ przypominał robota bojowego z jednego odcinka serialu Czarne lustro. Kto widział pewnie mnie zrozumie.

Idąc dalej znajdziemy też małą strefę Disneya. Na własne oczy zobaczymy ulubione postaci jak R2-D2, BB-8, WALL-E, czy Zygzak McQueen. Dla miłośnika kina jak ja to prawdziwa gratka. Możliwość podziwiania z bliska i wejścia w interakcję z bohaterami znanymi z ekranu mimo upływu lat sprawiła mi ogromną radość. 

Wystawa to jednak nie tylko roboty, ale i prezentacja ciekawych rozwiązań, które powstają dzięki połączeniu pasji i nauki. Każdy chętny będzie mógł zagrać na pianinie, w którym zamiast klawiszy mamy jabłka. Fascynujące są specjalne uszy które zakładamy na głowę i odczytują nasze emocje. Mają one dwie diody, które pozwalają odczytać co dzieje się w naszej głowie. W zależności od nastroju przybierają one różne kształty. 

Organizatorzy oferują także różne warsztaty dla zwiedzających, w każdym wieku. Swoją wiedzę naukową poszerzymy dzięki udziałowi w pokazie Tesli. Dołożyć do tego należy teatr robotów, strefę dronów oraz kącik poświęcony wirtualnej rzeczywistości. Przygotowanych atrakcji jest naprawdę sporo i nie ma sensu pisać o wszystkich. Najlepiej będzie jeśli sami się tam wybierzecie i przekonacie na własnej skórze co proponują najnowsze rozwiązania techniki.

Robopark Poznań

King Cross Marcelin – poziom 1 

Bukowska 156 

Od 21 sierpnia do 27 września 

wtorek-niedziela: od 10-00 do 19-00 

bilet ulgowy od 36 zł

bilet normalny od 44 zł

https://robo-park.pl/poznan/

881-259-569 

group.robots@gmail.com

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *