Lokalny Fyrtel

To co najciekawsze w Poznaniu i okolicach




Atrakcje turystyczne Muzea

Muzeum A. Mickiewicza w Śmiełowie

W Wielkopolsce znajdziemy wiele miejsc poświęconych naszemu narodowemu wieszczowi. Został nawet stworzony specjalny szlak śladami Adama Mickiewicza. Jednym z najważniejszych przystanków w tej wędrówce jest zabytkowy pałac w Śmiełowie, gdzie mieści się muzeum poświęcone Mickiewiczowi.

Moja wyprawa w te rejony Wielkopolski nie była przypadkowa. Niedawno odwiedziłem Skansen Filmowy Soplicowo nawiązujący do świata Pana Tadeusza z filmu Andrzeja Wajdy. Wtedy też natknąłem się na inne miejsca poświęcone Mickiewiczowi. Zgłębiając temat postanowiłem, że koniecznie muszę zajrzeć do Śmiełowa. I to nie tylko z powodu poety, ale też z uwagi na przepiękny zabytkowy pałac z końca XVIII wieku, gdzie obecnie mieści się oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu.

Zaprojektował go znany architekt Stanisław Zawadzki. Gdy spojrzymy na niego z lotu ptaka dostrzeżemy charakterystyczny kształt, ponieważ został zbudowany na planie podkowy. Utworzenie tu muzeum było błogosławieństwem dla tego miejsca. Pozwoliło to należycie zadbać o obiekt i otoczenie. Możemy teraz podziwiać prawdziwe piękno pałacu. Z kronikarskiego obowiązku dodam, że jego sztukaterie wykonał Michał Ceptowski, a malowidła we wnętrzach pałacu – Antoni i Franciszek Smuglewiczowie.

Śmiełów to nie tylko piękny pałac, ale i cudowny park. Spacer pośród drzew pozwala na chwilę przenieść się myślami do innego świata. Mamy tu małą rzeczkę i urocze drewniane pomosty. Nie brakuje też ławek, aby na chwilę przysiąść i podziwiać okoliczną przyrodę. Do tego należy dodać takie smaczki jak ogród Zosieńki, czy pomnik poświęcony wieszczowi. Jeżeli jakimś cudem nie będziecie mieli ochoty na spacer to nic straconego, ponieważ już stojąc przed wejściem do pałacu można podziwiać fantastyczną panoramę okolicy. W letnim słońcu wydaje się, że jesteśmy na południu Europy.

Oczywiście to nie przypadek, że tu postanowiono stworzyć Muzeum Adama Mickiewicza. To właśnie w tym pałacu w połowie sierpnia 1831 roku zatrzymał się nasz poeta, podczas podróży po Wielkopolsce. Legendy głoszą, że właśnie na naszej ziemi poznawał obyczaje szlachty polskiej, które stały się inspiracją do stworzenia Pana Tadeusza. Ale dość o historii. Pora zajrzeć do wnętrza. A tu mówiąc kolokwialnie, każdy znajdzie coś dla siebie. Jeszcze raz muszę wspomnieć o pięknej architekturze. Cudowne zdobienia, czy fantastyczne malowania na sufitach zrobiły na mnie ogromne wrażenie. Do tego wyjątkowe meble, których w dobie obecnej masowej produkcji nie znajdziemy w innych miejscach niż muzea. 

Zadowoleni powinni być również wielbiciele historii i oczywiście samej postaci Adama Mickiewicza. Możemy tu podziwiać mnóstwo pamiątek, czy znaleźć wiele ciekawych informacji. Do tej pory sądziłem, że mam jakąś wiedzę o naszym wieszczu, ale po tej wizycie stwierdziłem, iż nic nie wiedziałem. W muzealnych zbiorach nie brakuje wzmianek i pamiątek o jego bliskich, przyjaciołach oraz potomkach. Wiele opisanych wydarzeń z życia Mickiewicza, czy nawet znajdujących się tam przedmiotów, obudowanych zostało w kontekst historyczny, co sprawia, że z wypiekami na twarzy czytamy niektóre opisy. Nie zabraknie też ciekawostek dla miłośników spisków i tajemnic.

Oczywiście to tylko krótki zarys tego co czeka na zwiedzających w muzeum. Gorąco was zachęcam, abyście sami odkryli to miejsce. Warto też poświęcić na wizytę trochę więcej czasu. Dwie godziny to w moim odczuciu absolutne minimum potrzebne do odpowiedniego zwiedzania. Jest to kolejna perełka odkryta w czasie moich krótkich podróży po Wielkopolsce.

Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie czynne jest codziennie w godz. 9:00-16:00.

Park i Ogród dostępne są we wszystkie dni tygodnia, w następujących godzinach:

9:00 – 20:00 (maj, czerwiec, lipiec, sierpień)

9:00 – 18:00 (marzec, kwiecień, wrzesień oraz 1-15 października)

9:00 – 16:00 (16-31 października, listopad, grudzień, styczeń, luty)


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *