Po długim oczekiwaniu Stary Rynek ma zyskać nowy blask. Spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie rozpoczęła procedurę przetargową, która wyłoni projektanta i wykonawcę jego przebudowy.
Poznański Stary Rynek od wielu lat jest zmorą dla kobiet chodzących na szpilkach. Ale przebudowa ma objąć znacznie więcej prac niż tylko poprawę nawierzchni. Na płycie pojawią się nowe ławki, a także odrobina zieleni. Metamorfozie poddana zostanie też ulica Jana Baptysty Quadro, które zmieni się w pasaż kultury.
– Ta inwestycja pozwoli przywrócić wizytówce Poznania dawny blask. Przygotowaliśmy ją solidnie, by prace trwały możliwie najkrócej. Stary Rynek to nasze dziedzictwo i musimy o nie dbać. Ale naszym celem jest też poprawa komfortu poruszania się w obrębie tej historycznej przestrzeni. Ta inwestycja, której zapewniliśmy współfinansowanie ze środków Unii Europejskiej, pozwoli poznaniakom oraz odwiedzającym miasto turystom korzystać z płyty Starego Rynku bez przeszkód przez wiele lat – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.
Nie będzie to łatwe przedsięwzięcie o czym świadczą terminy. Wybrany wykonawca od podpisania umowy otrzyma pozwolenie na budowę w ciągu maksymalnie 270 dni, a na wszelkie prace przewidziane jest 730 dni. W skrócie od momentu podpisania umowy poznaniacy i turyści będa musieli poczekać dwa lata na ujrzenie Starego Rynku w całkowicie nowej odsłonie.
– Przetarg, którego publikacja nastąpi za kilka dni w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej, Poznańskie Inwestycje Miejskie ogłosiły nie tylko w imieniu Miasta, lecz również spółek Aquanet, Polska Spółka Gazownictwa, Enea Oświetlenie, Veolia Energia Poznań i Orange Polska. Dzięki takiej koordynacji wszystkie prace zaplanowane na Starym Rynku zostaną wykonane w jednym terminie – mówi Marcin Gołek, wiceprezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.
Największa zmiana to remont nawierzchni. Zostanie ona wyrównana, pokryta kamienna kostką oraz płytami kamiennymi. Do prac wykorzystany zostanie też zabytkowy materiał: kostka, krawężniki i granitowe płyty chodnikowe. Zmniejszona zostanie różnica między płytą, a chodnikami co ułatwi poruszanie się.
Dziać się będzie także pod ziemią. Planowane jest powstanie kanalizacji deszczowej z podziemnymi zbiornikami retencyjnymi. Zmodernizowane bądź przebudowane zostaną sieci wodno-kanalizacyjna, ciepłownicza, energetyczna, telekomunikacyjna i gazowa.
Spacerowiczom powinien spodobać się pomysł powstania trzech wysp zieleni. Klomby z drzewami i siedziskami, a także wertykalny ogród na zachodniej ścianie Galerii Arsenał. Do tego nowe ławki i siedziska, zlokalizowane na starorynkowej płycie oraz w Pasażu Kultury, który powstanie na ul. Jana Baptysty Quadro. Będzie tam można organizować wiele wydarzeń kulturalnych dzięki zastosowaniu m.in. mobilnej sceny i czasowego, składanego zadaszenia.